iPhone 4S (1.): Bobitel in Bimobil

V nekaj kratkih epizodah bom morebitnim uporabnikom poskušal olajšati odločitev, ali se izplača kupiti iPhone 4S.

Objavljeno
02. november 2011 09.00
Posodobljeno
02. november 2011 14.00
Marko Crnkovič, Delo.si
Marko Crnkovič, Delo.si
Še nikoli doslej niso govorice tako prebijale plafon na meji neverjetnega kakor v primeru letošnjega iPhona iz Applove kolekcije jesen/zima 2011 oz. pomlad/poletje 2012. Z absolutno gotovostjo, podprto s kao neizpodbitnimi dokazi iz kalifornijskih barov in kitajskih fabrik, so mediji že od poletja objavljali stampedo domnev in napovedi, da bo Apple predstavil kar dva iPhona: cenejšega in manj zmogljivega 4S, sicer enakega formata in dizajna kot Štirka – za revne Kitajce (in varčne/trmaste Slovence) –, in iPhone 5, ki da bo drugačne oblike in večji oz. z večjim zaslonom.

Steve Jobs se pregovorno ni oziral na želje in potrebe uporabnikov, ampak jih je ustvarjal. Z leti pa jih je očitno ustvaril toliko – in tako intenzivne –, da so začele prehitevati njegovo strategijo.

Seveda pa se Apple ni pustil zmesti: medtem ko so Polbogu bíle zadnje ure – česar svet še ni vedel –, so v torek, 4. oktobra, predstavili samo en nov iPhone: iPhone 4S. Na zunaj je takšen kot Štirka. Ne večji ne manjši ne tanjši ne lažji. Razlika je samo v hitrejšem procesorju (dvojedrni A5), kameri z večjo ločljivostjo (stari 5 mega, novi 8) in v kapaciteti spomina (stari 16 ali 32 giga, novi tudi 64).

Resnici na ljubo nas je Apple cela desetletja vzgajal v duhu prezirljivosti do številčno izraženih hitrosti procesorjev in prostornosti spomina. Zdaj pa bi morali na lepem začeti ceniti blazing fast procesorje, dvakrat hitrejšo zmogljivost in sedemkrat hitrejšo grafiko (proizvajalčevi podatki)? Kaj je dvojedrni procesor in koga to zanima? Zakaj ni štirijedrni (če že)? Ali ima to kakšno zvezo z nokiami in samsungi? Bomo s telefonom v roki zdaj preždeli pol manj časa kot doslej, če je dvakrat zmogljivejši? In kaj pomeni sedemkrat hitrejša grafika? Da bomo igrico odigrali v sedemkrat krajšem času ali dosegli sedemkrat boljši rezultat?

No, dve majhni razliki različici med novim in starim iPhonom – pustimo zdaj vprašanje, ali je eno leto stara naprava res stara – pa vendarle obstajata: prva je, da sta gumba za upravljanje glasnosti na Eski v primerjavi s Štirko premaknjena za kak milimeter višje proti zgornjemu levemu vogalu telefona, gumb za vklop/izklop zvočnika (na fotografiji skrajno levi) pa za kakšne tri milimetre; in druga, da je stranski rob, aluminijasti okvir telefona (antena) po novem prekinjen tudi na zgornjem robu telefona (na levi in na desni) in torej sestavljen iz štirih kosov.

Toliko, da bo treba menjavati (nekatere) etuije in zaščitna ohišja. To z anteno pa je verjetno izboljšava v izogib problemom s signalom, ki so se po launchu pojavljali na Štirki.

Moderni, hipermoderni potrošnik po drugačnosti ne le hlepi, temveč jo kratko-malo tudi terja: če je ne opazi že na prvi pogled, je ne priznava – in to je tudi razlog za vsesplošno razočaranje ob predstavitvi telefona.

Seveda pa to ni tako preprosto. Če bi novi iPhone 4S dali v roke uporabniku prve in druge generacije iPhona oz. iPhona 3G, bi se jima zdelo, da sta bila tri, štiri leta kriogenično zamrznjena.

A ta predpostavka stoji na trhlih nogah. Redki so namreč taki, ki so kupili prvi iPhone ali iPhone 3G, pa ga še niso zamenjali. Če odštejemo fanatike, ki hočejo imeti vsak nov iPhone, uporabniki večinoma menjavajo modele vsako drugo generacijo (vsako drugo leto). Najzgodnjejši adopterji iPhona so Enko (2007) najverjetneje že zamenjali za 3GS (2009); kdor je imel 3G (2008), pa je zdaj bržkone na Štirki (2010).

Uporabna vprašanja se torej glasijo:

Ali se izplača kupiti iPhone 4S? S katerega od prejšnjih iPhonov se izplača upgradati na iPhone 4S? Ali se morda (komu) bolj izplača kupiti Štirko? Ali celo 3GS, ki je še vedno naprodaj? Kakšne so skratka prednosti iPhona 4S?

Če upoštevamo, da odklenjen iPhone 4S recimo v Avstriji stane 629, 739 in 849 evrov, v Italiji pa celo 659, 779 in 899 evrov (modeli 16, 32 in 64 GB), je za slovenske uporabnike relevantno tudi vprašanje, ali se splača vzeti novi iPhone iz enega od Simobilovih paketov – zaenkrat je na voljo samo 16 GB varianta (odklenjena sicer po 627 evrov) – ali k drugemu slovenskemu operaterju celo prestopiti iz drugega omrežja. V to se ne bi spuščal: omenjam le zato, ker je pač treba vedeti, po čem je roba. Zato za primerjavo le še tole: odklenjen iPhone 4 pri Simobilu stane 627 in 739 evrov (16 in 32 GB), po znižani ceni naprodaj v tem in tem paketu; iPhone 3GS stane 515 evrov (samo 8 GB), sicer pa ga dobite tudi v tem paketu.

Zdaj pa veselo na Delo.si!

Nadaljevanje sledi.