Jalova prizadevanja, da bi Evropa upravljala z internetom

Evropska komisarka Kroesova predlaga reformo, toda pogajanja z Američani so verjetno že vnaprej obsojena neuspeh.

Objavljeno
12. februar 2014 16.15
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

Vse odkar so evropske države sredi 90-ih let prejšnjega stoletja upravljanje interneta prepustile Združenim državam Amerike, si naša celina neuspešno prizadeva znova pridobiti nekaj vpliva. Evropska komisarka za digitalno agendo Neelie Kroes je danes predstavila predlog nove reforme o  o načinu upravljanja interneta.

V njej med drugim predlaga globalizacijo ameriške neprofitne zasebne ustanove Icann, ki zdaj sprejema ključne odločitve glede interneta - potrjuje vrhnje domene, protokole in podobno. Več držav, ne samo ZDA naj bi po predlogu Kroesove tudi odločalo o funkcijah IANA (Internet Assigned Numbers Authority), ki skrbi za razorejanje naslovov IP in druge ključne vidike interneta. Komisarka bi še okrepila globalni forum za upravljanje interneta, vzpostavila globalni observatorij internetne politike, želi si več varnosti, preglednosti in odpornosti interneta.

»Namen je omogočiti pravilno delovanje interneta, kar pomeni, da so spletne strani lahko dostopne kjerkoli na svetu ali da tehnični sistemi delujejo med sabo ne glede na njihovo lokacijo,« je dejala komisarka. Ne zavzema pa se, da bi upravljanje »vrnili« Mednarodni zvezi za telekomunikacije (ITU), eno od ustanov Združenih narodov, ki je bila predvidena za glavnega upravljavca interneta, preden so okostenelo institucijo izrinili ameriški interesi. Namesto tega naj bi pri upravljanju imelo besedo več vpletenih, vendar komisarka ni natančno pojasnila, kdo vse bi to bil.

V praksi bo Kroesova svoje ideje, tudi če jih podpreta evropski svet in parlament, težko udejanjila. Pogajanja o upravljanju interneta bodo letos potekala vsaj trikrat, najprej že aprila na konferenci Netmundial v Sao Paulu. Vendar si po izkušnjah iz prejšnjih internetnih sestankov na najvišji ravni ZDA s svojimi zaveznicami ne bodo pustile vzeti glavne besede, medtem ko Evropska unija ne more računati na pomoč nekaterih najbolj vplivnih držav, ki pač ne podpirajo njenih idej o odprtem in nevtralnem internetu.