Nadgradnje pametnih telefonov občasno povzročajo probleme

Pri Applu vrnitev na staro različico ios sploh ni mogoča, pri Googlu pa je težka. Proizvajalci tega nočejo omogočiti.

Objavljeno
13. december 2013 16.41
Matjaž Ropret, Infoteh; Marjan Kodelja, Moj mikro
Matjaž Ropret, Infoteh; Marjan Kodelja, Moj mikro
Nadgradnje ne prinašajo samo novih funkcij in odpravo napak (hroščev), ampak lahko tudi prinašajo nove in povzročijo težave. Zato se je treba zavedati, ne bo nujno vse šlo gladko, proizvajalci pa bi morali omogočiti (enostaven) prehod nazaj na staro različico, če uporabniku nova ni všeč ali mu povzroča težave.

Prvo vprašanje vseh tehnoloških navdušencev, ko ponudnik operacijskega sistema napove ali predstavi novo različico, je, kdaj jo bodo lahko namestili na svoje naprave. Zaradi »počasnosti« proizvajalcev pametnih telefonov, ki aktualno različico androida za svoje modele prilagodijo šele čez več mesecev, je na spletnih forumih, twitterju in drugod veliko jeze in ogorčenja. Toda enak odziv doživi tudi vsaka nadgradnja, ki na kakršen koli način poslabša stvari.

Nedavno je bil najbolj očiten tak primer android 4.3 za Samsungov lanski paradni pametni telefon galaxy s3. Ta nadgradnja je uporabnikom povzročala toliko težav, da jo je korejsko podjetje umaknilo in šele ta teden ponudilo novo, popravljeno. Primer naše bralke pa je malo bolj specifičen, saj ji menda prav nadgradnja mobilnika iphone 4s na ios 7 povzročila, da ne more več uporabljati povezovanja v brezžična omrežja (wi-fi). Vendar je obtičala z novo različico operacijskega sistema, stare ji na servisu nočejo več namestiti, telefon bi ji kvečjemu »popravili« (verjetno zamenjali) za ne majhen denar.

Pri Applu ni poti nazaj

Takoj ko je bil sistem ios 7 na voljo, je bilo malo lastnikov Applovih naprav, ki naprave ne bi iz radovednosti nadgradilo. Nekaj dni po izdaji je Apple dopuščal vrnitev na staro različico, če uporabniki z novo niso bili zadovoljni. Vsi, ki so kratko časovno okno zamudili, so obtičali sedmico, pa če so z njim zadovoljni ali ne. Jeza, grožnje s tožbami ne pomagajo, Apple trdno vztraja pri svojem stališču.

Korporacija ne dovoli vrnitve na staro različico delno zaradi varnostnih razlogov, delno pa zaradi celovitosti uporabniške izkušnje ekosistema. Ko kupite Applov izdelek, se zavestno odpoveste svojim pravicam in privilegijem, zato da lahko vsi uporabniki blaženo sobivajo v harmoniji Applovega peskovnika. Ne more sicer zahtevati, da naprave nadgradijo vsi uporabniki, ti, ki so se odločili, da tega ne storijo, lahko v nedogled uporabljajo staro različico, katere pa Apple ne misli nadgrajevati in odpravljati morebitnih napak v njej. Tudi s tem Apple sili svoje uporabnike, da napravo čim prej nadgradijo.

Še vedno je namestitev stare različice mogoča na modelu iphone 4, za katerega je »odklepanje« (jailbreak) narejeno na dovolj nizki ravni. Razlog, zakaj prehod nazaj ni mogoč, je v procesu nadgradnje in obnovitve naprave. Med tema procesoma se naprava poveže z Applovimi strežniki - Apple preveri, ali se podpis nameščene različice sistema (kriptografski podpis datoteke) ujema s seznamom odobrenih podpisov.

Zaradi treh razlogov: zagotavljanja, da nobena datoteka ni okvarjena ali okužena s škodljivo kodo, da uporabnik uporablja od Appla dovoljeno različico sistema in da je manjša razdrobljenost sistemov na napravah. Drugače povedano: da ekosistem ni podoben Googlovemu, v katerem je ogromno naprav z različnimi različicami sistema Android, kar vpliva na slabšo uporabniško izkušnjo. Dejstvo, da na večini Applovih naprav teče ista različica sistema oziroma najmanj eno generacijo starejša, je eno od močnejših prednosti njegovega ekosistema.

V omenjenem kratkem časovnem oknu so Applovi strežniki sprejemali digitalne podpise prejšnje različice sistema (v tem primeru ios 6.1.3 in 6.1.4), ko se je okno »zaprlo«, pa le še podpise sistema ios 7. Tudi če uporabnik starejšo različico namesti ročno, mu ne pomaga, saj naprava ne bo hotela delovati, dokler na njej ne bo odobren sistem. Izjema so »odklenjeni« starejši modeli iphone, vključno z modelom 4.

Odklepanje novejših modelov je narejeno na višji ravni, ki sicer omogoča tisto, kar od takšne naprave pričakujemo, vendar je omenjeno preverjanje podpisa nedotaknjeno. Zato namestitev starejše različice ni mogoča in verjetno nikoli ne bo, če hekerske skupine ne bodo našle načina, kako tudi te telefone odkleniti na najnižji ravni.

Pri Googlu le malo bolje

Googlov ekosistem, zgrajen okoli operacijskega sistema android, ni tako zaprt kot Applov. Posledica so naprave z različnimi strojnimi opremami in tudi različicami operacijskega sistema. Ker ni enega podjetja, ki nadzira vse, pa tudi ker proizvajalci na svoje naprave nameščajo bolj ali manj modificirane sisteme, tudi ni sočasnega izida nove različice.

Do nje imajo najprej dostop uporabniki naprav s čistim Googlovim androidom (družina naprav nexus), uporabniki naprav Samsunga, HTC-ja, Sonyja in drugih pa lahko svoje naprave nadgradijo šele, ko jim to omogoči izdelovalec. Pa še v tem primeru ni nujno, da so nadgradnje na voljo za vse modele, tudi starejše modele ali modele nižjega cenovnega ranga in za vsa geografska področja.

Tudi pri sistemu android se ni tako enostavno vrniti na starejšo različico, je pa vsaj mogoče. Zgodi se, da se odločimo za nadgradnjo, pa se izkaže, da nov sistem zaradi slabšega procesorja ali manj pomnilnika upočasni delovanje naprave, počasneje lahko delujejo tudi aplikacije. Manj je verjetno, da kakšna sploh ne bi delovala v novem sistemu, a tudi takšnega primera ne moremo popolnoma izključiti.

Vrnitev na staro različico je mogoča, zahteva pa veliko znanja, branja navodil in izkušenj uporabnikov na forumih, iskanja potrebnih programov in datotek na spletu, tako da ni ravno nekaj, česar bi se lotili prav vsi, ki bi imeli nekaj minut časa. Tako imenovano »flashanje«, proces, s katerim lahko na napravo namestimo tudi najnovejšo različico sistema, tudi če nam nadgradnje proizvajalec naprave (še) ni omogočil, je destruktivni proces, zato je najmanj, kar morate narediti, da prenesete vse podatke iz naprave nekam drugam. Poleg tega bo to zelo verjetno izničilo garancijo in vam povzročilo težave, če boste morali telefon odnesti na servis. Proizvajalci pa načina za vrnitev nazaj ne omogočajo.