Poziv k ureditvi področja gensko spremenjenih organizmov

Inštitut za trajnostni razvoj in nevladniki pozivajo ministra za kmetijstvo in ministra za okolje, da poskrbita za red na področju gojenja gensko spremenjenih rastlin.

čet, 21.02.2008, 11:37

Ljubljana - Inštitut za trajnostni razvoj je v sredo v imenu 70 slovenskih občin in 20 nevladnih organizacij pozval ministra za kmetijstvo Iztoka Jarca in ministra za okolje Janeza Podobnika, da poskrbita za red na področju problematike gojenja gensko spremenjenih rastlin v Sloveniji. Pozivu je se pridružilo tudi mednarodno združenje Greenpeace.

Na ministra Podobnika je inštitut vnovič naslovil zahtevo za uvedbo moratorija na gojenje GS-koruze MON810, ki je edina na sortno listo EU vpisana gensko spremenjena rastlina in bi jo tako bilo teoretično možno gojiti v Sloveniji.

Opozorili so, da je v okviru nacionalne kampanje "Brez GSO!" do konca lanskega leta že tretjina slovenskih občin sprejela izjavo, v kateri občine ne izražajo le svojega nasprotovanja gojenju gensko spremenjenih rastlin, temveč od pristojnih politikov zahtevajo tudi ustrezno ukrepanje.

Kmetijskega ministra Iztoka Jarca pa so pozvali, naj že pripravljeni zakon o gojenju gensko spremenjenih rastlin brez odlašanja vloži v parlamentarni postopek.

Inštitut za trajnostni razvoj in Greenpeace, ki v času slovenskega predsedovanja EU budno spremlja področje GSO v Sloveniji, pričakujeta takojšnje ukrepanje ministrov za kmetijstvo in za okolje na tem področju.

Po mnenju Inštituta za trajnostni razvoj je sedanje stanje nevzdržno, saj odsotnost zakonodajne ureditve ogroža integriteto slovenskih kmetov in interese potrošnikov. "Ker je sezona setve pred vrati, je edini sprejemljiv ukrep takojšnja uvedba moratorija do uveljavitve zakona, saj bi postopek sprejemanja zakona lahko trajal še vse do konca leta," menijo v inštitutu.

Kot še navajajo, bo zakon o gojenju gensko spremenjenih rastlin določal, "kaj se v Sloveniji glede gojenja teh rastlin sme in česa ne, Slovenija pa ima seveda tudi možnosti, da na osnovi argumentov omeji ali prepove gojenje določenih v EU sicer odobrenih gensko spremenjenih rastlin. To je storilo že več držav članic, med zadnjimi tudi Francija".

Enake zadržke do gensko spremenjenih organizmov ima vedno več kmetijskih ministrov, evropski komisar za okolje Stavros Dimas pa je že konec lanskega leta napovedal zavrnitev avtorizacije dveh vrst gensko spremenjene BT koruze, pojasnjujejo v inštitutu.

Komentiraj članek

Spoštovani komentatorji!

Komentiranje je preprosto, vendar pa zaradi spodbujanja kulturne in dostojanstvene razprave pred oddajo komentarjev zahtevamo celostno registracijo. Ste že registrirani? Prijavite se.

Pogoji komentiranja so dopolnjeni!

Spoštovani komentatorji!

Komentiranje prispevkov na spletni strani Delo.si ni pravica, temveč možnost, ki jo omogoča medijska družba Delo, d. d. S komentarji prispevkov izražate svoje mnenje ali stališče na lastno odgovornost. Za objavo komentarjev, ki bodo na ogled takoj vidni vsem obiskovalcem portala, zahtevamo celostno registracijo z vnosom osebnih podatkov. Kot registriran uporabnik, ki osebnih podatkov v uporabniškem računu ni dopolnil, pa imate možnost oddaje komentarjev, pri čemer si uredništvo pridržuje pravico do objave po lastni presoji.

Uredništvo spletne strani Delo.si in izdajatelj Delo, d. d., spodbujata kulturno in dostojanstveno razpravo in se zavzemata za argumentirano kritiko, ne dovoljujeta pa zlorabe medijskega prostora za izražanje stališč, mnenj ali komentarjev, ki so žaljivi, napeljujejo k sovraštvu ali nasilju, oglašujejo izdelke ali storitve ali so kako drugače pravno sporni.

Po kazenskem zakoniku je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe, kakor tudi za razžalitev, žaljivo obdolžitev in obrekovanje. Uredništvo Delo.si bo pomagalo pri ugotavljanju identitete avtorjev sporočil, če bodo to zahtevali pristojni organi. Podatke lahko na zahtevo sporoči tudi prizadeti osebi zaradi uveljavljanja njenih pravic.

Uredništvo Delo.si bo zato po svoji presoji brisalo sporna sporočila; posameznim avtorjem bo tudi odvzelo možnost komentiranja.

Za vsebino, naslove in priloge sporočil v forumih so odgovorni avtorji sami.

Medijska družba Delo, d. d., uredništvo Delo.si

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!

Komentarji

Prikaži komentarje
Prikaži:
3 komentarji
3 komentarji
Stran: <|1|>
Prikaži: