Na Cerarjevi mizi prvi odzivi na koalicijsko pogodbo

Desus zahteva regres in usklajevanje pokojnin, NSi posredovala množico pripomb, Zaab o premalo ambicioznem osnutku, v SD skopo.

Objavljeno
04. avgust 2014 17.45
Karl Erjavec v volilnem štabu stranke DeSUS, v gostilni Livada v Ljubljani 13.julija 2014.
Zoran Potič, notranja politika
Zoran Potič, notranja politika

Ljubljana – Potencialne članice prihodnje koalicije, ki jo poskuša oblikovati Stranka Mira Cerarja, so danes pošiljale pripombe na osnutek koalicijske pogodbe. Gre za začetno fazo oblikovanja koalicije, kdo vse bi lahko sodeloval, pa bo bolj jasno po pogovorih konec tedna.

Predsednik zmagovite stranke Miro Cerar je v petek že napovedal, da se bodo kmalu pokazali obrisi bodoče koalicije, pri tem pa bo poskušal paziti, da pri oblikovanju vlade ne bi preveč hiteli, a tudi ne zavlačevali.

Po izmenjavi prvih političnih potez na ustanovni seji državnega zbora, kjer so izvolili predsednika zakonodajne veje oblasti Milana Brgleza, sicer podpredsednika SMC, je prešlo oblikovanje koalicije v fazo delitve oblasti znotraj izvršne veje oblasti.

Prvak Desusa Karl Erjavec je za Delo na kratko povedal, da imajo v stranki oblikovano pogajalsko skupino za pogajanja o koalicijski pogodbi. Česa si želijo v stranki, ki je dosegla zgodovinski uspeh na dosedanjih volitvah, pa je znano, dodaja. Minimum za sodelovanje s SMC v koaliciji je, da se v koalicijski pogodbi zavežejo o izplačevanju regresa za upokojence. »Če se dogovorimo še o usklajevanju pokojnin, če bo gospodarska rast presegla dva odstotka, potem smo poleg,« pravi Erjavec.

Vloga Desusa v slovenski politiki je z desetimi poslanci občutno večja kot doslej, saj bi lahko SMC že samo z njimi dosegla dovolj veliko večino za oblikovanje koalicije. Zato lahko v pogajanjih zahteva veliko – in tako se je Erjavec prejšnje dni tudi obnašal –, a se lahko v Desusu znajdejo v težavah, če bi bili pripravljeni v koalicijo stopiti poleg Zaab tudi SD in NSi. To bi Cerarju razširilo manevrski prostor v pogajanjih, kar bi lahko tudi omejilo apetite Desusa.

NSi posredovala množico pripomb na koalicijsko pogodbo

V NSi pojasnjujejo, da so na osnutek koalicijske pogodbe posredovali množico pripomb, s katerimi jo želijo konkretizirati, saj ocenjujejo, da je presplošna. Za njih je ključno, da bi bila prihodnja vlada bolj odločna pri davčnih razbremenitvah, zlasti na področju obdavčitve dela, prizadevajo si za uvedbo socialne kapice in reforme na področju pravosodja, zdravstva in pokojninskega sistema.

Kot je mogoče razumeti, je NSi vzela pogajanja s SMC resno in vstopajo v ta proces dobronamerno, kako se bo izšlo, pa še ni mogoče napovedovati. Prvi vtisi so, pravi neimenovani vir iz NSi, dobri. Svet NSi bo o vstopu v koalicijo odločal 20. avgusta.

Zaab: Osnutek premalo ambiciozen

Tudi v Zaab ocenjujejo, da je osnutek koalicijske pogodbe presplošen in premalo ambiciozen. »V osnutku ni niti ene reforme, razen zdravstva, pa še ta je premalo dodelana. Sama pogodba pa kot da bi bila napisana za enoletni in ne štiriletni mandat,« nam je dejal vir iz Zaab, ki ne želi biti imenovan.

SD pogreša več ukrepov na področju socialne države

V SD skopo pravijo, da je osnutek pogodbe dober za nadaljevanje pogovorov, vendar pogrešajo več ukrepov na področju socialne države.

V SMC sicer pravijo, da se bodo pogovori s potencialnimi koalicijskimi partnerji nadaljevali konec tedna, ko bodo na vrsti bolj konkretne zahteve. Konec tedna naj bi se začela tudi že posvetovanja poslanskih skupin pri predsedniku republike o imenu za mandatarja.