Adijo, tovarna: »Saturnusa na lokaciji v Mostah ni več. Žal«

Ljubljanski Saturnus je bila največja tovarna kovinske embalaže v predvojni kot tudi v povojni Jugoslaviji.

Objavljeno
04. november 2013 15.29
Martin Kreč
Martin Kreč

V Saturnus sem prišel leta 1968 kot ključavničarski vajenec, odšel pa leta 1994 kot vodja vzdrževanja embalaže in tiskarne, pa tudi kot prvi predsednik skupščine delniške družbe. Saturnus se je namreč ob »certifikatskem lastninjenju« med prvimi prelevil iz TOZD v DD, delavski svet v skupščino DD, predsednik delavskega sveta pa v predsednika skupščine DD. Kdo so bili takratni direktorji in strokovne službe, ki so pričele najprej usklajevati »zastarele« statute in poslovnike, pa je znano ... Bitka z mlini na veter.

Tako nekako, kot je razvidno z zgornjih slik, je izgledal ljubljanski Saturnus ob začetku delovanja v dvajsetih letih in v začetku petdesetih let prejšnjega stoletja - največja tovarna kovinske embalaže v predvojni kot tudi v povojni Jugoslaviji. Še v 70. letih prejšnjega stoletja je zaposloval blizu 1800 delavcev.

Ob »uvedbi« TOZD-ov so nastali: Saturnus-embalaža, Saturnus-orodjarna in skupne službe na obstoječi lokaciji v Mostah, Saturnus-avtooprema pa je nadaljevala z delom na novi lokaciji - Letališki cesti.

Med 2. svetovno vojno so ga okupatorji imenovali tudi »rdeča trdnjava«, saj je po pričevanju nekdanjih delavcev zaposloval veliko zavednih Slovencev - kasnejših revolucionarjev ... Ob zidu tovarniškega dvorišča so italijanski fašisti že leta 1942 ustrelili zaposleno delavko Vido Pregarc, po kateri nosi ime bližnja osnovna šola. Žal je spomenik na ta zločin kot tudi okolica bolj opuščena.

Saturnus na lokaciji v Mostah danes ne obstoja več. ŽAL.