Prestižna operaterska tekma z LTE

Telekom Slovenije in Simobil širita svoji omrežji četrte generacije in vključujeta prve bazne postaje na 800 Mhz.

Objavljeno
13. junij 2014 14.09
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

Ko so mobilni operaterji v začetku tisočletja za milijardne zneske kupovali licence za uporabo frekvenc za omrežja tretje generacije (3G oz. UMTS, kasneje nadgrajen s tehnologijo HSPA), so bistveno prehitevali dogajanje. Oprema je bila draga, telefonov ni bilo in uporabniki večinoma še niso potrebovali visokih hitrosti prenosa podatke zunaj domačih sten. Dobro desetletje kasneje je situacija drugačna. Zdaj si vsi želimo povsod na splet, družabna omrežja, storitve pretočne glasbe in videa in še kam v internetnem svetu. Tudi poceni telefoni že podpirajo LTE in omrežja delujejo že nekaj časa.

Telekom Slovenije in Simobil sta že ob začetku delovanja omrežij LTE bila prestižen bolj, kdo bo prvi. Po koncu dražbe frekvenc, kjer sta oba operaterja (poleg Tušmobila) kupil licence za uporabo frekvenčnega pasu 800 MHz, pa se tekma nadaljuje. Oba operaterja sta v minulih dneh objavila, da sta v nečem »prva« in kot kaže bosta kmalu oba imela tako strategijo ponujanja dostopa do hitrejšega omrežja, da bosta uporabnike navajala nanj.

Telekom je bil tako prvi, ki je vključil bazne postaje LTE na frekvenci 800 MHz. Ta omogoča večji doseg, kar je pomembno še posebej na redkeje poseljenih območjih. Z njimi sicer še ni pokril kakšnega območja, ki prej ne bi imelo možnosti hitrega dostopa do interneta- kar bo prihodnji teden kot prvi storil Simobil -, je pa vsaj nakazal, da so pri vodilnem operaterju res samo še čakali na frekvence, da začnejo z resnim postavljanjem omrežja. Telekom po lastnih podatkih trenutno s tehnologijo LTE - na frekvenci 1800 MHz - pokriva 60 odstotkov prebivalstva oz. 107 slovenskih krajev. Medtem ko ima Simobil ta čas bistveno nižjo pokritost. Poleg Bleda, Brnika in Ljubljane je nekaj baznih postaj v zadnjih tednih drugi operater vključil še v Celju, Kranju, Mariboru in Novem mestu.

Letos tričetrtinska pokritost

Simobil do konca leta obljublja 75-odstotno pokritost prebivalstva s signalom LTE. S tem bi presegel Telekom, ki napoveduje 70-odstotno. Prva Simobilova prestižna zmaga pa možnost gostovanja z najvišjimi hitrostmi, saj se njegovi uporabniki po novem lahko povežejo v omrežje LTE avstrijskega operaterja A1, ki tako kot Simobil sodi pod okrilje Telekoma Austrie.

Vendar vse to ne pomeni veliko, če  ljudje hitrejšega, odzivnejšega omrežja ne uporabljajo. Pri Telekomu je zagotovo uporabnikov več, čeprav operaterja ne razkrivata številk, saj vodilni operater že nekaj časa ponuja možnost brezplačnega povezovanja v LTE, vendar z najvišjo hitrostjo 20 Mb/s. Podobno taktiko bo v kratkem ubral tudi Simobil, saj ne bo več zaračunaval tehnologije LTE kot doslej - opcija je stala tri evre na mesec -, ampak bodo naročniki doplačali le za višjo hitrost (nad 42 Mb/s). Naročnikom z ustreznim telefonom in kartico sim (vrste u sim) pa bodo v Simobilu samodejno omogočili priključitev v LTE. Tisti, ki bodo doplačali za višjo hitrost, bodo v teoriji deležni hitrosti do 150 Mb/s od omrežja proti uporabniku in 50 Mb/s v nasprotni smeri.

Po naših izkušnjah je signal LTE že zdaj mogoče srečati marsikje in brskanje po spletu ali pregledovanje družabnih omrežij je bistveno bolj tekoče- Ne toliko zaradi višjih hitrosti prenosa, ampak zaradi precej krajših dostopnih časov, kar pomeni, da se nalaganje strani začne skoraj hipno. Načrti obeh glavnih operaterjev pa so tokrat dobra novica za njune uporabnike, ki bodo tako lahko še bolje izkoristili svoje pametne telefone.