Velenjski knapi razvneli strasti

Namesto da bi iskali rešitev, se vodstvi Premogovnika Velenje in Holdinga Slovenskih elektrarn medsebojno obtožujeta.

Objavljeno
25. februar 2014 20.18
press/ PD PV odkop Velenje
Vili Einspieler, Celje
Vili Einspieler, Celje

Velenje, Ljubljana – Napovedana stavka velenjskih knapov je povzročila medsebojno obtoževanje vodstev Premogovnika Velenje (PV) in Holdinga Slovenske elektrarne (HSE). PV očita HSE slabo vodenje skupine, v HSE pa pravijo, da o uspešnosti vodenja najbolje pričajo dobri poslovni rezultati.

Predsednik uprave PV Milan Medved pravi, da holding sam odloča o zavezah premogovnika do drugih, razgovori na Slovenski odškodninski družbi ter ministrstvu za infrastrukturo in prostor o obveznostih PV pa tečejo brez prisotnosti zastopnikov premogovnika.

Generalni direktor HSE Blaž Košorok na očitke odgovarja, da se Medved že nekaj časa ne udeležuje rednih kolegijev družb v skupini HSE, pri čemer je nenavadno, da glede na likvidnostne težave premogovnika ne poišče poti do večinskega delničarja.

Košorok: To so zgodovinska dejstva

Glede trditve uprave PV, da so v zadnjih dveh desetletjih sami in brez odpuščanj prestrukturirali premogovniško dejavnost ter brez pomoči države in proračunskega financiranja z lastnimi sredstvi ter z ustvarjanjem novih delovnih mest poiskali tržne priložnosti v številnih programih zunaj osnovne proizvodnje, je Košorok dejal, da so to zgodovinska dejstva.

Čeprav premogovniku priznava, da so za več kot pol zmanjšali število zaposlenih in optimirali stroške, nazadnje tudi z znižanjem plač za pet odstotkov, je opozoril, da je treba s tem procesom v težkem likvidnostnem položaju nadaljevati.

Vodstvo premogovnika tudi trdi, da bi lahko sami financirali vse najpomembnejše razvojne projekte, ki so jih načrtovali do leta 2015, če bi dosegali načrtovano ceno, ki izhaja iz dolgoročne pogodbe HSE–TEŠ–PV za obdobje 2005–2014. Na očitek, da HSE zadnji dve leti pogodbe ne spoštuje, je Košorok poudaril, da to ni res, ker je HSE s povišanjem cene pomagal PV, da ustvarja pozitiven rezultat.

Kot je še povedal, pogodba predvideva ceno do 2,8 in ne 2,8 evra za gigadžul, nihče pa ni opozarjal, da ta ni dosegljiva ali zahteval naj se pogodba razveljavi. PV je prav nasprotno leta 2012 podpisal pogodbo, po kateri je bila cena 2,25 evra za gigadžul pogoj za državno poroštvo, je še navedel Košorok.

Rudarji upravičeno nezadovoljni

Generalni direktor HSE je dejal, da PV konec februarja še vedno nima potrjenih količin premoga za letos, ker še ni sklenjena letna pogodba HSE–TEŠ–PV, ki jo strokovne službe vseh treh strank usklajujejo, njen pomemben sestavni del pa je cena premoga.

Košorok je tudi poudaril, da je HSE kreditirala PV s 16 milijoni evrov, da bi preprečila tujemu posijolodajalcu, da bi vnovčil kredit, z 1,5 milijona evrov posojila pa je pomagala tudi njegovi hčerinski gradbeni družbi RGP, ki je prav tako v resnih likvidnostnih težavah. Košorok meni, da medsebojno obtoževanje nikamor ne vodi, pri čemer je svetoval upravi PV naj se raje tako kot vodstvo HSE sestane s stavkovnim odborom, ker so knapi upravičeno nezadovoljni s stanjem v družbi.