Preizkus: Samsung galaxy camera

Fotoaparat, ki povzema koncept pametnega telefona, se obnese dokaj dobro, a ga pesti počasnost in slabo skrit android.

Objavljeno
01. februar 2013 17.23
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh
Kdo drug bi lahko na trg poslal prvi pravi fotoaparat z vsemi možnimi načini povezovanja v brezžična in mobilna omrežja kot Samsung? Edini preostali kandidat bi bil Sony, ki pa se še ni zganil. Galaxy camera sicer ni pravi fotoaparat s sistemom android, a za zdaj najbolj očitno nakazuje, kakšna bi bila lahko fotografska prihodnost.

Galaxy camera je že na prvi pogled nenavaden fotoaparat. Po širini je bistveno večji od običajnih kompaktnih (žepnih) modelov, kar gre na račun za fotoaparat ogromnega zaslona (seveda na dotik) z diagonalo 12,2 cm (4,8 palca), čeprav ob njem ni nobene tipke. Tudi držalo je bolj izbočeno kot pri večini podobnih modelov, kar sploh ni napačno, ker aparat lahko dobro primemo.

Čeprav je zaslon tolikšen kot pri paradnem Samsungovem mobilniku galaxyju s3, bi bilo zmotno mišljenje, da je enak. S3 ima zaslon vrste super amoled, galaxy camera pa običajen lcd. Če ju pogledamo skupaj, se vidi razlika - s3 ima precej živahnejše barve in boljše vidne kote. Optični zum z 21-kratno povečavo je precejšen za žepnik.

Za visoko ceno se galaxy camera vsaj delno odkupi z vgrajenimi štirimi gigabajti prostora. Danes je pri fotoaparatih že velika redkost, da na vgrajen pomnilnik sploh lahko shranimo kakšno fotografijo. Vendar galaxy camera potrebuje nekaj pomnilnika za nemoteno delovanje androida (4.1), nameščanje aplikacij in podobno. Zoprno pa je, da aparata nikakor ni mogoče prepričati, da bi pokazal, za koliko fotografij je v pomnilniku še prostora.

Kvaliteta povprečna, povezljivost odlična

Kvaliteta fotografij s tipala s 16 milijoni točk je primerljiva z običajnimi, približno trikrat cenejšimi žepniki. Ko fotografije gledamo celozaslonsko na monitorju ali televizorju ali natisnjene v ne prevelikih povečavah, so lepe. Ko pa želimo povečati podrobnosti, je videti, kot da vse skupaj ne bi bilo povsem ostro.

Večje slabosti se začnejo kazati pri občutljivosti iso 800, vendar so tudi fotografije z iso 1600 še za silo uporabne, če je svetloba preslaba za nižje občutljivosti. Podobno kot pri telefonskih galaxyjih navdušuje video v polni razločljivosti. Veliko optičnega zuma v dokaj majhnem ohišju je uporabnega na kakšnih športnih prireditvah, za fotografiranje detajlov mestnih znamenitosti in podobno. Vendar vse to, čeprav je pomembno, nikakor ni bistvo tega aparata.

Bistvo galaxy camere je namreč v povezljivosti in v sistemu android, kar prinaša nekaj uporabnih prednosti pred drugimi fotoaparati, a tudi skoraj toliko težav. Ne samo da ima aparat možnost povezovanja v omrežja wi-fi, vanj lahko vtaknemo kartico (micro) sim in ga uporabljamo v mobilnih omrežjih (seveda z ustrezno podatkovno naročnino). To pomeni, da lahko fotografijo takoj, ko jo posnamemo, shranimo v oblačno shrambo (dropbox, skydrive, google drive ...), jo pošljemo po e-pošti, objavimo na facebooku, twitterju, instagramu in tako naprej. Na kratko, povsem enako kot na androidnem pametnem telefonu.

Poleg tega lahko aparat uporabljamo kot vsako androidno napravo, le brez telefonskega dela. Brskanje po spletu, branje e-pošte, igranje iger, takojšnje sporočanje, tisoči aplikacij, vse deluje popolnoma enako. Na mizi smo imeli dva ali tri telefone, vse z ugasnjenimi obvestili za e-pošto in klepet, in šele po nekaj sekundah se nam je posvetilo, da je zaradi novega sporočila zažvižgala galaxy camera. Morali se bomo še navaditi, da fotoaparati niso več samo za fotografiranje.

Če bi še malo bolje skrili android

Prav z androidom se začne in konča večina težav tega fotoaparata. Naprava se namreč obnaša kot pametni telefon (ali tablica), ne kot običajen fotoaparat. Zaganjanje traja precej časa - na srečo se potem aparat dokaj hitro zbudi iz stanja pripravljenosti - ugašanje pa je treba potrditi. Vedno in povsod nas spremlja tipka domov. Ta uporabnika pelje na domači zaslon, ki je videti tak kot na telefonu.

Zanimivo, da je Samsung pri fotoaparatu precej manj lišpal osnovni videz androida kot pri telefonih. Po našem mnenju bi moralo biti ravno obratno. Android bi moral biti skrit in aparat bi moral biti ves čas v fotografskem načinu. Aplikacije pa bi priklicali s pritiskom na ustrezno ikono.

Vmesnik za fotografiranje sicer je povsem drugačen kot na telefonih, vendar ne posebej priročen. Aparat uporabnika spodbuja k fotografiranju v popolnem avtomatskem načinu. Dostop do večine funkcij je zamuden. In tudi sam aparat ni ravno zgled hitrosti. Občutek je podoben kot pri dve leti starih androidnih telefonih. Od pritiska na tipko do tega, da naprava dejansko zajame fotografijo, mine najmanj sekunda, včasih tudi več.

Pravzaprav skoraj vse glede programske opreme in delovanja aparata izdaja, da gre za prvo generacijo tega izdelka. Druga, če se je bo Samsung lotil, bo zagotovo bistveno izboljšana.

Kljub njeni očitni naravnanosti v prihodnost trenutno ne vemo, komu bi galaxy camero priporočili. Za približno polovično ceno bi bila ta naprava kljub vsem svojim pomanjkljivostim odlična spremljevalka novodobnih nadobudnih instagramovskih fotografov. Za nekaj več kot 500 evrov pa je bolj tehnološko-sociološki eksperiment in želja po premikanju smernic.

 

Fotografije in video v polni razločljivosti si lahko ogledate tukaj.