Na ministrstvu zadovoljni z mnenjem

Na ministrstvu za pravosodje so zadovoljni z mnenjem službe vlade za zakonodajo glede obveznih navodil za izvajanje državnotožilskega reda, je povedal državni sekretar Boštjan Škrlec. Končno verzija bo upoštevala pripombe.

Ti. K./STA
sre, 17.02.2010, 13:35

Ljubljana - Na ministrstvu za pravosodje so zadovoljni z mnenjem službe vlade za zakonodajo glede obveznih navodil za izvajanje državnotožilskega reda, je v izjavi za medije povedal državni sekretar Boštjan Škrlec. Na ministrstvu nameravajo pripraviti končno verzijo navodil, ki bo upoštevala tudi pripombe vladne službe, in jih v kratkem izdati.

Na ministrstvu so po besedah Škrleca z mnenjem službe vlade za zakonodajo zadovoljni zato, ker slednja "za veliko večino določb ugotavlja, da so formalno-pravno nesporne". Mnenje po njegovem tudi ugotavlja, da je "večina navodil zelo dobro znotraj okvirja državnotožilskega reda". "Tako zelo, da se služba vlade za zakonodajo včasih sprašuje, ali je res treba izdati navodilo, ki v svoji vsebini pove zgolj to, kar že zdaj določajo obstoječa pravila," je dejal.

 

Mnenje po njegovem tudi v precejšnji meri "nevtralizira negativno mnenje, ki ga je na navodila podala generalna državna tožilka Barbara Brezigar".

 

Glede ugotovitev vladne službe, da nekatere določbe navodil vsebujejo tisto, kar je že določeno v zakonu o državnem tožilstvu in državnotožilskem redu, Škrlec pravi, da se tega na ministrstvu zavedajo, "Žal pa je praksa, ki smo jo ugotovili tudi pri izrednem pravosodnem nadzoru, pokazala, da določbe državnotožilskega reda, ki so predmet navodila, v praksi niso vedno v celoti upoštevane na tak način," pravi.

 

Državni sekretar na ministrstvo za pravosodje tudi priznava, da je vladna služba v delu, ki se nanaša na navodilo k 84.b členu državnotožilskega reda, opozorila, "da obstoječa formulacija omogoča razlago, ki bi pomenila, da navodilo posega v zakonsko materijo". "To navodilo je za nas dobrodošlo, zato bomo formulacijo tega dela ustrezno popravili, da bo popolnoma jasno odražalo tisto, kar želimo povedati," je dejal.

 

Na ministrstvu nameravajo ob tem ohraniti določbo, ki določa, da vodja tožilstva spisa, potem ko odkloni sopodpis nanj, tožilcu ne more več vrniti nazaj v ponovno obravnavo.

 

Mnenje službe vlade za zakonodajo so sicer na ministrstvu prejeli v torek pozno popoldne, zato ga še podrobneje proučujejo.

 

Za mnenje o navodilih za obvezno izvajanje državnotožilskega reda je službo vlade za zakonodajo zaprosil pravosodni minister Aleš Zalar, da, kot je danes povedal Škrlec, o njih pridobi tretje neodvisno mnenje.

 

Navodila je Zalar pripravil potem, ko je nadzor na Okrožnem tožilstvu v Ljubljani pokazal nekatere nepravilnosti, o teži katerih se sicer mnenja na ministrstvu in tožilstvu razlikujejo.

Povezane novice

3. februar ob 16:43
Minister za pravosodje Aleš Zalar je predlog obveznih navodil za uporabo državnotožilskega reda posredoval službi vlade za zakonodajo. Minister bo z izdajo navodil počakal na mnenje službe, ki ima za odgovor dva tedna ...

Komentiraj članek

Spoštovani komentatorji!

Komentiranje je preprosto, vendar pa zaradi spodbujanja kulturne in dostojanstvene razprave pred oddajo komentarjev zahtevamo celostno registracijo. Ste že registrirani? Prijavite se.

Pogoji komentiranja so dopolnjeni!

Spoštovani komentatorji!

Komentiranje prispevkov na spletni strani Delo.si ni pravica, temveč možnost, ki jo omogoča medijska družba Delo, d. d. S komentarji prispevkov izražate svoje mnenje ali stališče na lastno odgovornost. Za objavo komentarjev, ki bodo na ogled takoj vidni vsem obiskovalcem portala, zahtevamo celostno registracijo z vnosom osebnih podatkov. Kot registriran uporabnik, ki osebnih podatkov v uporabniškem računu ni dopolnil, pa imate možnost oddaje komentarjev, pri čemer si uredništvo pridržuje pravico do objave po lastni presoji.

Uredništvo spletne strani Delo.si in izdajatelj Delo, d. d., spodbujata kulturno in dostojanstveno razpravo in se zavzemata za argumentirano kritiko, ne dovoljujeta pa zlorabe medijskega prostora za izražanje stališč, mnenj ali komentarjev, ki so žaljivi, napeljujejo k sovraštvu ali nasilju, oglašujejo izdelke ali storitve ali so kako drugače pravno sporni.

Po kazenskem zakoniku je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe, kakor tudi za razžalitev, žaljivo obdolžitev in obrekovanje. Uredništvo Delo.si bo pomagalo pri ugotavljanju identitete avtorjev sporočil, če bodo to zahtevali pristojni organi. Podatke lahko na zahtevo sporoči tudi prizadeti osebi zaradi uveljavljanja njenih pravic.

Uredništvo Delo.si bo zato po svoji presoji brisalo sporna sporočila; posameznim avtorjem bo tudi odvzelo možnost komentiranja.

Za vsebino, naslove in priloge sporočil v forumih so odgovorni avtorji sami.

Medijska družba Delo, d. d., uredništvo Delo.si

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!

Komentarji

Prikaži komentarje
Prikaži:
10 komentarjev
10 komentarjev
Stran: <|1|>
Prikaži: