CES, Las Vegas: glavne zvezde – televizorji

Na sejmu zabavne elektronike dominirajo televizorji z razločljivostjo 4K, poleg njih pa še vse večji telefoni in hibridni prenosniki.

Objavljeno
08. januar 2013 13.11
Posodobljeno
08. januar 2013 17.00
CES-SONY
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

Začetek leta pomeni tudi prvi velik inf otehnološki dogodek. Sejem zabavne elektronike CES v Las Vegasu, eden največjih tovrstnih na svetu, običajno prinese kup napovedi in nakaže smernice za celo leto. Mnogi od predstavljenih izdelkov sicer nikoli ne ugledajo prodajnih polic - tudi za lanski zvezdi šova zaenkrat kaže podobno -, toda proizvajalci nikoli ne zamudijo priložnosti za razkazovanje »vročih« tehnologij.

Če je soditi po letošnjem CES-u, ki se je z novinarskim dnem začel včeraj, se nadaljuje to, kar smo videli že konec avgusta na največjem tovrstnem evropskem sejmu IFA v Berlinu. Največ poudarka namreč velikani zabavne elektronike ta čas dajejo televizorjem z ogromnimi diagonalami zaslona in štirikratno visoko razločljivostjo (4K).

Največji tovrsten televizor (216 cm) je predstavil Samsung, ki ga je tudi vgradil v nosilec (okvir) v katerem se lahko zaslon pomika gor in dol, a verjetno zasede celotno steno povprečnega stanovanja. Podobno velik televizor je pokazal tudi japonski Sharp, ki je zaslon 4K na IFI imel že predlani. Sharp stavi na svojo tehnologijo zaslonov igzo, ki naj bi menda med drugim zmanjševala porabo energije.

Pri Sonyju so šli v nekoliko bolj običajnim kupcev dosegljive vode, saj je njihov televizor 4K velik »le« toliko, kot so danes nekako največji običajni televizorji lcd. Vendar je vsem tem izdelkom skupna ena lastnost. Ne vemo nič o tem, kdaj in za koliko denarja bodo na voljo.

Lani sta na CES-u blestela televizorja z zaslonsko tehnologijo oled, ki sta ju predstavila LG in Samsung. Prvi letos znova razkazuje ta model in ga v trgovinah obljublja čez mesec ali dva, medtem ko ga je Samsung nadgradil z novejšim uporabniškim vmesnikom - tega bodo imeli vsi letošnji modeli - a ni povedal nič konkretnega, kdaj bo televizor oled na voljo. Druga težava za modele 4K pa je v tem, da zanje ta čas niti ni na voljo ustreznih vsebin.

Telefoni vse bliže tablicam

Če je soditi po CES-u in ta smer ni nova, bodo zasloni pametnih telefonov kmalu množično prestopili diagonalo 12 cm (ali pet palcev), kolikor je velik denimo zaslon v galaxyju s3, s tem pa se večajo tudi ohišja. Tak model je z xperio z predstavil Sony, Huawei pa ima kar dva križanca med telefonom in tablico. Ostali na telefonskem področju niso predstavili nič pomembnejšega. Tudi Intel, za katerega so mnogi pričakovali nadaljevanje procesorske ofenzive proti Armu, je napovedal le poceni počasnejšo različico že znanega enojedrnega procesorja, za večjedrnega pa zagotovil, da bo v telefonih ob koncu leta.

Zato pa je kar precej novosti na računalniškem področju. Lenovo še širi nabor naprav, ki so križanci med tablicami in prenosniki. Podobno počnejo tudi nekateri drugi proizvajalci (Asus, Gigabyte, Vizio, ...), medtem ko drugi predvsem vgrajujejo zaslone na dotik v že znane modele. Intel je tako ali tako napovedal, da bo za naslednjo generacijo ultrabookov zaslon na dotik obvezen. Windows 8 je pač realnost. Vsi ti modeli v prodajajo verjetno prihajajo pomladi ali poleti.

Poleg vsega naštetega CES ponuja še kup dodatkov za pametne telefone, tablice, prenosne predvajalnike, nove koncepte avtomobilskih infozabavnih sistemov, povezovanje vseh mogočih »pametnih« naprav v internet, od hladilnikov do pralnih strojev in marsikakšno čudno iznajdbo. Kot je vilica, ki vas opozarja, da jeste prehitro.