STA/Do.P./Kl.F.
Ljubelj - Čeprav je Avstrija zaradi zagotavljanja varnosti ob evropskem nogometnem prvenstvu z današnjim dnem znova uvedla nadzor svojih meja, pa hišice avstrijskih mejnih policistov na slovenski meji še samevajo. Kontrole bodo namreč izvajali le tedaj, ko se jim bo to zaradi bližajočih se tekem in ocene varnostne situacije zdelo potrebno.
Prvenstvo, ki ga skupaj gostita Avstrija in Švica, se bo začelo šele v soboto, zato je danes tudi večji mednarodni mejni prehod Ljubelj bolj ali manj zapuščen, tako kot že zadnjih šest mesecev po vstopu Slovenije v schengensko območje. Nadzor s ponovnim pregledovanjem potnih listov bo v času prvenstva namreč potekal le tedaj, ko bodo Avstrijci presodili, da so tveganja večja. Za mejni prehod Ljubelj bosta to predvsem dve tekmi hrvaške reprezentance v le 25 kilometrov oddaljenem Celovcu.
Avstrijski policisti se bodo za povečanje nadzora odločali na podlagi predvidevanj, časovnice tekem in informacij, ki jih bodo ob prehodih navijačev dobili tudi od slovenskih policistov. O tem so javnost predhodno opozorili tudi v petek na novinarski konferenci v Ljubljani. Veliko je namreč tistih, ki slovensko-avstrijsko mejo prestopajo bodisi kot turisti bodisi kot delavci in ta mesec za prestop meje znova potrebujejo potne liste oziroma osebno izkaznico, kot je bilo to tudi, preden je Slovenija vstopila v schengen.
Avstrijski mejni policisti bodo, takrat ko se jim bo to zdelo potrebno, ponekod vzpostavili stacionarne, občasno pa tudi mobilne kontrole, ki bodo preverjale osebne dokumente. Pri tem bodo sicer turiste in ljudi, za katere bo jasno, da se na primer peljejo na počitnice, le minimalno kontrolirali, bolj strogi pa bodo do navijačev.
Ker je v okviru schengna uvedba mejne kontrole na notranjih mejah enostranski akt, bo mejno kontrolo na avstrijsko-slovenski meji izvajala samo avstrijska policija, medtem ko jim bodo slovenski policisti pomagali s povečanjem nadzora na zunanji, torej hrvaški meji pri vstopu v Slovenijo.
Avstrijskim policistom bo pri zagotavljanju varnosti Eura 2008 v Avstriji in Švici pomagala tudi slovenska policija, in sicer pri povečanem nadzoru južne schengenske meje, meje med Slovenijo in Hrvaško. Poleg tega bo slovenska policija nadzor navijačev in potnikov na Euro izvajala po vsej Sloveniji, ne le na mejnih prehodih, torej tudi na parkiriščih, bencinskih servisih in drugod, kjer bi se navijači lahko zadrževali.
Vizumi z oznako Euro 2008
Kot sta v petek v Ljubljani pojasnila vodja slovenske mejne policije Danijel Lorbek in vodja oddelka za tujsko policijo, vize in mejo na avstrijskem notranjem ministrstvu Berndt Körner, bosta policiji pri zagotavljanju varnosti ter javnega reda in miru v času nogometnega prvenstva okrepljeno sodelovali. Slovenska policija bo izvajala okrepljen nadzor in temeljito mejno kontrolo pri vseh državljanih tretjih držav, torej vseh, ki niso državljani članic schengna. Pri državljanih tretjih držav, ki za vstop v schengensko območje potrebujejo vizum, pa se bo preverjalo tudi, ali imajo poseben vizum z oznako Euro 2008, ki ga za namene obiska evropskega nogometnega prvenstva podeljujeta Avstrija in Švica, je pojasnil Lorbek.
Prav tako bodo že na južni meji zavrnili vse hrvaške državljane, ki se bodo odpravljali v Avstrijo in Švico, pa pri sebi ne bodo imeli potnega lista. Lorbek je napovedal še posebej pozorno preverjanje prevoznih sredstev in predmetov navijačev. Če bodo na meji odkrili predmete, ki bi po Lorbekovih besedah lahko ogrozili javni red in notranjo varnost, kot so npr. "pretepaški" rekviziti in pirotehnični izdelki, bodo te osebe dosledno zavračali.
Naslednje sito za morebitne izgrednike bo na avstrijskih mejah. Tam bodo mejno kontrolo izvajali zgolj avstrijski policisti, če pa bodo koga na meji zavrnili, bodo o tem obvestili slovenske kolege. Lahko namreč pride do tega, da bo nek navijač prišel preko slovensko-hrvaške meje, a ga bodo nato zavrnili avstrijski policisti. Načeloma do tovrstnega primera lahko pride tudi, ko bi do kakega kaznivega ali izgredniškega dejanja prišlo na poti navijačev od slovensko-hrvaške meje do meje z Avstrijo, ali pa če bi hrvaški navijač kake pirotehnične pripomočke kupil v Sloveniji. V tem primeru bo slovenska policija to osebo, ki ne bo smela v Avstrijo, prevzela in ukrepala, po potrebi pa spremila tudi nazaj na Hrvaško, je pojasnil Lorbek.