Eno leto z napravami: Samsung galaxy s4 zoom je odličen za video

Križanec med pametnim telefonom in fotoaparatom ni najboljši v primarnih vlogah, blesti pa kot žepna videokamera.

Objavljeno
16. april 2014 16.57
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

Od lanskega poletja naprej smo uporabljali Samsungov pametni telefon galaxy s4 zoom. Vendar nas ni zanimal zaradi svojih »telefonskih« zmožnosti, ki so enake kot pri galaxyju s4 mini, ampak zaradi tistega, kar se (ko gledamo v zaslon) skriva na drugi strani. Tam je namreč objektiv z desetkratnim optičnim zumom ob enako velikem tipalu, kot jih imajo običajni žepni fotoaparati.

Zaradi tega objektiva je telefon bistveno debelejši, kot smo danes navajeni in to dejansko ni zanemarljivo. Tudi po več kot polletni uporabi smo še vedno prepričani, da bi bilo bolje, če bi se Samsung odločil za malce krajši zum in morda notranjo strukturo leč, kot jih imajo določeni (Sonyjevi in še kakšni drugi) fotoaparati. Imeti s4 zoom v žepu kot prvi telefon ni vedno udobno in neopazno.

Nepotrebna nujnost dvoročne uporabe

Toda to bi spregledali, če bi bil ta telefon res dober fotoaparat. Pa ni. Ergonomsko je nedomišljen, saj ga je za zumiranje nujno treba držati z dvema rokama. Obročka za premikanje objektiva ob sprožilcu ni, na voljo je zgolj obroček okrog objektiva ter zaslonski tipki na levi strani. Zato fotografiranje z desno roko, razen v najbolj širokokotnem položaju objektiva, odpade. In aplikacije za fotoaparat tudi ni možno zagnati s tipko za sprožilec. Za naslednika, ki menda prihaja, so imeli Samsungovi inženirji kar precej izzivov.

Tudi sama fotografska kvaliteta nas ni prepričala. Uspele fotografije so na pogled sicer lepe, vendar so neposredne primerjave s fotografijami, ki smo jih posneli z običajnimi pametnimi telefoni, pokazale, da s4 zoom ni veliko boljši. Nadnje ga dejansko povzdiguje le optična povečava, zaradi česar lahko motiv bistveno bolj približamo brez izgube kvalitete. V vsem ostalem − podrobnostih, dinamiki in še čem − ne izstopa.

Precej je treba posegati po fotografskih nastavitvah

Težava pa je, da je precej fotografij, tudi v dobri svetlobi, v samodejnem načinu neostrih, stresenih. Če smo posegli po katerem od drugih načinov ali ročno dvignili občutljivost tipala, se je situacija zelo popravila in fotografije se bile dobre. Glede na to, da so tudi drugi preizkuševalci po svetu pritoževali nad isto težavo, ne verjamemo, da je bila posledica tega, da smo imeli na preizkusu aparat, ki še ni bil iz serijske proizvodnje. Ampak njegov strojni del je bil enak prodajnim izdelkom in programska oprema nadgrajena na zadnjo različico. Med preizkušanjem smo namestili tudi eden ali dva popravka za fotografski del, medtem ko je sam sistem vse do konca ostal android 4.2.2, novejšega Samsung za ta model (še) ni pripravil.

Izvrstna videokamera

Zelo pa nas je s4 zoom presenetil pri snemanju videa v polni visoki razločljivosti. Videi so bili namreč zelo lepi, z veliko podrobnostmi in razmeroma malo šuma tudi v slabi svetlobi. Pa tudi kakovostnim zvokom. In pri videu se nam je zum zdel še bolj uporaben kot pri fotografiranju. Upamo, da bo pri nasledniku Samsung popravil še fotografiranje in ergonomijo. Če pa bi telefon še stanjšal in ga potisnil malo bolj proti višjemu segmentu mobilnikov, bi bil že zelo atraktiven izdelek za vse, ki jim je ob vseh dobrotah pametnih telefonov najbolj pomemben prav fotografski del.