Slovenska vina v deželi Guinnessa

Aleš Jevtič je na Irskem ustanovil podjetje Slovine. »Brez prispevka, ki ga prejemam kot samozaposlen, bi projekt težko uresničil.«

Objavljeno
18. julij 2013 16.06
GORISSKA BRDA 06.08. 2012 vinogradi. Foto: ALESS CCERNIVEC/Delo
Mojca Finc, Šport
Mojca Finc, Šport

Pri vsakem obisku domovine se je 35-letni Aleš Jevtič iz Ljubljane na Irsko vrnil s kakšno steklenico vina, ki jo je delil z otoško družbo. Leta 2006 je z irskimi prijatelji obiskal vinsko klet Goriška brda. Tako jih je navdušila, da so na Irsko za lastne potrebe uvozili dvesto steklenic. »Takrat sem spoznal, kako draga je trošarina na alkohol. Ta čas znaša 3,7 evra za liter, zraven pa je treba prišteti še 23-odstotni davek,« je razkrival ugotovitve. Zamisel takrat še ni bila zrela za realizacijo: »Ves tisti čas sem rad potoval in se ukvarjal z drugimi stvarmi. Pred dvema letoma pa sem začutil, da bo treba zavihati rokave.«

Pomoč za samozaposlitev

Cilja se je lotil postopoma; najprej je končal specializirani študij prodaje na poslovni šoli v Dublinu, ki ga je opravljal ob delu. Ko je izgubil službo, pa se je bilo treba odločiti, kako naprej. »Irska vlada spodbuja samozaposlovanje z denarno pomočjo, nudi tudi brezplačno izobraževanje in nepovratna sredstva za poslovanje. Tako sem opravil tečaj iz postavljanja spletnih strani, ki bi me sicer drago stal. Krijejo tudi stroške za nabavo pisarniškega materiala in računalniške opreme,« je pojasnil, kako si je zmanjšal stroške poslovanja. Stran www.raw-vines.com si je tako oblikoval sam. Piko na i je postavil marca letos z opravljeno vinsko šolo v Franciji pod budnim očesom mojstra vin Matthewa Stubsa. Licenco za grosista vin je prodobil februarja 2013.

»Brez prispevka, ki ga prejemam kot samozaposlen, bi projekt težko uresničil,« je dejal podjetnik, ki je največ časa porabil za urejanje papirjev; potreboval je kar tri mesece. »Prvič sem uvozil vina novembra. Meril sem namreč na prodajo v božičnem obdobju, a sem zaradi administrativnih postopkov, ki so se zavlekli, lahko začel šele februarja,« je povedal.

Vinske ture po Sloveniji

Slovenska vina Ircem predstavljajo štirje uvozniki, med njimi je Jevtič edini Slovenec. »Za zdaj je posel na začetku. Ponudba je omejena na dva vinarja, Samuela Poljšaka iz Vipavske doline in Janka Štekarja iz Goriških brd,« je razkril sogovornik. Vina shranjuje v sodobnem skladišču pri 13 stopinjah Celzija v Galwayju, mestu na zahodu države, kjer prebiva. Njegova glavna odjemalca sta veleblagovnica Cases in restavracija Lohans.

»Slovenska vina niso ravno najcenejša. Osredotočam se na spletno prodajo, restavracije, hotele, specializirane trgovine in posamezne kupce, ki imajo dovolj zaledja, da si privoščijo dobro kapljico. Prihodnje leto se nameravam osredotočiti na Dublin, ki ima večji trg. Trije uvozniki smo letos začeli to dejavnost, zato verjamem, da se bo posel še razširil. Zanimanje je vsekakor v porastu,« je razmišljal.

Poleg ponudbe vin pripravlja še hitre vinske tečaje za restavracije in hotele: »Zaposleni v cateringu pogosto ne vedo, katero vino svetovati in kako ga ponuditi strankam.« V ponudbo je vključil enotedenske vinske ture po Sloveniji, ki jih bo začel izvajati poleti.

»Namenjene so vsem, ne le Ircem. Začeli bomo v Benetkah, ker so tujcem najbolj dostopne, nadaljevali po Furlaniji - Julijski krajini, se preselili v Goriška brda, Vipavo, na Štajersko, tudi čez avstrijsko mejo, na koncu pa še na Primorsko. Osredotočeni bomo na male vinarje, obiskali jih bomo šest, po enega v Italiji in Avstriji ter štiri v Sloveniji, in njihova naravna, organska vina ...« je napovedal. Poskušal bo pripeljati šest manjših skupin, prihodnje leto pa bi rad število potrojil.

Prepoznavnost

»Vedno sem si želel delati v povezavi s turizmom in vinom. Ko bom postavil svojo dejavnost na višjo raven, bom res začel živeti svoje sanje,« je prepričan. Sredi prihodnjega leta pričakuje, da mu bo poslovanje prineslo dobiček. »Hrvaška je, denimo, zelo priljubljen turistični cilj med Irci, Slovenija pa ima na tem zelenem otoku še ogromno manevrskega prostora v turizmu. Upam, da bom pripomogel k prepoznavnosti Slovenije,« je sklenil Aleš Jevtič. Vina, ki jih uvaža, so že omenjali v časopisu The Irish Times.