IBM-ov mainframe je srečal abrahama

Mineva 50 let od predstavitve družine system/360, prvih univerzalnih ultrazmogljivih računalnikov.

Objavljeno
07. april 2014 16.33
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

Danes mineva natanko pol stoletja, odkar je IBM predstavil svoj prvi pravi centralni računalnik oz. strežnik ali po angleško mainframe. To je bil prvi »univerzalen« zmogljiv računalnik, saj so do takrat tako IBM kot drugi proizvajalci računalnike prilagajali vsakemu kupcu posebej. Kar je vse bolj oteževalo in dražilo vzdrževanje in popravila in povečevalo kompleksnost.

Zato so v podjetju zasnovali linijo računalnikov system/360, ki je v nekaj letih nadomestila vso drugo IBM-ovo ponudbo. Današnji duhovni nasledniki teh računalnikov so strežniki system z, ki še vedno poganjajo marsikatero množično uporabljano storitev, naj bo to elektronsko bančništvo, rezervacija letalskih kart ali kaj tretjega. Po nekaterih podatkih tovrstni računalniki (strežniki) - ne samo IBM-ovi - omogočajo kar 70 odstotkov vsega svetovnega premetavanja podatkov.

Milijardna investicija in milijardni zaslužki

System/360 je bila prva družina računalnikov, ki je imela enotno arhitekturo in tudi isti operacijski sistem. Pred tem so skoraj vsak računalnik zasnovali posebej, s tem pa so morali na novo napisati tudi programsko opremo, ki je tekla na njem. Snovanje prvega univerzalnega mainfraima je trajalo dve leti, IBM pa je vanj vložil pet milijard dolarjev - kar je presegalo takrat letne prihodke korporacije -, vključno z gradnjo novih tovarn in izdelavo opreme zanje.

Toda uspeh je povrnil investicijo, saj so prihodki v šestih letih narasli s 3,6 milijarde nad 8,3 milijard dolarjev. Skozi sedemdeseta je bil IBM skoraj monopolist pri prodaji mainfraimov in še danes je pomemben igralec, čeprav korporacija zdaj večino prihodkov ustvari s storitvami (ki pa vključujejo tudi strojno in programsko opremo).

Originalni system/360 so stali od 133 tisoč do 5,5 milijonov dolarjev. Danes se za nekaj sto tisočakov dobi manj zmogljiv strežniški sistem puresystems, cene za prave računalnike mainframe pa so še vedno v milijonih dolarjev. Nekaj jih je v preteklosti IBM-u uspelo prodati tudi v Sloveniji, denimo Novi ljubljanski banki, Zavodu za zdravstveno zavarovanje in notranjemu ministrstvu.