Bolezen pripeljala do grozljivega umora

Zdravljenje za 30-letnega Miho Staniča iz Izole, ki je maja obglavil svojega očeta.

Objavljeno
05. september 2017 12.50
Boris Šuligoj
Boris Šuligoj

Koper – Državna tožilka Tamara Pahor predlaga za 30-letnega Miha Staniča iz Izole, ki je maja letos umoril svojega očeta, izrek ukrepa obveznega zdravljenja v ustanovi. Včeraj se je namreč na koprskem okrožnem sodišču pred petčlanskim senatom, ki mu predseduje Orjana Trunkl, začelo sojenje morilcu 60-letnega Aleksandra Staniča. Sodišče je na predlog obrambe delno izključilo javnost iz obravnav.

Predsednica senata je pojasnila, da se je izvedenec psihiatrične stroke opravičil, zato se senat včeraj ni mogel odločiti o tem, ali je Miha Stanič, ki je že dalj časa na psihiatričnem oddelku Univezitetnega kliničnega centra Maribor, sposoben zagovora na sodišču. Njegova mati in vdova pokojnega Janja Stanič je sodnici odgovorila, da se po njenem mnenju sinovo bolezensko stanje izboljšuje, da pa ni sposoben pričati na sodišču.

Mama spregovorila brez navzočnosti javnosti

Zagovornica Danica Štrukelj Stanonik je predlagala popolno izključitev javnosti z obravnav zaradi varstva članov prizadete družine. Za tak predlog se je odločila zaradi samega načina in izvršitve kaznivega dejanja. »To je zelo osebno kaznivo dejanje, ki se nanaša izključno na obtoženega in oškodovance in je posledica družinskih razmerij. Kaznivo dejanje je bilo izvršeno med svojci. Zelo hudo kaznivo dejanje se dotika osebnega življenja obtoženca in oškodovanca,« je svoj predlog utemeljila zagovornica.

Državna tožilka pa je takšnemu predlogu nasprotovala, ker je sodna praksa zelo restriktivna do izključitve javnosti. Soglašala je le, da bi bila javnost izključena ob zaslišanju obtoženčeve matere in sestre in ob zaslišanju izvedenca psihiatrične stroke. Predlogu o delnem zaprtju obravnave za javnost je sledil tudi sodni senat, zato je zaslišanje matere pozneje potekalo pred zaprtimi vrati, zaslišanje sestre pa ni bilo potrebno, saj je sodišču zadoščala izjava, ki jo je podala v preiskavi.

Včeraj je glavno obravnavo začela državna tožilka, ki je predstavila predlog za izrek. V njem piše, da je obtoženi Miha Stanič zaradi paranoidne shizofrenije gojil bolezensko pogojeno sovražnost do domačih in ni mogel imeti svojega ravnanja pod nadzorom. V takem stanju je s kladivom (z macolo) večkrat udaril očeta v glavo, zaradi zadanih možganskih poškodb je oče umrl. Po tem pa mu je z ročno žago najprej odrezal glavo in nato z nožem še spolni ud. Zato mu tožilstvo predlaga izrek obveznega zdravljenja.

Brez smiselnega zagovora v preiskavi

Predsednica senata je povedala še, da storilec pred preiskovalnim sodiščem ni bil sposoben podati smiselnega zagovora. Govoril je, da odvetnica ni njegova zagovornica. Ni želel govoriti, med postopkom je podajal komentarje, želel je jesti, pel, preklinjal ... Trdil je, da to sploh ni bil njegov oče, da ni psihiatrični bolnik, da ni bil preračunljiv, nasprotoval navedbam, vedel se je neprimerno ...

Obtoženi Stanič je imel že prej psihične težave in se je zaradi njih zdravil. Izolska policija je pred tem že dvakrat pomagala zdravniškim ekipam pri njegovi prisilni hospitalizaciji. Druge policijske kartoteke ni imel, razen nekaj prometnih prekrškov. Osmega maja ponoči je na center za obveščanje 112 sporočil, da sta do umora samo še dve uri. Ko je operater klical nazaj, se ni nihče javil. Policijska patrulja je odšla na teren in od očeta, poznejše žrtve, izvedela, da je klical sin. Hkrati je Aleksander Stanič dejal, da bo sam poskrbel za sina in ga naslednjega dne odpeljal k psihiatru.

Svojo napoved je sin Miha uresničil čez tri dni. Popoldne je v stanovanju mrtvega in iznakaženega našla soproga. Hišo je zaklenila in obvestila policijo. Storilec se je policiji močno upiral, zato so morali uporabiti silo in sredstva za vklepanje. V zabojniku za smeti pred hišo so našli okrvavljena oblačila, predmete, ki jih je uporabil pri grozljivem dejanju, in druge sledi. Obdukcija je očitno pokazala, da so bili za pokojnika usodni udarci z macolo.