Preizkus: Samsung galaxy s4

Paradoks: Najbolj izpopolnjen pametni mobilnik ta hip, pa niti enega razloga za nenadejano navdušenje.

Objavljeno
09. maj 2013 12.14
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

Kako lahko nadgradiš izdelek, ki je veljal za najboljšega? Predvsem tako, da izboljšaš še tiste redke hibe prejšnjega modela in dodaš kakšno presenetljivo novo lastnost (tehnologijo), ki je konkurenca še ne more ponuditi.

Samsung se je pri snovanju galaxy s4, ki nadomešča neverjetno uspešnega galaxyja s3, držal precej ohlapno. Pa vendar je s4, kljub temu, da ohranja večino hib in da so vgrajene nove tehnologije večinoma take, ki bi jih zlahka pogrešali, opazno nadgrajen. Ravno dovolj, da ostane na vrhu. Toda ziheraško, brez senzacij, le s kupom dodatnih funkcij, ki jih lahko dodaja samo korporacija s tako orjaškimi razvojnimi oddelki, kot jih dandanes premore Samsung.

Zaslon spet blesti

Na pogled med trojko in štirico ni velikih razlik. Oblika je podobna, deluje pa s4 nekoliko bolje, saj jajčaste obline pri trojki nekako porušijo skladnost ohišja in zaslona, pa tudi ohišje je zdaj bolje izkoriščeno. Zaslon je namreč pri enaki velikosti telefona večji. Tudi osrednji del iz lažnega aluminija (celoten telefon je plastičen) daje boljši vtis. Še precej bolje pa bi bilo, če bi bila vsaj ta osredna osnova ohišja kovinska. S tem bi se bistveno izoljšala njegova robustnost. In škoda je, da je tudi tekstura na zadnji strani samo vzorec, da se ni vrnila hrapava površina z galaxyja s2. Po pokrovom pa sta še vedno zamenljiva baterija in reža za pomnilniško kartico, s čimer s4 pridobi nekaj točk v dvoboju s htc-jem one.

Največji napredek je Samsung naredil pri zaslonu. Ne samo zaradi razločljivosti, ki je zdaj full hd (1080 x 1920), ampak predvsem zaradi njegove kakovosti. Kontrasti, barvna pravilnost, vidljivost na soncu, vse to je boljše kot pri predhodniku in končno spet na nivoju najboljših konkurentov. Na kratko, galaxy s4 ima enega od najboljših zaslonov v pametnih mobilnikih.

Kvalitetno, a ne spektakularno fotografiranje

Napredek je tudi pri fotoaparatu, če požremo dejstvo, da je Samsung ostal v utečenih okvirih majhnega tipala, povprečnih leč in »bliskavice« s svetečo diodo. Potem, ko je s3 naredil korak naprej v kvaliteti fotografij primerjavi z s2, je tokrat napredka za pol koraka. Fotografije so lepše in imajo več podrobnosti - svetlobnih točk na tipalu je zdaj 13 milijonov, prej jih je bilo 8 milijonov -, sploh v dobri svetlobi. V slabi svetlobi kakšnih dobrobiti novega tipala ni.

Prav tako zelo malo prinesejo fotografske funkcije, ki jih je Samsung pompozno izpostavljal na predstavitvi v New Yorku. Domnevamo, da jih bo večina preizkusila in potem nanje pozabila. Način drama shot je še posebej nedodelan. Premisa je, da naj bi aparat sledil premikajočemu se motivu in »izdelal« najboljši posnetek. Vendar marsikdaj aparat procedure sploh noče izvesti, češ da je motiv preblizu ali da je na fotografiji več premikajočih stvari. In ko dobimo rezultat, je ta lahko popačen, saj telefon združi več fotografij v eno, in v nizki razločljivosti (1920 x 1080), tako da je vse skupaj neuporabno. Namena fotografiranja z obema tipaloma (zadnjim in sprednjim) naenkrat, pri čemer dobimo fotografijo z okvirčkom, v katerem je uporabnikov obraz, sploh ne razumemo.

Tipala delujejo zmedeno

Vsa tipala, vgrajena v telefon, se na prvo žogo slišijo krasno in tudi na predstavitvi so se nam zdela obetaven dodatek. V praksi je naše navdušenje hitro splahnelo. Ohranjanje vklopljenega ekrana, če aparat zazna naše oči, deluje enako dobro kot pri predhodniku. Dodatna funkcija, da bi z nagibanjem telefona premikali vsebino na zaslonu gor ali dol, pa ne. Enkrat deluje, čez sekundo že ne več. In ni nam uspelo ugotoviti, kdaj in zakaj je ta funkcija delovala in kako naj uspešno pomikanje ponovimo.

Isto lahko počnemo tudi z zamahom dlani pred zaslonom. To deluje bolje, tudi naprej in nazaj se lahko premikamo tako, toda s preveč entuziastičnim mahanjem smo hitro lahko povsem nekje v bsrkalniku, kot smo želeli biti. Odgovoriti na klic pa nam s kretnjo ni uspelo.

Lebdenje s prstom nad zaslonom je nenatančno, kot že lani pri Sonyjevem mobilniku xperia sola. Zato pa deluje prekinjanje predvajanja videa, če pogledamo stran. Kadar deluje. Prva dva dni preizkusa ta funkcija ni delovala, potem pa se je čudežno vključila. Res pa je, da nismo imeli prodajne različice mobilnika.

Hiter, toda vmesnik nujno rabi posodobitev

Glede na štirijedrni procesor s skoraj dvema gigahercema hitrosti smo pričakovali hitro delovanje in pri tem telefon ne razočara. Imamo pa občutek, da obsežna Samsungova preobleka androida ni povsem nedolžna in bi lahko s4 deloval še bolj gladko, če je ne bi bilo. Nasploh bi lahko Samsung izgled svojega uporabniškega vmesnika lahko nekoliko prečistil, poenotil med različnimi deli sistema in aplikacijami ter predvsem posodobil.
Znova so dodali kup novosti v programski opremi. V obvestilnem polknu je zdaj kup bližnjic za nastavitve.

Dodelane so aplikacije za galerijo, predvajanje videa, ki zdaj omogoča tudi povečevanje posnetkov po vzoru LG-ja, brskanje po spletu, e-pošto, koledar in še kakšna. Na novo so tu prevajalnik, ki prevode tudi izgovarja, a ne pozna slovenščine, optični bralnik, beležnica, daljinski upravljalnik za televizor in ostalo hišno elektroniko ter še nekateri drugi programi. Nekateri bolj, drugi manj uporabni.

Morda še najbolj zanimiva nova aplikacija je s health. Ta s pomočjo pedometra šteje korake, meri prehojeno razdaljo in preračunava porabljene (in vnešene) kalorije, pa še marsikaj drugega. Pravzaprav počne vse to, za kar vam Nike, Jawbone ali Fitbit prodajo namensko zapestnico.

Samsung zmore več

Če smo za iphona rekli, da z oblikovanjem počasi spominja na volkswagnovega golfa, ki je v podrobnostih vsakič malo drugačen, a v osnovi že vseskozi enak, je galaxy s v svoji četrti izdaji v vseh pogledih dokončno postal passat mobilniškega sveta. Konstantno najboljši, nabit z novimi, a ne revolucionarnimi tehnologijami, dovolj zmogljiv, dokaj zanesljiv in enostaven za uporabo, tudi čisto prijeten na pogled. Vendar popolnoma predvidljiv, na pogled docela nevznemirljiv in navsezadnje čisto preveč dolgočasen, ko mine začetno navdušenje nad odličnim zaslonom in zanimivimi, a pretežno neuporabnimi drobnimi bonbončki.

Od Samsunga pričakujemo, da nas bo čez eno leto s petim galaxyjem s končno spet pretresel. Nam vrgel čeljust ob tla. Pokazal nekaj komaj verjetnega. Naj bo to ukrivljen ali tehnološko povsem nov zaslon. Morda popolnoma drugačna zasnova fotoaparata. Čisto novi materiali. Revolucionarna tehnologija baterije. Ali pa nov način upravljanja s telefonom. Za samooklicanega tehnološkega liderja ne more biti dovolj, da leto za letom predstavlja paradne izdelke, ki so samo »dovolj dobri«, da za naziv najboljšega za odtenek prehitijo konkurente.