Številne pripombe bi lahko zavlekle pogajanja

SMC bo morala hitro preliti številne pripombe v koalicijsko pogodbo. Jutri srečanje Pahor-Brglez.

Objavljeno
05. avgust 2014 23.15
Zoran Potič, notranja politika
Zoran Potič, notranja politika
Ljubljana – Stranka Mira Cerarja je danes prejela še zadnje pripombe na osnutek koalicijske pogodbe. Medtem ko je NSi svoje poglede na morebitno sodelovanje predstavila v ponedeljek in jih danes objavila na spletu, so v SD, Desusu in Zaabu veliko bolj skrivnostni.

Prihodnji proces sestavljanja koalicije in nove vlade bo potekal v trikotniku treh predsednikov. Že jutri se bosta sestala predsednika republike Borut Pahor in državnega zbora Milan Brglez, ki se bosta, kot so sporočili iz urada predsednika republike, posvetila določitvi urnika posvetovanj vodij poslanskih skupin pri predsedniku republike. Posveti poslanskih skupin pri Pahorju se ta teden še ne bodo začeli, je dejal Brglez za STA, ker še niso sestavljene vse poslanske skupine. Edina, ki tega še ni storila je SDS, rok za formalno ustanovitev pa se izteče v petek. V SDS pravijo, da bo vse urejeno v okviru roka.

So razlike premostljive?

Če bi Miru Cerarju uspelo sestaviti koalicijo petih strank, ki so se odzvale na koalicijsko povabilo in pripravile pripombe na koalicijsko pogodbo, bi se prvič v zgodovini Slovenije zgodilo, da bi imeli vlado z ustavno večino, saj bi imela koalicija SMC, Desusa, SD, NSi in Zaaba v državnem zboru najmanj 61 glasov podpore. A pot do tega cilja je še dolga, predvsem pa tlakovana z mnogimi ovirami.

Prva in ključna med njimi je pogled na ekonomsko politiko prihodnje vlade. Predsednik SD Dejan Židan pravi, da ima zdaj Cerar pred seboj težko nalogo soočenja vseh pogledov potencialnih partnerjev, ki so v mnogočem različna. SMC je po njegovem ubrala pot oblikovanja koalicijske pogodbe od splošnega do konkretizacije skozi pogovore in pogajanja. »Ta pristop omogoča, da potencialni partnerji prispevajo veliko več pripomb kot sicer, vendar obstaja nevarnost, da bodo pogledi strank na mnogih področjih preveč različni, da bi jih bilo mogoče preliti v koalicijsko pogodbo, pod katero bi se bili pripravljeni vsi podpisati.«

V četrtek in petek želijo od Cerarja slišati, kako naprej, dodaja prvak SD, podlaga za pogovore bi lahko bil drugi osnutek koalicijske pogodbe, ki ga bo, upajo, pripravila SMC. V SD tudi nimajo nikakršnih težav s sodelovanjem z NSi, bo pa po njihovem zanimivo videti, ali bo mogoče poiskati stične točke med različnima pogledoma na ekonomsko politiko – tako SD bolj zagovarja politiko investiranja za ustvarjanje novih delovnih mest, medtem ko, tako Židan, gradi NSi svojo politiko na varčevanju. Prav tako imata stranki precej različne poglede na socialno državo – SD je, denimo, ostro proti socialni kapici, NSi jo absolutno podpira.

NSi s številnimi popravki

NSi je danes po ponedeljkovi novinarski konferenci kar sama objavila pripombe na koalicijsko pogodbo, česar stranke po navadi, ki se še pogajajo o oblikovanju koalicije, ne počnejo. Izvirno besedilo koalicijske pogodbe so podaljšali za skoraj 20 strani, v njem denimo predlagajo fleksibilno varnost, ko bi lahko delodajalec kadar koli in brez razloga odpustil delavca ob izplačilu trimesečne odpravnine. Odpravili bi monopol zdravstvene zavarovalnice, vzpostavili konkurenco in začasno prepustili javne bolnišnice zasebnim partnerjem. V NSi bi spremenili dohodninsko lestvico, znižali DDV z 22 na 20 odstotkov, določanje cen pogonskih goriv pa popolnoma prepustili trgu. Popolnoma bi tudi privatizirali banke, večji poudarek bi dali lokalni samoupravi. Na področju javnih financ se ne strinjajo z idejo programskega proračuna ali predlogom SMC, da bi ustanovili vladno projektno pisarno za hitrejše izvajanje ključnih projektov.