Atletsko EP: Kranjc osmi in Mišmaševa deseta

Metalec kopja Matija Kranjc je na EP v Zürichu zasedel 8. mesto, Maruša Mišmaš je bila 10. na 3000 m z zaprekami.

17. avgust 2014 18.33
ATHLETICS-EURO-2014

Zürich - Zadnji dan evropskega prvenstva sta nastopila dva slovenska atleta, Matija Kranjc je bil osmi v metu kopja, Maruša Mišmaš pa deseta v teku na 3000 m z zaprekami.

Pri metalcih kopja je evropski prvak postal Finec Antti Ruuskanen (88,01), drugi je bil Čeh Vitezslav Vesely (84,79) in tretji Finec Tero Pitkämäki (84,40).

Kranjc je finale začel z metom 76,95 metra, sledil je neuspešen poskus, nato pa met 78,25 metra, s katerim je zasedel tretje mesto in si zagotovil dodatne tri mete. Slovenski metalec kopja je v četrtem poskusu zabeležil daljavo 77,16 metra, preostala meta pa sta bila neveljavna.

»Načrtoval sem, da bom premagal štiri tekmece in imel vseh šest metov v finalu. Imel sem težavo, ker tehnično nisem mogel metati, kot znam, ker sem si poškodoval koleno. Zato sem metal na silo, kar se je poznalo pri daljavah. Bolj nemiren sem bil pred kvalifikacijami, posebej dan ali dva prej. V finalu sem bil bolj sproščen. Želel sem se boriti, saj sicer zaradi poškodbe kolena na nobeni drugi tekmi ne bi nastopil. Vsake toliko časa se mi v kolenu zaskoči, enkrat se mi je celo zgodilo, da skoraj mesec ni nisem mogel ničesar delati, tudi pri hoji po stopnicah sem imel težave. Tako sem se bal pri vsakem metu, da se ne bi stanje še poslabšalo. Upam, da ni nič hujšega in bom lahko nadaljeval sezono ter še izboljšal državni rekord. Zadovoljen moram biti tako z uvrstitvijo kot celotnim nastopom na EP. Ta uvrstitev in državni rekord sta potrditev dobrega dela, ki ga želim nadaljevati tudi naprej,« je ocenil Kranjc.

Mišmaševa deseta

Grosupeljčanka Maruša Mišmaš je  nastopila v finalu teka na 3000 metrov z zaprekami in osvojila deseto mesto (9:54,75). Naslov evropske prvakinje si je priborila Nemka Antje Möldner Schmidt (9:29,43), druga je bila Švedinja Charlotta Fougberg (9:30,16), tretja pa Španka Diana Martin (9:30,70).

»Deseto mesto je super izid. Pred prvenstvom sem si dejala, da bom, če se uvrstim med deseterico, zelo vesela. Začela sem zelo dobro, držala sem se vodilnih. Prvi kilometer je bil zelo hiter. Tega sprva nisem čutila, po dveh krogih, ko me je malo 'pobralo', pa se je poznalo. Mogoče bi morala še malo stisniti zobe in vztrajati. Načrt je bil, da sem čim bližje vodilnim, ne pa v ospredju, da tečem mirno, da se čim manj prerivam in da čim bolje opravim z vodno oviro. To mi je kar dobro uspelo. Taktika se je dobro izkazala, potrebujem pa še treninge, da bom zdržala do konca z vodilnimi. Mogoče ne bi smela pomisliti, da so v finalu vse veliko starejše in izkušenejše. Iz tega sem se nekaj naučila in čez dve leti se spet vrnem na EP,« je po finalu povedala Mišmaševa.

Steiner: Držimo stik z vrhnjim delom evropske atletike

Martin Steiner, vodja slovenske odprave v Zürichu in predsednik strokovnega sveta Atletske zveze Slovenije, je po končanem EP ocenil slovenske nastope:

»Zadovoljen sem, ker toliko finalnih uvrstitev še nismo imeli na nobenem EP, medalje, ki smo jo načrtovali, pa nismo dosegli. Menim, da držimo stik z vrhnjim delom evropske atletike. Poleg finalnih nastopov imamo še dve polfinalni uvrstitvi, državni rekord in nekaj izidov sezone. To je dobra popotnica za nadaljnje delo. Najbolj me je navdušil Matija Kranjc, ki se je vpisal v klub 80, kar je tako pomemben mejnik kot v troskoku 15 m ali čas pod 13 sekundami na 100 m ovire. Že v kvalifikacijah je kot prvi Slovenec presegel 80 m, kljub poškodbi je bil osmi v finalu. Kranjc je zrasel v odličnega metalca in še ni rekel zadnje besede,« je ocenil Steiner.

Prvi mož strokovnega sveta AZS je bil razočaran z nastopoma največjih slovenskih adutov Primoža Kozmusa in Martine Ratej: »Vedeli smo, kaj lahko pričakujemo od naših najboljših atletov, ki so prišli v Švico. Razočarala sta me Primož Kozmus in Martina Ratej. Slednja je bila v ožjem krogu favoritov, priznati pa je treba, da Kozmus tokrat ni bil konkurenčen. Doba atletskih nastopov se daljša, zmagovalci med 30 do 35 leti niso nič posebnega. Poleg starejših pa prihajajo mlajši. Na prvenstvu se je izkazala Maruša Mišmaš, ki ima 19 let. Je še zelo mlada, prihodnje leto jo čaka mlajše člansko EP v Tallinnu in tam bo lahko ponovno pokazala svojo kakovost.«