Tudi letos največ sezonskega dela v gostinstvu

Večje povpraševanje je pričakovati v prihodnjih tednih. Mnoga podjetja imajo baze sodelavcev. Večjega odpiranja delovnih mest ne bo.

Objavljeno
25. marec 2014 21.25
Slovenija.Ljubljana.16.09.2009 Nabiralke z Bosne.Foto:Matej Druznik/DELO
Mojca Finc, Šport
Mojca Finc, Šport
Povpraševanje po sezonskih delavcih v kmetijstvu, gostinstvu, turizmu in gradbeništvu se je po izkušnjah iz preteklih letih začelo že ta mesec, so opozorili na zavodu za zaposlovanje. Ker delodajalci niso več obvezani objavljati ponudbe del pri tem organu, je tudi pri sezonskih delih potreben dodaten angažma iskalcev. O letošnji ponudbi smo povprašali pri Adeccu, Evrosadu in Istrabenz Turizmu.

V družbi Istrabenz Turizem so že začeli z objavo razpisov, je potrdil izvršni direktor za področje trženja in prodaje Janez Jagr.« V strukturi našega podjetja imamo manjši obseg sezonskih zaposlitev v poletnem času. Veliko teh delovnih mest zapolnimo iz baze sodelavcev, ki so se posebej izkazali v preteklih sezonah. Gre predvsem za pomožna dela v kuhinjah, natakarje, sobarice in čistilce ter recepcijsko osebje. Nekateri razpisi so že objavljeni, večino objav pa načrtujemo v začetku maja,« je zapisal.

Pri zaposlitveni agenciji Adecco napovedujejo začetek turistične sezone z veliko nočjo. »Prvo povečanje oglasov za sezonska dela zato pričakujemo že v prihodnjih tednih. Od aprila do septembra bo večje povpraševanje po gostinskih delavcih, torej kuharjih in natakarjih. Junija pa bo več tudi glasov za študentsko delo, gre predvsem za pomoč v administraciji, delo v proizvodnji in gostinstvu,« je povedala vodja marketinga in odnosov z javnostjo pri Adeccu Viviana Žorž.

V Evrosadu manj sezoncev, v Paradajzu več

Pri podjetju Evrosad bodo sezonsko delovno silo potrebovali ob koncu poletja oziroma v začetku jeseni. »Delo se bo začelo po 20. avgustu, trajalo bo do oktobra. Koliko sezonskih delavcev bomo potrebovali, bo narekovala količina pridelka, kar pa bo jasno po končanem trebljenju konec junija. Predvidevamo, da jih bomo po podjemni pogodbi zaposlili 150. Oglase bomo objavili na zavodu za zaposlovanje v Krškem, Brežicah in Sevnici,« je povedala Bojana Grilc, kadrovnica pri krškem podjetju. Sezonske delavce bodo izbirali glede na izkušnje: »To so večinoma povratniki iz preteklih let, za druge pa zavod za zaposlovanje organizira delavnice, na katerih jim predstavimo delo in s kandidati opravimo pogovore,« je pojasnila. Ali pričakujejo kaj več prijav za sezonsko delo v primerjavi s preteklim letom? »V zadnjih dveh letih se je povpraševanje povečalo glede dela nasploh, enako velja tudi za sezonsko. Lani v primerjavi z letom prej kar za dve tretjini,« je odgovorila Bojana Grilc. Vendar bo letos število sezonskih delavcev, s katerimi bodo sklenili sodelovanje, manjše kakor lani.

Sezonsko naravnano je tudi delo v podjetju Paradajz iz Turnišča, ki je uveljavilo blagovno znamko paradižnika Lušt. Kot je povedal direktor Dejan Šumak, bodo tudi to sezono (od sredine aprila do konca septembra) v podjetju, kjer je sicer zaposlenih okoli 30 ljudi, potrebovali dodatno delovno silo. Predvidoma bodo najeli 33 delavcev, lani so jih potrebovali 20. Iskali jih bodo z razpisi na zavodu za zaposlovanje, ustvarili pa so si tudi že lastno bazo, ki se je je v treh letih že dodobra napolnila s ponudbami iskalcev zaposlitve. Sezonski delavci prihajajo iz Pomurja, največ iz občin Turnišče, Lendava, Dobrovnik, Črenšovci, Beltinci, Bogojina in Moravske Toplice.

Le manjša pomoč zavoda za zaposlovanje

O napovedi obsega letošnje sezonske ponudbe del smo najprej povprašali na zavodu za zaposlovanje, a so opozorili, da že več let nimajo tovrstnih podatkov. »V zadnjih letih smo o obsegu sezonskih del le sklepali na osnovi mesečnega gibanja povpraševanja. Zdaj tudi to ni mogoče, saj od aprila lani delodajalci zasebnega sektorja niso več zakonsko obvezani sporočati prostih delovnih mest zavodu. Glede na naravo dela pa vemo, da se sezonsko zaposluje predvsem v kmetijstvu, gradbeništvu, gostinstvu in turizmu, torej v zasebnem sektorju. Po podatkih službe za analitiko smo v omenjenih dejavnostih v preteklih letih zabeležili porast povpraševanja v spomladanskih mesecih: v kmetijstvu od marca do maja, gostinstvu in turizmu od marca do junija, v gradbeništvu od marca do oktobra. V teh dejavnostih gre v tem obdobju po vsej verjetnosti za sezonsko zaposlovanje,« sklepajo na zavodu.

Največ v osrednji in severovzhodni Sloveniji

Poudarili so še, da je glede na njihove podatke sezonsko zaposlovanje v letu 2011 poraslo glede na leto prej, nato pa se je začel vpad. Število prostih delovnih mest se je v preteklih letih v kmetijstvu najbolj povečalo na območnih službah Ljubljana in Murska Sobota, v gradbeništvu na območju Ljubljane, Maribora in Celja, v gostinstvu in turizmu pa Ljubljane, Kopra, Maribora in Kranja. V kmetijstvu gre za poljedelska, vrtnarska in gozdarska dela, v gradbeništvu delodajalci največ iščejo zidarje, tesarje in betonerje, v gostinstvu in turizmu pa natakarje in kuharje. »Z večjim številom zaposlitev so lani izstopali na področju kmetijstva pri podjetjih Evrosad Krško, Agroemona Domžale, Paradajz Turnišče, na področju gostinstva in turizma pa pri Sava Turizem, Istrabenz Hoteli Portorož, Hit Alpinea družba za turizem,« je naštela Tanja Podobnik Zec, predstavnica za stike z javnostmi pri zavodu za zaposlovanje.

Ker število brezposelnih na trgu narašča, pri zavodu pričakujejo tudi večje povpraševanje iskalcev zaposlitve glede sezonskega dela, hkrati pa zaradi še vedno zaostrenih gospodarskih razmer predvidevajo, da ne bo odpiranja večjega števila delovnih mest. Vsem brezposelnim, ki so zainteresirani za sezonsko delo, svetujejo, da se o možnostih pozanimajo pri svojem svetovalcu zaposlitve na uradu za delo.