LG G2: Skoraj preveč vsega

Izkazalo se je, da si je tokrat LG vzel dovolj časa za izdelavo resnega tekmeca galaxyju s4 in ostalim z vrha cenovne lestvice.

Objavljeno
25. oktober 2013 10.44
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

Optimus 2x in 4x sta bila mobilnika, ki sta hotela prehitevati ostale. Biti prva z najnovejšim procesorjem. Toda še kako se jima je poznalo, da ju je LG izdelal na hitro (prvemu še precej bolj kot drugemu), zato enostavno nista bila na ravni konkurence. Pri optimusu g, ki ni bil slab izdelek, a prav v ničemer izstopajoč, se je celo zdelo, da korejski proizvajalec tudi v višjem razredu ubira pot iz nižjih, kjer ne tekmuje z boljšimi, ampak cenejšimi modeli. Vse skupaj se je zdelo, kot korak nazaj.

Toda zdaj se je izkazalo, da si je tokrat LG vzel dovolj časa za izdelavo resnega tekmeca galaxyju s4 in ostalim z vrha cenovne lestvice. Dobili smo namreč g2, mobilnik naphan s skoraj vsem najboljšim in najbolj zmogljivim, kar je proizvajalec lahko dobil v svojih tovarnah in pri drugih dobaviteljih, vse skupaj pa zapakirano v precej bolj privlačno embalažo kot prej.

Cel telefon je zaslon

Aparat je še vedno plastičen, mimo tega ne moremo, toda izgleda vrhunsko. Ohišje se upogiba, je prijetne oblike in predvsem pobarvano tako, da daje vtis nečesa boljšega, kot v resnici je. Res je, da se pozna vsak prstni odtis in da je površina gladka, toda vsaj cenenega občutka ne daje. Slaba stran tega povsem zaprtega ohišja pa je nerazširljiv prostor za podatke, kar pomeni, da se bo treba sprijazniti s 16 ali 32 GB (v praksi še nekaj gigabajti manj), tako da svetujemo različico z večjim bliskovnim pomnilnikom. Tudi baterije se ne da zamenjati, dobra novica pa je vsaj ta, da zdrži tudi dva dneva resne uporabe, kar je za trenutno stanje na trgu zelo dober dosežek.

G2 najbolj osupne s svojim skoraj čez celo sprednjo površino raztezajočim se zaslonom. Res, roba na levi in desni je nepojmljivo malo. Inženirji so to dosegli tako, da so umaknili vse fizične tipke s strani telefona. Tako so tri tipke na zadnji strani, med tipkama za glasnost tudi tista za odklepanje in zaklepanje zaslona.

To se sliši kot pot v pogubo, pa niti ni. Prst imate praktično vedno nekje tam, samo navaditi se je treba pritisniti na pravi gumb in ne zamazati leče za fotoaparat. V nekaj dnevih to steče povsem gladko. Toda tipka je tako ali tako postranska novica. Zaslon se namreč vključi tako, da nanj dvakrat potrkamo. Na enak način ga z domačega zaslona - ne pa tudi iz aplikacij - tudi zaklenemo. Stvar deluje. Občasno je treba poskusiti dvakrat, ampak težav s tem ni.

Sam zaslon je zaradi vsega opisanega velik. V diagonalo meri 13,2 cm, kar je za pol cm več kot pri galaxyju s4 ali xperiji z1, pri čemer je G2 povsem enako velik kot prvi in opazno manjši od druge. Poleg tega je zaslon z razločljivostjo full hd fantastičen. Od barv do vidnih kotov in svetlosti naravnost blesti. Je eden najboljših zaslonov v mobilnih telefonih ta hip.

Hiter, hiter, hiter

Kot rečeno je tudi strojna oprema, s štirijedrnim procesorjem snapdragon 800 na čelu, vrhunska. To se pozna v delovanju. Android in aplikacije na njem preprosto letijo. Vse poteka izjemno gladko, brez kakršnega koli zatikanja. Kar je presenetljivo glede na obsežno preobleko androida. Še posebej telefon blesti v igrah. Je namreč dovolj zmogljiv za poganjanje tudi grafično najbolj zmogljivih iger z maksimalnimi podrobnostmi. Pri tem se niti ne greje pretirano.

Tudi LG-jeve programske dodatke izvaja brez težav. Iz predhodnikov že poznamo možnost poljubnega povečevanja videov, ki prav tako zaradi močnega procesorja deluje povsem gladko. Sama kakovost videov v polni visoki razločljivosti, posnetih z G2, je dobra, ni pa na ravni kakšne lumie 1020 ali xperie z1, še posebej hitri prehodi niso tako gladki kot tam in tudi v splošnem je slika nekoliko slabša.

Pri videu je še ena posebnost, namreč funkcija audio zoom. Ker ima telefon več mikrofonov, lahko določamo, s katere smeri naj najmočneje lovi zvok. Toda rezultati niso najboljši, zvok s to funkcijo je čuden, zato svetujemo, da to dobro preizkusite ali vse skupaj izklopite.

Fotoaparat s 13 milijoni točk ima po zgledu korejskega konkurenta obilico različnih načinov oz. scen, pri čemer pa daje povsem v redu rezultate v običajnem načinu, včasih pa še nekoliko boljše v načinu hdr. Fotografije so primerljive z galaxyjem s4 ali nokio lumio 925, seveda pa zaostajajo za tistimi iz telefonov z večjimi tipali, kot sta lumia 1020 in xperia z1. Tako kot večina sodobnih vrhunskih telefonov tudi g2 omogoča izjemno hiter rafalni posnetek, zajamemo lahko do dvajset zaporednih fotografij v polni razločljivosti, med katerimi potem izbiramo. Kot foto-video naprava je G2 med najboljšimi.

Programski dodatki so uporabni, a tudi utrujajoči

LG ne bi bil LG, če ne bi v vsem poskušal preseči Samsunga. Tudi v količini in »uporabnosti« programskih dodatkov in funkcionalnosti. Različnih dodatkov operacijskemu sistemu android je cel kup. Obvestilno okno je že brez obvestil skoraj polno, ko pride še kakšno sporočilo, se je treba že pomikati navzdol. Tu so bližnjice do vsega mogočega, hiter dostop do plavajočih programčkov v slogu Sonyjevih telefonov in malce konfuzno kar dve enaki ikoni za skok v nastavitve. Prva je bližnjica za nastavitve glasnosti, tista spodaj pa bližnjica v celotne izbirnike nastavitev.

Kot rečeno so tu plavajoče aplikacije, denimo računalo ali beležnica, ki se prikažejo nad tistim, kar imamo sicer odprto in jih lahko poljubno povečujemo ali pomanjšujemo. Naenkrat pa imamo lahko odprti dve taki aplikaciji. Zadeva je pogojno uporabna, če hočemo narediti hiter zapisek ali nekaj preračunati. V plavajoče okno lahko seveda damo tudi video predvajalnik.

Potem je tu aplikacija quick memo, s katero čez to, kar imamo odprto, nekaj narišemo, napišemo ali označimo in aplikacija vse skupaj shrani kot posnetek zaslona, ki ga lahko kot fotografijo pošljemo naprej. Ta aplikacija se pojavlja na vseh novejših LG-jevih telefonih, zanimivo pa bi bilo slišati, koliko lastnikov teh telefonov jo redno uporablja.

Celo pri odlagališču LG ni mogel iz svoje kože. Ko nekaj kopiramo se na hitro prikaže predalček in ko želimo prilepiti besedilo, se pokažejo okenčki z vsem, kar smo kopirali v odložišče, med njimi pa izberemo želeno besedilo. Omenimo lahko še »guest mode«, namenjen posojanju telefona otrokom. Nastavimo namreč, do katerih aplikacij in nastavitev gost lahko dostopa, in ko vstopi v ta način, lahko uporablja samo izbrane aplikacije. Enako možnost že od lani ponuja sistem windows phone.

Je vse našteto dovolj?

Za LG je g2 velik korak naprej. Je končno telefon, ki je na nivoju najboljših, in tudi izgleda skoraj premijsko. Vprašanje pa je, zakaj zakaj ga izbrati namesto galaxyja s4, ki še vedno ponuja več fleksibilnosti (reža za kartico micro sd in zamenljiva baterija) ter v skoraj vsem parira G2 ali ga celo presega, namesto xperie z1 ali lumie 1020 s superiornima fotoaparatoma ali namesto HTC-ja one z aluminijastim ohišjem, odličnim zvokom in elegantnim uporabniškim vmesnikom. Cena je malo nižja in kot celota je telefon zelo dober, toda v ničemer zares ne presega prej naštetih.

Če pa bo novi nexus 5, ki ga bo znova izdeloval LG, enako dober kot g2, samo brez vse programske navlake in s še nekoliko nižjo ceno, potem ga željno pričakujemo.