Zaposlovanje v 2012: Malo bolje bo, toda brezposelnih bo še veliko

Povpraševanje po kadrih bo 
na tehničnem področju v medicini, farmaciji in gostinstvu.

Objavljeno
30. december 2011 10.49
Posodobljeno
02. januar 2012 11.00
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo

Leto 2012 bo zaznamovano s krčem, ki ga bodo povzročili volitve v državni zbor in sestavljanje nove vlade, kar bo še upočasnilo odločanje v gospodarstvu, napoveduje poznavalec trendov v zaposlovanju Franc Jamšek.

Njegova napoved ni prav optimistična. Vodstva družb bodo še bolj negotova, trg dela bo še naprej čutil posledice tajkunizacije, predvsem kreditni krč, in ta bo vplival na obseg investicij in poslovanja, našteva Janez Jamšek, direktor svetovalnega podjetja Profil. Izjema bodo podjetja, ki so izvozno naravnana (avtomobilska industrija, predelovalna industrija, farmacija, turizem, transport). Nekaj novih delovnih mest bo nastalo zaradi novega vala upokojevanja, ki bo najbolj intenzivno konec leta 2012, ko bo aktualna nova pokojninska reforma.

Povpraševanje po kadrih bo predvsem na tehničnem področju, v medicini, farmaciji in gostinstvu. Ob tem bodo nastali primanjkljaji in presežki regionalnega in strukturnega značaja, pričakuje Jamšek. Kljub vsemu napoveduje, da bo leto 2012 nekoliko boljše kot 2011, čeprav se število brezposelnih ne bo bistveno spremenilo.

Poseg v javni sektor

Prihodnje leto bodo najbolj izpostavljeni državni uradniki, bančniki, zaposleni v javnem sektorju ter v gradbenem in nepremičninskem. »Skrajni čas je že, da država racionalizira vodstvene in vse druge procese. V mislih imam predvsem povečevanje učinkovitosti, zniževanje stroškov in bolj ponudbo storitev državljanom.

To, za kar si v gospodarstvu prizadevajo že 20 let. Po ustavi delavec v gospodarstvu ni nič manj zaščiten kot delavec v državni upravi ali javnem sektorju, vendar se je v praksi na to popolnoma pozabilo. V bankah bo šlo predvsem za prilagajanje manjšemu obsegu poslovanja, ki ga narekuje 'gnila' aktiva v nekaterih pomembnih bankah,« je kritičen Jamšek.

Najtežje je mladim, ki začenjajo karierno pot, saj država nima nikakršnega načrta in nobenih razvojnih usmeritev. »Zadnji planski dokument, ki ga je imela, se je iztekel leta 2000. Zasebni sektor dela, kar pač zna in zmore, v državnih podjetjih pa šele zdaj, ko je agencija za upravljanje kapitalskih naložb dojela razvojno dimenzijo kapitala, ki ga upravlja, pripravljajo strategije.«

Zadnjih petnajst let se je gospodarska struktura samodejno spreminjala in postali smo proizvajalec sklopov avtomobilske industrije, zato Jamšek predvideva, da bodo v prihodnje najbolj perspektivni tehnični poklici. S staranjem prebivalstva se izrazito povečujejo potrebe v storitvenih dejavnostih in po poklicih v medicini.