Pasja potovalna lekarna

Pasje vroči dnevi so lastnike trgovinice za domače živali v predmestju Rima pripeljali do zanimive tržne niše: sladoleda za pse.

Objavljeno
22. junij 2012 18.12
Maja Prijatelj, Panorama
Maja Prijatelj, Panorama
Večina kosmatincev obožuje sladoled, a ker vsebuje mleko, zanje ni priporočljiva. Pasjega sladoleda pa se lahko najedo po mili volji. Poletne temperature otežujejo tudi življenje domačih ljubljenčkov. Psi in mačke se hladijo skozi kožo, a ker so prekriti z dlako in nimajo žlez znojnic po vsej kožni površini, je takšno ohlajanje prepočasno, zato morajo »vključiti« še hlajenje z izhlapevanjem skozi odprt gobec. Dihanje postane hitro in plitko, podobno je sopenju.

Kako žival – v mislih smo imeli predvsem psa – zaščititi pred škodljivimi učinki vročine, smo povprašali veterinarko Iris Selan s klinike Tristokosmatih v Ljubljani. Najpomembneje je, da ima vedno na voljo svežo pitno vodo, ki pa ne sme biti premrzla, temveč hladna. Hrano iz pločevink, ki se ob izpostavljenosti visokim temperaturam lahko pokvarijo, nadomestite s sveže kuhano. Živali omogočite dostop do sence in hladnejših mest, vendar je ne izpostavljajte neposredno klimatskim napravam ali ventilatorjem, saj se lahko tudi ona prehladi ali zboli za gripo. Nikoli je ne puščajte v zaprtem parkiranem avtomobilu, sprehode in druge telesne dejavnosti pa omejite na jutranje in večerne ure. Psa ni dobro voditi po prevročem asfaltu, saj si lahko opeče blazinice. »Če se vam ne zdi neumno, mu lahko nataknete čeveljce,« svetuje Selanova. Posebno veliko hlajenja z vodo morajo lastniki zagotoviti pasmam s kratkim gobcem, ki imajo zaradi svojih anatomskih značilnosti že tako večje težave z uravnavanjem telesne temperature.

Selanova pred začetkom toplejšega dela leta priporoča skrajšanje pasje »pričeske« pri dolgodlakih pasmah, vendar končno odločitev prepušča lastniku. Če ta psu redno neguje kožo in češe dlako, mu ga ni treba peljati k frizerju, drugače pa raje da, saj pod neprezračeno in zavozlano dlako hitreje spregleda kakšno ranico, v kateri se namnožijo bakterije.

Če boste ljubljenčka vzeli s seboj na morje, ga prej cepite, mu dajte tablete ali kapljice proti srčni glisti. Okužba s tem zajedavcem se imenuje dirofilarioza in je prisotna predvsem v Sredozemlju, tudi v Primorju, Istri in Dalmaciji. Povzroča lahko hude zdravstvene težave. Psi, mačke in drugi mesojedci se z njo okužijo s pikom komarja. Njeni simptomi so težave pri dihanju, suh kašelj, utrujenost, brezvoljnost, izguba teže, slaba dlaka... Ker se ne kažejo pri vseh pacientih, je bolezen težko diagnosticirati. Zdravilo zanjo obstaja, vendar je precej agresivno.

Če je vaš pes navdušen plavalec, mu po kopanju v morju dobro osušite ušesa. Morske vode mu s kožuha ni treba spirati, razen če se preveč praska. Vseeno pa ga je treba v poletnih dnevih kdaj tudi stuširati in dobro prečesati, da preprečite bakterijsko vnetje pod dlako. Najbolje, da pred odhodom na morje tudi zanj pripravite potovalno lekarno, svetuje Selanova.