Korupcije ni bilo na Finskem, bila pa je v Avstriji

Finsko prizivno sodišče ugotavlja, da nekdanji direktorji Patrie niso sodelovali ali vedeli za podkupnine.

Objavljeno
30. junij 2015 20.42
Zoran Potič, notranja politika
Zoran Potič, notranja politika
Ljubljana – Višje sodišče v kraju Turku je objavilo oprostilno sodbo zoper nekdanje vodilne uslužbence državne orožarske firme Patria. Sklenilo je, da Finci niso sodelovali v podkupovalni aferi ob nakupu oklepnikov 8 x 8, ki je zajela Finsko, Avstrijo in Slovenijo.

Kmalu zatem, ko je finsko okrožno sodišče v kraju Hämeenlinna januarja lani oprostilo vseh obtožb korupcije nekdanje vodilne finskega orožarskega državnega podjetja Patria, se je državni tožilec Jukka Rappe pritožil na prizivno oziroma višje sodišče. Tako so morali na zatožno klop znova sesti nekdanji generalni direktor Patrie Jorma Wiitakorpi, nekdanji izvršni podpredsednik Patrie Vehicles Heikki Hulkkonen, zastopnik Patrie za Slovenijo Reijo Niittynen in direktor prodaje Tuomas Korpi, medtem ko je od pregona glavnega finančnega direktorja Kaija Nurmija tožilstvo odstopilo zaradi zastaranja.

Rappe ni dokazal

Finsko prizivno sodišče je dokazni postopek od februarja do konca letošnjega aprila praktično ponovilo, sodbo pa objavilo šele danes. Na to dokončno sodbo se je mogoče pritožiti na vrhovno sodišče, a le izjemoma, če slednje to dovolili in če se za ta korak odloči tožilec.

Finsko prizivno sodišče je potrdilo sodbo okrožnega sodišča, da četverice Patrie ni mogoče obsoditi zaradi sumov korupcije v orožarskem poslu dobave 135 oklepnikov Sloveniji (izbrani so bili 12. junija 2006).

Drugostopenjsko sodišče, tako kot na prvi stopnji, meni, da ni zadostnih dokazov za potrditev obtožb. Kot je mogoče razbrati iz sporočila za javnost sodišča v Turkuju, se je senat višjega sodišča predvsem ukvarjal z vprašanjem, ali so bile dejavnosti avstrijskega posredniškega in svetovalnega podjetja (direktor Wolfgang Riedl) zakonite ali pa so se aktivnosti tega podjetja nanašale na očitke o podkupovanju – predvsem pa, ali so obtoženi na Finskem vedeli za dejavnosti posrednikov. Višje sodišče je ob tej dilemi ugotovilo, da ni zadostnih dokazov, da bi obtoženi sodelovali ali da bi vedeli za razdelitev provizij – avstrijskemu podjetju za svetovalne storitve, ali kot nadomestilo vpletenim na slovenski strani. Senat višjega sodišča ugotavlja, da finskemu tožilstvu ni uspelo dokazati očitanih kaznivih dejanj obljube, plačila ali koristi od podkupnine v odnosu do tretje osebe oziroma da bi finski nekdanji uslužbenci Patrie vedeli, da gre provizija za nezakonite dejavnosti.

Korupcija je bila – v Avstriji

Povsem drugače se je v korupcijski verigi primer Patrie razpletel v Avstriji. Kot je znano, je avstrijsko vrhovno sodišče potrdilo prvostopenjsko sodbo zoper avstrijskega posrednika v orožarskem poslu Hansa Wolfganga Riedla. Sodbo so sprejeli 15. aprila letos, objavili pa 27. maja. V njej avstrijsko vrhovno sodišče ne dvomi, da je slovenski posrednik Jože Zagožen (pokojni) prejel 900.000 evrov Patriinega denarja od Riedla. Namen tega dejanja je bil prikrojiti razpisne pogoje finski Patrii, pri tem pa so si koristi nedvomno obetali Riedl, Zagožen in kot dodatno finančno ugodnost tudi vladajoča stranka (takrat je to bila SDS, predsednik pa Janez Janša). V avstrijski sodbi sicer zapišejo, da gre za vladajočo stranko Ivana J*****. Riedl je tako dobil potrjeno triletno zaporno kazen, od tega dve leti pogojno.

V Sloveniji pa ...

V Sloveniji smo imeli dva sodna procesa v zadevi Patria. Kot je znano, je v primeru trojice Janez Janša, Tone Krkovič in Ivan Črnkovič po obsodilnih sodbah na okrajnem, višjem in vrhovnem sodišču ustavno sodišče ugotovilo kršitev zakonitosti in primer vrnilo na prvostopenjsko sodišče. Primer proučuje nova sodnica, ki se predvsem ukvarja z vprašanjem, ali bo primer avgusta letos zastaral.

Sta pa bila zaradi Patrie pravnomočno obsojena slikar Jure Cekuta in upokojeni brigadir Peter Zupan, ki sta sodelovala pri nezakonitem pridobivanju podatkov o razpisu za oklepnike, ki so jih posredovali Riedlu in uslužbencem Patrie.