Delova osebnost leta: nominiranec dr. Leon Meglič

Zdravnik ginekolog je skupaj z ekipo ginekološke klinike UKC Ljubljana omogočil rojstvo otroka bolnici z rakom.

Objavljeno
13. december 2011 19.46
Posodobljeno
14. december 2011 08.00
Milena Zupanič, notranja politika
Milena Zupanič, notranja politika
Ljubljana – »Otrok pomeni ženski vse. Možnost, da ženska kljub hudi bolezni ohrani sposobnost rojevanja, je neprecenljiva,« ugotavlja ginekolog dr. Leon Meglič. Prva med bolnicami z rakom, ki ji je s svojim znanjem in znanjem svojih sodelavcev kljub temu ohranil možnost zanositve, je pred kratkim rodila zdravega dečka.

Pot do tolikšnega znanja in kirurške spretnosti, s katero zmoreš obrniti tok življenja, je dolga. Leon Meglič, ki se spominja, da je že kot otrok rad pomagal drobnim živalim, ki so jih otroci poškodovane nosili k njemu, se je za zdravniški poklic dokončno odločil v gimnaziji, nato pa potreboval – kot vsak kirurg – skoraj dve desetletji šolanja, da je lahko samostojno izpeljal tudi bolj zahtevne operacije. Šele po 40. letu, ko osvojiš vse, kar znajo starejši kolegi zdravniki, lahko začneš ustvarjati novo kvaliteto, začneš razvijati novo metodo, je povedal danes 46-letni kirurg.

V tem času je kot ginekolog, ki ima vpisanih 1500 pacientk, kot kirurg v UKC pa operira tudi druge bolnice, delil trenutke s številnimi mamicami in očeti v njihovih najsrečnejših, pa tudi najtežjih trenutkih, ko jim je moral povedati, da zaradi raka na rodilih ne bodo mogle nikoli roditi. Zdaj se je s posebno operacijo, ki so se je kirurgi njegove generacije naučili v Kanadi, nato pa jo z izvirno metodo še dopolnili, vsaj za tiste obolele, ki nimajo prevelikega tumorja, možnost za rojstvo odprla.

Rojstvo je za vse srečen dogodek. »Mislil sem, da bom z leti otopel, a še vedno začutim posebno vročino, ko se otrok rodi. To je trenutek z izjemno pozitivnim nabojem, posebno pri paru, ki je zelo težko dobil otroka, ali pa, kadar veš za žalostno usodo, ko je družina izgubila otroka v prometni nesreči, takrat se obrneš stran in si obrišeš solzo,« pripoveduje sogovornik, tudi sam oče, ki skupaj z ženo skrbi za pet otrok.

»Otroci ti veliko dajo, osmislijo tvoje življenje, zanje narediš marsikaj, česar sicer ne bi, naredijo te boljšega človeka,« pripoveduje ginekolog, čigar službeno življenje se kar naprej vrti tudi okoli otrok. Je kot zdravnik zadovoljen? »Da, še enkrat bi izbral isto pot,« odgovori, a v istem hipu ne more kaj, da ne bi povedal tudi težjih plati zdravniškega poklica.

»Kruh v medicini je trd. Zahteva veliko odrekanj, časovno si zelo obremenjen, saj nas je premalo in moramo zato biti čezmerno v bolnišnici. Stisk bolnikov ne moreš pustiti tam, ne moreš pozabiti na vse hudo, s čimer se srečaš. Najbolj me prizadene tok bolezni, ki ga nisem pričakoval, posebno če gre za mlade. Drugo, kar me vedno znova zelo prizadene, so napačno prikazane stvari o zdravniškem delu v medijih.«

Deset minut 
za vsako pacientko

Toda bolniki in s tem mediji se oglasimo predvsem takrat, ko so zdravniki neprijazni z nami. Je zdravništvo padlo na izpitu iz človečnosti? »Ne zdravništvo, temveč zdravstveni sistem. V mojo ambulanto hodijo bolnice z rakom, ki potrebujejo izjemno veliko psihične opore, navodil za življenje, pojasnil pred operacijo. Veste, koliko časa imam za vsako? Deset minut! Kako naj pacientki bistveno stvar za njeno življenje pojasnim v desetih minutah? Ginekolog v Angliji pregleda dopoldne štiri pacientke, jaz pa več kot 20. Kako ga naj dohajam?« se potoži naš kandidat za Delovo osebnost leta in spregovori tudi o pomanjkanju denarja v našem zdravstvu na vsakem koraku.

Kot član Rotary kluba je lani skupaj z RTV Slovenija zbral v dobrodelni akciji 150.000 evrov za opremo za nedonošenčke, letos 100.000 evrov za ureditev sob za mlade mamice, ki morajo biti skupaj z novorojenčki v bolnišnici. Nov izziv? Skupaj s sodelavci raziskuje možnosti za boljše zdravljenje velikokrat usodnega raka na jajčniku.