Novinci malo možnosti proti androidom in iPhonu

Prihajajo mobilni operacijski sistemi firefox os, ubuntu, tizen in sailfish. Pa lahko kateremu tudi uspe?

Objavljeno
19. april 2013 19.04
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh
Sistema android in ios tako zelo prevladujeta na trgu pametnih mobilnikov, da se že prizadevanja Microsofta z windows phonom in Blackberryja postati močna tretja možnost, včasih zdijo nesmiselni. Kaj si potem lahko šele mislimo o plejadi novincev, ki želi vstopiti in resno konkurirati uveljavljenim igralcem?

V roku enega leta kanijo v roke uporabnikov poskusiti priti mobilniki z vsaj štirimi novimi operacijskimi sistemi. Najdlje je fundacija Mozilla s svojim sistemom firefox os, saj so prvi telefoni napovedani za poletje. Jeseni bodo menda sledili prvi modeli, na katerih bo tekel operacijski sistem tizen, še prej morda telefoni podjetja Jolla s sistemom sailfish. In prihodnjo pomlad ali poletje še mobilne naprave z ubuntujem.

Imajo pa vsi ti sistemi precej različne osnove in cilje. Mozilla je morda najmanj ambiciozna glede zmogljivosti samih naprav, vendar pa verjetno najbolj ambiciozna glede njihovega dosega. Fundacija, ki razvija enega od treh najbolj priljubljenih spletnih brskalnikov, na mobilnem področju pripravlja sistem za izjemno poceni pametne telefone, ki naj bi bili posebej zanimivi za kupce v državah v razvoju, ki zdaj posegajo po malo boljših običajnih (funkcijskih) mobilnikih, s katerimi ne morejo zares dostopati do spleta in internetnih storitev.

»V naslednjih letih se bosta na internet na novo priključili dve milijardi ljudi. Mi jim želimo omogočiti izkušnjo, primerljivo s pametnimi telefoni srednjega razreda, za ceno funkcijskih telefonov,« je dejal odhajajoči prvi mož fundacije Gary Kovacs. Pri tem se zanašajo na spletno tehnologijo html 5. »Ne poskušamo vzpostaviti nove platforme, saj že obstaja enotna platforma, ki se ji reče splet,« je dodala soustanoviteljica in predsednica fundacije Mozilla Mitchell Baker.

Ubuntu, drugi odprtokodni igralec, ki ga razvija podjetje Canonical, ima povsem nasprotne cilje. Če firefox os cilja na spodnji segment trga, naj bi bil mobilni ubuntu najboljše, kar se da dobiti. »Ponuditi želimo najboljšo uporabniško izkušnjo, nekaj lepega in izvrstnega, kar bo izzvalo ne samo android, temveč tudi Apple,« je pojasnil ustanovitelj in predsednik uprave podjetja Canonical Mark Shuttleworth. Ubuntu naj bi podpiral tako aplikacije html 5 kot omogočal enostavno prenašanje aplikacij z androida in blackberryja.

Tizen in Jolla pa stavita predvsem na to, da uporabniki iščejo izbiro, drugačnost, nekaj novega. Tizen razvijata Intel in Samsung, zato ga mnogi vidijo kot Samsungov rezervni scenarij, če (ko) bo treba zaradi strateških razlogov zapustiti androidni tabor. Medtem ko so Jollo ustanovili nekdanji Nokijevci. Predsednik uprave podjetja Marc Dillon je prepričan, da bodo uporabniki pametnih mobilnikov prej ali slej ugotovili, da nimajo prave izbire, da so zaprti v en ali drug vrtiček. Njihov sistem sailfish bo poganjal aplikacije html 5, qt in meego (ta je tekel na nokiji n9 in je predhodnik tizena).

Kakšne možnosti imajo novinci na trgu, kjer dominirata android in ios - skupaj imata približno 90-odstotni tržni delež? Firefox os ima podporo velikih operaterjev, Tizen pa zaledje dveh (treh, če štejemo še Huawei) močnih proizvajalcev strojne opreme z jasnimi interesi.

Analitik Benedict Evans ne vidi veliko možnosti za uspeh prvega. »Projekt firefox os je po mojem mnenju blodnja. Želijo biti cenejši od najcenejših pametnih telefonov z bolj omejenim naborom funkcij. Toda danes je mogoče dobiti soliden androidni telefon za 50 dolarjev. Seveda ima plastično ohišje 'čričke' in hitrost ni svetlobna, toda za otroka v Jakarti je to povsem dober prvi računalnik.«

Glede podpore operaterjev pa Evans meni, da taka podpora ni pomagala Nokiji, androidnim proizvajalcem, ki niso Samsung, in tudi ni pomagala prejšnjim operaterskim iniciativam (wac, joyn, ...). »Dnevi, ko so operaterji lahko oblikovali nove standarde pri storitvah, so mimo.«

Francisco Jeronimo iz IDC-ja firefoxu daje nekaj možnosti na trgih v razvoju, tizenu pa v Evropi, vendar bo tudi po njegovem mnenju boj z androidom in iphonom izjemno težak in neenakopraven. Ubuntu še nima niti nobenega dogovora s proizvajalci ali operaterji, medtem ko Jolli analitiki dajejo možnosti na daljnjem vzhodu, vendar zelo verjetno ne more postati več, kot nišen igralec. Če ji bo sploh uspelo.

 

Johnathan Nightingale, podpredsednik Mozille, odgovoren za razvoj firefoxa

Kaj vidite kot glavno prednost pred androidnim telefonom za 50 do 100 evrov?

V mnogih primerih je 100 evrov še preveč, mi bomo nagovarjali predvsem tiste, ki kupujejo funkcijske telefone, ki stanejo precej manj. Za večino kupcev bo glavna prednost zagotovo še vedno v tem, da bodo dobili pametni mobilnik, ki bo izgledal povsem spodobno, za bistveno manj denarja. Še večje pa bodo prednosti za razvijalce aplikacij. Zdaj morajo razvijalci plesati med različnimi platformami.

Vendar se to ne bo spremenilo. Tudi če se firefox os prime, android ne bo izginil, še manj ios, pa tudi kakšna od ostalih platform bo obstala in razvijalci bodo še vedno morali pisati aplikacije za vse.

Se strinjam. Rad pa bi videl, da bi se Google in Apple zavedela, da že obstaja plaftorma, ki deluje povsod. Dobro je, da vsi novi vstopniki govorijo o html 5. Marsikatera aplikacija za android in ios je pod »pokrovom« aplikacija html 5, dodan pa ima ovoj, da izgleda kot aplikacija, pisana posebej za določen operacijski sistem.

Ali to pomeni, da bo enostavno prenesti aplikacije z androida ali ios-a na firefox os?

Nedvomno. V nekaterih primerih bodo zgolj vzeli stran ooj.

Lahko firefox os, če se prime v nižjem segmentu, kasneje postane tudi operacijski sistem za telefone srednjega in višjega cenovnega razreda?

Zagotovo. Za zdaj smo se skupaj s proizvajalci odločili za cenejšo strojno opremo, ker smo kot največjo priložnost zaznali uporabnike v državah v razvoju. Proizvajalci, kot sta LG in Sony, bodo brez dvoma predstavili tudi zmogljivejše modele. In ne pozabimo. To je splet, ki je pred 15 leti prav tako začel vzpon na precej šibkejših računalnikih, a potem dokazal, da z večanjem zmogljivosti lahko odlično »raste«.

Ste dovolj zgodni?

Enak argument bi lahko poslušali leta 1997 in zaključili, da sta windows in mac premagala vse ostale. Pa vendar je kasneje marsikatera storitev prešla v spletni model in je dostopa s kakršne koli naprave. Tudi pri mobilnih aplikacijah se bodo ljudje naveličali, da so tesno vezani na eno platformo. Na PC-jih smo opravili s tem, zakaj potem iste omejitve trpimo na telefonih? Nenazadnje so to zgolj mali računalniki. Enako kot vsak dosežek glede tržnega deleža bomo praznovali, če bosta Apple in Google dala več poudarka html-ju 5 in omogočila uporabnikom lažje prehajanje z ene platforme na drugo.