FOTO in VIDEO: Pahor in Kosorjeva zadovoljna z dogovorom

Na pogovorih v Ljubljani sta slovenska in hrvaška stran dosegli dva cilja; nadaljevanje pogajanj za vstop Hrvaške v EU in reševanja mejnega spora s posredovanjem EU. Objavljamo izvirnik pisma Kosorjeve švedskemu predsedstvu Sveta EU in njegov prevod.

Mo. B./Ba.P./Ma.B.
pet, 11.09.2009, 21:23

Ljubljana - Na današnjih pogovorih v Ljubljani sta slovenska in hrvaška stran dosegli dva cilja; nadaljevanje pogajanj za vstop Hrvaške v EU in reševanja mejnega spora s posredovanjem EU. Slovenski premier Borut Pahor je s srečanjem zadovoljen, kot je dejal "odpiramo novo poglavje v odnosih s Hrvaško", poudarek pa bo predvsem na gospodarskem sodelovanju.

Pahor je tudi povedal, da bo Slovenija "nadaljevala pogajanja s Hrvaško, ki so se končala 15. junija letos," in dodal, da se "Hrvaška obvezuje, da bo rešila mejno vprašanje v skladu s ključnimi prednostnimi nalogami pristopnega partnerstva z razumevanjem, da bo dogovor o načinu rešitve meje dosežen pred glasovanjem o pristopni pogodbi v slovenskem parlamentu. V zameno za to pa bo slovenska vlada odboru za zunanjo politiko in odboru za evropske zadeve predlagala, da Slovenija umakne pridržke na pogajalski proces Hrvaške z evropsko komisijo."

Tudi hrvaška predsednica vlade Jadranka Kosorjeva je s pogovori "izjemno zadovoljna": "Danes se odpira novo poglavje v prijateljskih odnosih, tako da lahko odstranimo vse ovire." Povedala je, da je na Švedsko že poslala sporočilo o uspešnem dogovoru, v katerem je "zelo jasno povedala, da smo dosegli dogovor o nadaljevanju pristopnih pogajanj Hrvaške z EU in tudi o nadaljevanju pogajanj o reševanju mejnega vprašanja," in dodala, da "na Hrvaškem zelo predano delamo na vsem kar je povezano z nadaljevanjem pogajanj." Kot je zatrdila Kosorjeva noben od dokumentov na dan 25. junij 1991 meje ne prejudicira in nima pravne podlage. Dodala je še, da bodo vprašanje meje reševali s pogovori.

Pahor je z zadovoljstvom še dodal, da je današnji dan prav poseben, saj se predsednika vlad Slovenije in Hrvaške v prostorih slovenske vlade že zelo dolgo nista srečala.

Srečanja sta se poleg obeh premierjev udeležila tudi zunanja ministra obeh držav Samuel Žbogar in Gordan Jandroković.

Žbogar seznanil odbore DZ o dogovoru s Hrvaško

Zunanji minister Samuel Žbogar je o današnjem dogovoru premiera Pahorja in premierke Kosor seznanil parlamentarna odbora za zunanjo politiko in zadeve EU. Žbogar je za zaprtimi vrati skupne seje, ki je trajala nekaj več kot dve uri, seznanil člane o današnjem dogovoru med Slovenijo in Hrvaško. Odbora se do vprašanj danes nista opredelila, saj so zlasti člani opozicije menili, da potrebujejo več časa in pisnega gradiva.

Povezane novice

11. september ob 21:28
Tako Evropska unija kot ZDA sta slovensko-hrvaški dogovor ocenili pozitivno. Hrvaški predsednik obžaluje le, da sta državi z rešitvijo problema odlašali ...

Komentiraj članek

Spoštovani komentatorji!

Komentiranje je preprosto, vendar pa zaradi spodbujanja kulturne in dostojanstvene razprave pred oddajo komentarjev zahtevamo celostno registracijo. Ste že registrirani? Prijavite se.

Pogoji komentiranja so dopolnjeni!

Spoštovani komentatorji!

Komentiranje prispevkov na spletni strani Delo.si ni pravica, temveč možnost, ki jo omogoča medijska družba Delo, d. d. S komentarji prispevkov izražate svoje mnenje ali stališče na lastno odgovornost. Za objavo komentarjev, ki bodo na ogled takoj vidni vsem obiskovalcem portala, zahtevamo celostno registracijo z vnosom osebnih podatkov. Kot registriran uporabnik, ki osebnih podatkov v uporabniškem računu ni dopolnil, pa imate možnost oddaje komentarjev, pri čemer si uredništvo pridržuje pravico do objave po lastni presoji.

Uredništvo spletne strani Delo.si in izdajatelj Delo, d. d., spodbujata kulturno in dostojanstveno razpravo in se zavzemata za argumentirano kritiko, ne dovoljujeta pa zlorabe medijskega prostora za izražanje stališč, mnenj ali komentarjev, ki so žaljivi, napeljujejo k sovraštvu ali nasilju, oglašujejo izdelke ali storitve ali so kako drugače pravno sporni.

Po kazenskem zakoniku je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe, kakor tudi za razžalitev, žaljivo obdolžitev in obrekovanje. Uredništvo Delo.si bo pomagalo pri ugotavljanju identitete avtorjev sporočil, če bodo to zahtevali pristojni organi. Podatke lahko na zahtevo sporoči tudi prizadeti osebi zaradi uveljavljanja njenih pravic.

Uredništvo Delo.si bo zato po svoji presoji brisalo sporna sporočila; posameznim avtorjem bo tudi odvzelo možnost komentiranja.

Za vsebino, naslove in priloge sporočil v forumih so odgovorni avtorji sami.

Medijska družba Delo, d. d., uredništvo Delo.si

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!

Komentarji

Prikaži komentarje
Prikaži:
507 komentarjev
507 komentarjev
Stran: <|1|>
Prikaži: