FOTO in VIDEO: Prvi usklajeni ukrepi maja

Vlada je na seji Ekonomsko socialnega sveta predstavila tretji paket protikriznih ukrepov. Prvi odziv sindikatov in delodajalcev je dober. Bliže dogovoru je tudi javni sektor.

Anže Božič
pet, 10.04.2009, 20:19

Ljubljana - Vlada je na današnji seji Ekonomsko socialnega sveta prvič predstavila tretji sveženj protikriznih ukrepov. Če sta bila prvi in drugi sklop namenjena predvsem pomoči gospodarstvu, lahko rečemo, da je tretji usmerjen bolj socialno. "Država je po najnovejših izračunih izgubila dodatno milijardo evrov. Rešitev mora obsegati tako situacijo najrevnejših kot dolgoročno fiskalno vzdržnost," je pred sejo sveta dejal minister za razvoj Mitja Gaspari.

 

Najnovejši vladni ukrepi posegajo na področja politike trga dela, politike zagotavljanja socialne varnosti, fiskalne politike, izboljšanja poslovnega okolja, investicijske politike in strukturnih sprememb. Konkretno pa med drugim prinašajo subvencije za delavce, ki čakajo na delo, povečanje javnih del, reorganizacijo zavoda za zaposlovanje, sofinanciranje že začetih razvojnih projektov, dokapitalizacijo stanovanjskega sklada in še nekatere dolgoročnejše ukrepe.

 

Sindikati so bili po srečanju zadovoljni. "Vlada okoli pokojninske reforme ne nastopa več tako radikalno. Danes je bilo nedvoumno izrečeno, da modernizacija pokojninskega sistema ni prioriteta," je povedal predsednik Združenja svobodnih sindikatov Dušan Semolič. Kljub optimizmu na sindikalni strani, do ukrepov ostajajo previdni. Po besedah predsednika Pergama Dušana Rebolja so nekateri ukrepi "premalo konkretni in dopuščajo različne interpretacije."

 

Načelen dogovor je bil sklenjen tudi v javnem sektorju, kjer bo vlada po besedah ministrice za javno upravo Irme Pavlinič Krebs vztrajala pri dvoodstotnem zmanjšanju zaposlenih. "To predstavlja naraven odliv pri čemer bomo na internem trgu dela ljudi prerazporejali." Znižanje plač je bilo po besedah sindikalista Branimirja Štruklja "umaknjeno z mize."


Strukturne reforme, ki pa se še ne bodo začele letos, načrtuje vlada na področju zdravstvenega sistema, pokojninskega sistema, sistema socialne varnosti, trga delovne sile, javnega sektorja ... Izhodišča za modernizacijo pokojninskega sistema naj bi bila pripravljena letos jeseni, reforma pa predvidoma uveljavljena z letom 2011, je dejal Gaspari in poudaril, da med predlogi ni podaljšanja delovne dobe.

 

Pred uradno potrditvijo tretjega svežnja ukrepov se bo Ekonomsko socialni svet sešel še dvakrat, minister Gaspari pa prve usklajene ukrepe pričakuje v maju.

Povezane novice

12. marec ob 12:39
Negativna gospodarska rast, ki smo jo prvič po 16. letih zabeležili v lanskem zadnjem četrtletju, je preizkus sistema in politike, je povedal ekonomist Franjo ...

Komentiraj članek

Spoštovani komentatorji!

Komentiranje je preprosto, vendar pa zaradi spodbujanja kulturne in dostojanstvene razprave pred oddajo komentarjev zahtevamo celostno registracijo. Ste že registrirani? Prijavite se.

Pogoji komentiranja so dopolnjeni!

Spoštovani komentatorji!

Komentiranje prispevkov na spletni strani Delo.si ni pravica, temveč možnost, ki jo omogoča medijska družba Delo, d. d. S komentarji prispevkov izražate svoje mnenje ali stališče na lastno odgovornost. Za objavo komentarjev, ki bodo na ogled takoj vidni vsem obiskovalcem portala, zahtevamo celostno registracijo z vnosom osebnih podatkov. Kot registriran uporabnik, ki osebnih podatkov v uporabniškem računu ni dopolnil, pa imate možnost oddaje komentarjev, pri čemer si uredništvo pridržuje pravico do objave po lastni presoji.

Uredništvo spletne strani Delo.si in izdajatelj Delo, d. d., spodbujata kulturno in dostojanstveno razpravo in se zavzemata za argumentirano kritiko, ne dovoljujeta pa zlorabe medijskega prostora za izražanje stališč, mnenj ali komentarjev, ki so žaljivi, napeljujejo k sovraštvu ali nasilju, oglašujejo izdelke ali storitve ali so kako drugače pravno sporni.

Po kazenskem zakoniku je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe, kakor tudi za razžalitev, žaljivo obdolžitev in obrekovanje. Uredništvo Delo.si bo pomagalo pri ugotavljanju identitete avtorjev sporočil, če bodo to zahtevali pristojni organi. Podatke lahko na zahtevo sporoči tudi prizadeti osebi zaradi uveljavljanja njenih pravic.

Uredništvo Delo.si bo zato po svoji presoji brisalo sporna sporočila; posameznim avtorjem bo tudi odvzelo možnost komentiranja.

Za vsebino, naslove in priloge sporočil v forumih so odgovorni avtorji sami.

Medijska družba Delo, d. d., uredništvo Delo.si

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!

Komentarji

Prikaži komentarje
Prikaži:
60 komentarjev
60 komentarjev
Stran: <|1|>
Prikaži: