Matematični genij s talentov

Rene Žižek pri osmih letih kot za šalo stresa pravilne izračune do 100.000.

Objavljeno
29. april 2013 15.00
Saša Bojc, Panorama
Saša Bojc, Panorama

Je seštevek 2346 + 6487 + 4567 večji, manjši ali enak seštevku teh štirimestnih števil 1254 + 8796 + 3546? Še preden bi sploh prebrali, kaj je zapisano, bi Rene Žižek že izstrelil pravilni odgovor: višji je seštevek zadnjih treh. Ja, to je tisti komaj osemletni fant iz Tišine pri Murski Soboti, ki je s svojim talentom – neverjetno hitrim in zanesljivim računanjem – navdušil Slovenijo.

»Za pravilen odgovor moraš le vedeti, kje je kakšna številka, da jih ne iščeš po ekranu, ampak nanje samo klikaš. V bistvu računam od naprej nazaj, kar bi pomenilo: če dobim trimestno število, izračunam najprej po stoticah, potem po deseticah in nato končni rezultat,« je pripovedoval, medtem ko je na računalniku v sekundah uspešno »streljal« pravilne izračune precej zapletenih kombinacij številk.

Računa že od treh let

Uspešno računa že od svojih rosnih treh let. »Med tretjim in četrtim letom je z uporabo prstov računal do števila 10, toda le približno pol leta, potem je šlo že na pamet. V njegove račune smo dodajali desetice, dvajsetice, potem prešli na vmesna števila, torej, koliko je 25 + 35, in zadnje leto vrtca je sešteval in odšteval že vse do števila 1000,« je razkrila njegova mama Ivanka, pomočnica vzgojiteljice. Pri osmih letih računa že do 100.000.

Rene je še pred svojim četrtim letom obvladal tudi računalniško miško in računalnik, razumel in poznal številke na uri, zapis časa na elektronski uri pa znal pretvoriti v tistega na številčnici. Čas, torej učenje o urah in minutah, je zdaj na sporedu pri pouku matematike v 3. a-razredu. Ker Rene to obvlada (že nekaj let), tudi pri pouku na računalniku vadi hitro in zanesljivo računanje. Tu in tam, kadar opravi vse zastavljene naloge, pomaga sošolcem, ki jim matematika povzroča težave. Kdo pa jih ima več – fantje ali dekleta? »Fantje,« odgovori brez pomišljanja.

Petdeset minut hitrega računanja

Hitro in zanesljivo računanje (na računalniku) je učiteljica zanj predlagala že v prvem razredu, saj je že takrat s precej visokimi števili opravil kot za šalo, podobno kot pred njim pet let starejša Kaja Tuškei, ki je tudi na tekmovanjih dosegala dobre rezultate in je petkratna državna prvakinja. Zato so se odločili, da hitro in zanesljivo računanje poskusi še Rene. V drugem razredu, torej lani, se je že udeležil državnega prvenstva in zmagal v svoji kategoriji. Letos je z 19.432 točkami postavil rekord v svoji skupini in imel nekaj več kot 5000 točk prednosti pred drugouvrščenim Matevžem Hvalo. V absolutni konkurenci, skupaj z odraslimi, je bil drugi. Prehitela ga je le – Kaja Tuškei.

Zdaj se pripravlja na meddržavno prvenstvo, ki bo čez štirinajst dni v Ukrajini. Lani se je med dvaindvajsetimi tekmovalci iz štirih držav uvrstil na sedmo mesto in dosegel najboljšo slovensko uvrstitev v tej kategoriji. »Prehitelo me je pet Estoncev in en Latvijec. Ja, Estonci so najboljši,« je povedal Rene, oče Stanko pa pojasnil, da tekmovanje poteka na spletni strani LEFO. »Tekmovanje traja 50 minut, to pa pomeni, da je treba v takem hitrem tempu, kot ste ga videli na televiziji, računati kar 50 minut. Za pravilne rezultate dobivaš plus točke, če se zmotiš, ti jih odštejejo,« je pojasnil Stanko. Rene pravi, da na tekmovanju nima treme. »Me pa skrbi in zanima, kako se bom uvrstil in kaj bo za nagrado. In seveda kako igrajo sotekmovalci!« je povedal iskreno, pri domačem omizju pa izvabil smeh.

Hodi tudi na dramski krožek

Na tekmovanju je treba seštevati, odštevati, računati kombinacijo teh dveh operacij, primerjati števila oziroma izračun na levi in desni strani in poiskati neznano število. Pri vsem tem mu je najljubše iskanje neznanega števila, pravi. Kaj pa v šoli? Kateri predmet mu je še ljub poleg matematike? »Spoznavanje okolja, likovna vzgoja, športna vzgoja pa tudi slovenščina,« je naštel. Zadnja dva meseca trenira šah v klubu Radenska – Pomgrad, doma pa se s figurami meri z očetom. »Kadar želi zmagati, pa z mano,« je v smehu pripomnila mama.

Spomnila je, da Rene hodi tudi na dramski krožek. Zdaj se pripravljajo na predstavo Zmeda v deželi pravljic, ki bo sklepno dejanje bralne značke in šolskega leta, z njo pa bodo nastopili ne samo v šoli, ampak tudi v vrtcu. Zaupali so mu vlogo zrcala. Z očetom rada tudi kolesarita in letos si nameravata v okviru gibanja Slovenija kolesari prikolesariti priznanje, kar pomeni, da morata odvrteti pet kolesarskih maratonov (med 10 in 30 kilometri). Drugače pa Rene že od svojega petega leta poudarja, da bo, ko odraste, farmacevt. In ta želja še vedno tli, čeprav ima v zadnjem času že tudi novo: postati učitelj matematike.