Preizkus: Blackberry z10

Z10 z novim vmesnikom nas je pozitivno presenetil. Smo končno dobili robidnico, ki se lahko kosa z iphonom in galaxyjem s?

Objavljeno
06. maj 2013 11.44
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

Kanadski Blackberry je pred leti že poskušal z mobilniki z zasloni na dotik, ampak sta bila oba modela storm frustrirajoče počasna in neuporabna, pa tudi precej draga glede na konkurenco. Le malo bolje se je odrezal model torch z izvlečno tipkovnico. Po daljšem premoru, ko se je proizvajalec nekoč izjemno priljubljenih robidnic osredotočal na prodajo starejših modelov s fizično tipkovnico in razvoju nove platforme, je prvi blackberry nove dobe zdaj tu. In prijetno preseneča.

Marsikdo je danes osredotočen na strojno opremo (štiri jedra, full hd, ...) in obliko ter materiale (večni bolj med plastiko in kovinami), toda kjer novi blackberry zares zasije, je programska oprema. Še posebej uporabniški vmesnik, ki je res nekaj novega. Že res, da smo to dejali tudi za windows phone, kjer pa se je izkazalo, da se vmesnik v praksi ne izkaže tako dobro in da Microsoft (nalašč?) vztraja pri tem, da imajo aplikacije čim manj možnosti. Pri blackberryju 10 tega občutka elementarnosti ali celo primitivnosti ni. Vmesnik je enostaven, a je platforma hkrati zmogljiva in storilnost ne trpi na račun prečiščenega izgleda.

Svež in uporaben vmesnik

Kot smo pričakovali, vmesnik zahteva nekaj privajanja. To po uri ali dveh učenja se zdi zelo naraven. Njegova posebnost v primerjavi z androidom, ios-om ali windows phonom je v tem, da v osnovi nima nikakršnih tipk pod zaslonom. Pokažejo se zgolj takrat, ko je to smiselno, naokrog pa se večinoma premikamo zgolj s potegi po zaslonu. To morda izgleda naporno in zamudno, a je v praksi tekoče in enostavno.

Osnova poteza je poteg izpod spodnjega roba zaslona navzgor. S tem odpremo grafičen seznam vseh odprtih programov. Lahko izberemo enega od njih in skočimo vanj, lahko jih zapiramo, lahko pa gremo s prstom v levo za seznam aplikacij ali v desno za t. i. vozlišče oz. blackberry hub. Ko gremo s prstom navzgor, sistem tudi pokaže, koliko novih oz. neprebranih sporočil in opozoril imamo. Enaka informacija je tudi na zaklenjem zaslonu.

Domiselno vozlišče

Vozlišče je osrednji del novega blackberryja. Tam vidimo sporočila iz vseh računov, ki smo jih nastavili. Tako e-poštnih kot blackberry messengerja, twitterja, facebooka, pa tudi sms-ov in klicev. Bistvo blackberryja 10 je v tem, da smo lahko kjerkoli v sistemu, pa z dvema potegoma prsta - navzgor in v desno - pridemo v hub. Po drugi strani pa nikjer ni samostojne aplikacije za e-pošto, vse je v hubu. Toda ta je priročen in pregleden.

Ob tem je bil blackberry z10 tudi prvi pametni mobilnik, ki je samodejno prepoznal nastavitve našega e-poštnega strežnika. In e-pošta odslej ne zahteva več naročnine na storitev blackberry, čeprav potisna pošta, vključno z utripajočo rdečo lučko, če jo pustimo vklopljeno, še vedno deluje tako dobro kot prej.

Slovenske tipkovnice žal ni

Prednost blackberryja je bila vedno tipkovnica in tudi na zaslonu na dotik je tako. Dokler se sporazumevate v enem od podprtih jezikov, med kateremi slovenščine na žalost ni. Sistem se uči in ponuja predloge besed - pokažejo se na tipkovnici -, ki jih uporabnik enostavno frcne na zaslon.

V vsakem primeru pa fizične tipkovnice nismo pogrešali. To bomo sicer podrobno preverili ob preizkusu blackberryja q10, ki še ima tipkovnico, toda vedno jo zamenjamo za večji zaslon. Razen če bi nam ponudili kakšno tanko izvlečno različico ali kaj podobnega, kar bi ohranilo zaslon čez celoten telefon in ga ne bi bistveno odebelilo.

Manj navdušeni smo bili nad trgovino z aplikacijami blackberry world. Že mogoče, da ponuja večino najbolj uporabljanih aplikacij z ostalih platform, toda luknje so še vedno velike. Predvsem lokalno relevantne ponudbe je malo, tako operaterske kot neodvisne, vsak zahtevnejši uporabnik bo hitro kaj pogrešal, četudi so osnove - družabna omrežja, oblačne storitve, igre, ... - kar dobro pokrite.

Zaslon preseneča, fotoaparat ne

Tudi pri sami strojni opremi je nekaj pohvalnih presenečenj in hkrati nekaj manj uspelih prijemov. Pohvale začenjamo kar z zaslonom, najbolj opaznim in očitnim delom sodobnih pametnih mobilnikov. Čeprav ni v skladu s trenutnimi smernicami, ki narekujejo orjaškost, je z diagonalo 10,67 cm (4,2 palce) povsem dovolj velik. Predvsem pa je prav tako jasen (razločljivost je 768 x 1280 točk) in lep kot zaslona full hd (1080 x 1920) pri htc-ju one ali galaxyju s4, saj je točk na palec več kot dovolj. In daleč najbolje viden na močni dnevni svetlobi in soncu. Boljšega zaslona za uporabo na soncu še nismo videli.

Škoda je samo, da je Blackberry ne tako zelo velik zaslon zapakiral v ohišje, ki ni dosti manjše od htc-ja one ali galaxyja s4, ki pa ima oba precej več vidne površine. Motorolini inženirji so enako velik zaslon pri modelu razr i stlačili v za skoraj cm krajše in pol cm ožje ohišje. Tudi po obliki z10 ne izstopa, saj je podoben kot večina mobilnikov brez tipkovnice, še najbolj pa spominja prav na htc one.

Fotoaparat je povsem spodoben predstavnik svoje vrste z osmimi milijoni točk. Fotografije so jasne in z dovolj podrobnostmi, vendar nekateri tekmeci zajamejo še več detajlov in v slabi svetlobi ustvarjajo manj šuma. Tudi video posnetki so zelo dobri. Je pa fotografski vmesnik precej špartanski, ponujal bi lahko več možnosti. Priročno pa je, da z držanjem ikone za fotoaparat na zaklenjenem zaslonu zaženemo fotografsko aplikacijo. Napoveduje se možnost zajemanja posnetkov hdr, ki smo jo pogrešali, vendar med našim preizkušanjem nadgradnja še ni bila na voljo.

Če bi bil cenejši ...

Večina dozdajšnjih robidnic je bila nezaslišano slabih pri večpredstavnosti. Zdaj lahko potrdimo, da ni več tako. Glasbeni predvajalnik je povsem na ravni tistega v androidu, priročno pa ga lahko krmilimo s tipkama za glasnost (naprej/nazaj) in tipko med njima (predvajaj/ustavi) ob strani telefona. Nerodno je samo, če po nesreči pritisnemo na sredinsko tipko, ki imamo telefon v žepu ali torbi in začne igrati glasba.

Video predvajalnik podpira precej več kodekov, kot privzeti predvajalnik večine pametnih mobilnikov, če je že njegov vmesnik bolj osnoven. In tudi predvajanje videov v polni visoki razločljivosti mu kljub »samo« dvojedrnemu procesorju ne povzroča nobenih težav.

V Kanadi, ZDA ali Veliki Britaniji bi blackberryja z10 kljub pomanjkljivi ponudbi aplikacij brez večjih težav priporočili kot dober nakup. Kvaliteten zaslon, svež, tekoč in uporaben vmesnik, dobro domišljeno in izvedeno vozlišče blackberry hub, odlična tipkovnica, spodobna večpredstavost.

Toda potencialni slovenski uporabnik mora za končno oceno odšteti tipkovnico, ki ne pozna slovenščine, in prišteti visoko ceno, ki je zelo blizu galaxyju s4, xperiji z in prihajajočemu htc-ju one. Vsi ti mobilniki pa so navkljub vsemu napredku in svežini, ki jo je pokazal novi blackberry z10, naprednejši in bolj vsestranski.