Kako ravnati, ko se zgodi prometna nesreča

Napotki za pravilno ravnanje doma in v tujini. Če udeleženci niso poškodovani, morajo ukrepati hitro in varno.

Objavljeno
12. avgust 2014 14.54
SLO., NESRECA MED IVANCNO IN GROSUPLJEM, 27.11.2010, FOTO: DEJAN JAVORNIK
Marko Jakopec, kronika
Marko Jakopec, kronika
Ljubljana – Čeprav se prometne nesreče dogajajo vsak dan, je za vsakega udeleženca to zelo nepričakovan, stresen dogodek. Kljub izpitu iz prve pomoči in odpravljenem izpitu za vožnjo, se večina v razmerah, ko je treba ukrepati hitro, učinkovito, predvsem pa varno, ne znajde najbolje.

Policija je, ob sodelovanju zavarovalnic, Slovenskega zavarovalnega združenja in diplomatsko konzularnih predstavništev, pripravila napotke za pravilno ravnanje ob prometni nesreči v Sloveniji. Dodali so tudi napotke za ravnanje ob prometnih nesrečah, ki jih v Sloveniji povzročijo tujci, in ob prometnih nesrečah v tujini, kadar so v njih udeleženi slovenski državljani, ki jih bomo podrobneje predstavili v posebnem članku.

Če ste udeleženi v prometni nesreči v Sloveniji

Policisti, ki se pač vsak dan srečujejo s prometnimi nesrečami, tako svetujejo, da če ste udeleženi v nesreči, najprej ustavite svoje vozilo. Nato čimprej, upoštevajoč razmere, omogočite normalno prevoznost ceste, kraj prometne nesreče pa ustrezno zavarujete in označite z varnostnim trikotnikom, v nočnem času uporabite poleg varnostnega trikotnika tudi rumeno utripajočo luč, baklo ali drug primeren način osvetlitve. Ker ste vsakokrat, ko se ustavite na vozišču ali ob njem, potencialna nevarnost za druge udeležence v prometu, prižgite varnostne utripalke ter vozilo nato ustrezno označite in zavarujete.

Ob zavarovanju kraja prometne nesreče ali vozila v okvari je treba upoštevati predvsem specifičnost kraja, kjer se je prometna nesreča zgodila oziroma kjer je vozilo obstalo zaradi okvare. Na avtocestah in hitrih cestah, kjer je ob desnem robu vozišča odstavni pas, vozilo odstranite na odstavni pas ter ga označite na primerni razdalji z varnostnim trikotnikom in prižganimi varnostnimi utripalkami, odvisno od poteka ceste. V vsakem primeru pa policisti svetujejo, da vozilo odstranite na primerno mesto (denimo na počivališče) in tam počakate na pomoč (obvestite vlečno službo, mehanično delavnico ipd.).

Na avtocesti iz vozila ne izstopajte brezglavo

Če ste udeleženi v prometni nesreči na avtocesti, iz vozila ne izstopajte brezglavo, najprej se prepričajte, v kakšnem položaju je vozilo, kje se nahajate, kakšna je frekvenca prometa in predvsem, ali je varno izstopiti iz vozila. Ob izstopu ne hodite po nepotrebnem okoli vozila in ne ocenjujte nastale škode, temveč poskrbite predvsem za lastno varnost ter varnost drugih udeležencev v prometni nesreči in opozarjajte prihajajoče voznike na nastalo situacijo. Kraj prometne nesreče nato ustrezno zavarujte na primerni razdalji, nekdo od udeležencev naj prihajajoča vozila opozarja na nevarnost in čimprej obvesti policijsko postajo, ki bo poskrbela za ustrezno zavarovanje.

Če v prometni nesreči hujših posledic ni bilo (telesne poškodbe), vozilo čimprej odstranite z vozišča na odstavni pas oziroma k desnemu robu vozišča. Če se je vozilo ustavilo na viaduktu, se pred naštetim tudi prepričajte, kam boste iz vozila izstopili, pri čemer policija svetuje, da nikakor ne preskakujte varovalnih ograj in podobnega.

Ob prometni nesreči v predoru vozilo zapustite v smeri najbližjega izhoda in medtem ostale udeležence opozarjajte na nastalo nevarnost. Na vozilu ne ugašajte luči, če delujejo. Kraj prometne nesreče v takšnih primerih označite pred predorom, na dobro vidnem mestu in o prometni nesreči čimprej obvestite policijsko enoto.

Če ste usposobljeni, nudite osnovno prvo pomoč

Na kraju prometne nesreče nudite osnovno prvo pomoč poškodovanim, če ste za to ustrezno usposobljeni, o nesreči pa obvestite najbližjega policista ali policijsko postajo ali koga drugega, ki lahko obvesti policijsko postajo. Če je nastala manjša škoda, navzočnost policije ni potrebna, vsekakor pa si s soudeleženimi v prometni nesreči ali oškodovanimi izmenjajte potrebne podatke za uveljavljanje povračila škode na zavarovalnici, izpolnite evropsko poročilo, pridobite kopijo zelene karte o zavarovanju vozila, če je povzročitelj prometne nesreče voznik vozila, registriranega v tujini, in ima zeleno karto pri sebi.

Kadar to ni nujno, ne zapuščajte kraja prometne nesreče, razen zaradi nudenja pomoči poškodovanim – prevoz v bolnišnico, obveščanje policijske postaje ipd. Če ste kraj prometne nesreče zapustili zaradi naštetih razlogov, se čimprej vrnite.

Kadar ste očividec, počakajte na policiste

Ko sami niste udeleženi v prometni nesreči, ste pa očividec, torej ste videli, kaj se je zgodilo, policija naproša, da počakate na kraju prometne nesreče ter policistom in udeležencem nudite potrebne informacije. Kraja prometne nesreče praviloma ne spreminjajte, razen ko je to potrebno zaradi reševanja udeležencev v nesreči ali preprečitve ogrožanja drugih udeležencev v prometu.

V nesreči, ko vam je škodo povzročilo nezavarovano vozilo, se oglasite pri svoji zavarovalnici, da bo opravila ogled škode in vam svetovala o nadaljnjem postopku uveljavljanja povračila škode pri Slovenskem zavarovalnem združenju. Ko ste v nesreči poškodovani sami ali so poškodovani vaši sopotniki oziroma drugi udeleženci v nesreči z neznanim vozilom, se boste obrnili na policijo, glede uveljavljanja morebitne odškodnine pa na Slovensko zavarovalno združenje. Policija še opozarja, da do konca ogleda udeleženci v prometni nesreči ne smete uživati alkoholnih pijač, mamil, psihoaktivnih zdravil ali drugih psihoaktivnih snovi, ki zmanjšujejo sposobnost za udeležbo v prometu.