Povprečna neto plača je tisoč evrov

Trg dela: stagnacija plač je posledica naraščanja števila brezposelnih.

Objavljeno
16. junij 2014 20.39
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo
Ljubljana - Povprečna mesečna bruto plača za letošnji april je znašala 1.531,17 evrov, povprečna neto plača pa 1.000,80 evra in je bila v primerjavi s plačo za marec nominalno višja za 0,4 odstotka in realno nižja za 0,1 odstotek. Plače bodo letos, po napovedih ekonomistov sicer še naprej stagnirale.

Povprečna mesečna neto plača za april 2014 se je glede na prejšnji mesec zvišala v javnem sektorju (za 1,5 odstotka) in v sektorju država (za 0,8 odstotkov), v zasebnem sektorju pa se je za 0,3 odstotke znižala.

Najvišjo povprečno mesečno neto plačo za april so prejeli zaposleni v finančnih in zavarovalniških dejavnostih. Znašala je 1.371,55 evrov. Sledili so jim v dejavnosti oskrbe z električno energijo, plinom in paro (1.370,26 EUR) in v informacijskih in komunikacijskih dejavnostih (1.312,75 EUR). Najnižjo povprečno mesečno neto plačo so prejeli zaposleni v drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih (698,84 EUR).

Kot je razvidno iz medletnih primerjav plače od leta 2011 praktično stagnirajo, kar je posledica naraščanja števila brezposelnih. »Trg dela kontrolira zlasti nominalne plače. Vsi napori sindikatov in kolektivni sporazumi so bili v tem času precej jalovi. Presežek delovne sile v času krize je potiskal navzdol plače v zasebnem sektorju, enak učinek v javnem sektorju pa je leta 2012 povzročil Zujf. Glede na dosedanjo prakso opažamo, da se rast plač ustavi, ko se brezposelnost vrti okrog 130 tisoč,« meni ekonomist Maks Tajnikar, ki je prepričan, da plače ne bodo začele rasti vse dokler ne bo resnejšega okrevanja gospodarstva, ki se bo odrazilo tudi na trgu dela. »Nekoliko bolj optimistični izgledi za letošnjo gospodarsko rast na trg delča še ne bodo vplivali, zato bodo nominalne plače v zasebnem sektorju še naprej stagnirale.«

Največ zaslužijo v Cerkljah na Gorenjskem

Povprečna mesečna neto plača za april je bila za en odstotek nižja samo v zasavski in gorenjski regiji, v vseh drugih statističnih regijah pa se je zvišala, najbolj v notranjsko-kraški statistični regiji (za 2,2 odstotka).

Če pogledamo gibanje povprečne mesečne neto plače glede na marec 2014 po občinah, vidimo, da se je najizraziteje zvišala v občinah Razkrižje (za 8,3 odstotke) in Ribnica (za 8,2 odstotka). Najbolj izrazito se je znižala v občinah Apače (za 10,5 odstotka) in v občini Trnovska vas (za 9,3 odstotka).

Najnižjo povprečno mesečno neto plačo za april 2014 so sicer prejeli zaposleni v občinah Kostanjevica na Krki in Osilnica; v prvi so prejeli v povprečju 692,35 evrov neto, v drugi pa 693,60 evrov. Daleč najvišjo povprečno mesečno plačo že več let prejemajo zaposleni v občini Cerklje na Gorenjskem; v aprilu 2014 so prejeli v povprečju 1.429,67 evrov neto.