Primerjava oblačnih shramb

Google je začel konkurirati dropboxu in ostalim, ki tudi niso počivali. Primerjali smo cene dodatnega prostora.

Objavljeno
26. april 2012 12.05
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

Ta teden se je pooblačilo kot že dolgo ne. Govorimo o digitalnih oblakih, ali drugače, o spletnih shrambah podatkov, kamor je mogoče nalagati svoje datoteke in do z njih dostopati s katerekoli naprave, ki je povezana v internet. Dogajanje je najbolj začinil Google, vendar niti drugi niso spali.

Spletni velikan Google je po letih špekulacij le predstavil svojo oblačno storitev. Pravzaprav vse storitve tega podjetja temeljijo na računalništvu v oblaku, toda storitev google drive (oz. gdrive) ponuja prostor za shranjevanje datotek v Googlovih strežnikih po vzorku dropboxa, Microsoftovega oblaka skydrive ali storitve wuala, ki jo ponuja francosko podjetje Lacie.

Za posameznega uporabnika bo gdrive - vpisati se je mogoče z obstoječim ali novim računom za gmail - ponujal pet gigabajtov brezplačnega prostora. Dodaten prostor se bo dalo dokupiti: cene se gibljejo od dveh dolarjev in pol na mesec za 25 GB do 50 dolarjev za terabajt. Google sicer storitev odpira postopno, nam jo je omogočil približno dan po uradni najavi.

Podobno kot večina omenjenih storitev tudi gdrive ponuja odjemalce za osebne računalnike (za operacijska sistema windows in macos) in mobilne naprave (najprej android, potem še ios). S tem je mogoče spletno shrambo vključiti v upravitelja datotek, tako da datoteke prenašamo v mapo, ki na lokalnem disku podvaja oblak in samodejno sinhronizira vsebino z njim.

Posebnost gdriva pa je, da pravzaprav nadomešča storitev google docs, torej Googlovo spletno pisarniško orodje. Dokumenti, ki jih boste ustvarili v oblaku, se ne bodo šteli v kvoto vašega oblačnega prostora.

Konkurenca ne spi

V dneh pred uradno predstavitvijo gdriva so se stopnjevale govorice o njem, konkurenčni ponudniki pa nikakor niso stali križemrok. Dropbox, ki je po mnenju nekaterih najbolj očitna Googlova tarča, je tako predstavil zelo uporabno možnost deljenja datotek v oblaku. Uporabnik lahko za vsako datoteko v dropboxu ustvari spletno povezavo in s tem vsakomur, ki mu povezavo zaupa, omogoči dostop do nje, ne glede na to, ali je uporabnik dropboxa ali ne. Uporabnikom wuale se je količina prostora več kot podvojila, z dveh na pet gigabajtov.

Aktiven je bil tudi Microsoft. Količino prostora v skydrivu je sicer zmanjšal s 25 na sedem gigabajtov, vendar je dosedanjim uporabnikom ponudil možnost, da obdržijo prejšnjo količino, in začel prodajati dodaten prostor. Ugotovili pa smo, da Microsoft znova razlikuje med uporabniki iz različnih držav. V našem »britanskem« računu smo lahko obdržali 25 GB in dobili možnost dokupa prostora, medtem ko je v »slovenskem« storitev avtomatično preklopila na sedem GB, možnosti dokupa pa ni. Morda se bo to še spremenilo.

Da je konkurenca huda, dokazuje tudi odziv podjetja Lacie na uradnem blogu storitve wuala. Zapisali so namreč, da gdrive razen dobrega orodja za sinhronizacijo datotek in povezovanja z drugimi Googlovimi storitvami ne ponuja ničesar izstopajočega. »Poleg tega so uporabniki pri Googlu upravičeno še posebno pozorni na varstvo zasebnosti,« so nadaljevali. In nato poudarili prednosti njihove ponudbe, kot je kriptiranje podatkov.

Uporabljajte jih več

Marsikdo se je ob splovitvi Googlovega pogona (angl. drive) verjetno vprašal, ali naj preklopi nanj kot uporabnik nekaterih drugih storitev tega ponudnika. Po našem mnenju je tako razmišljanje napačno. Tisti, ki že uporabljate dropbox ali katero drugo storitev, to počnite še naprej.

Nič pa vam ne preprečuje uporabljati več oblačnih shramb naenkrat. Ene za dokumente, druge za fotografije, tretje za glasbo. Navsezadnje je mogoče tako zastonj priti do kar zajetne količine gigabajtov. Če se prijavite v dropbox, gdrive, skydrive in wualo, to nanese skoraj 20 GB. Če mnogi uporabljajo več različnih spletnih brskalnikov, zakaj ne bi še oblačnih shramb?

Med temi je dropbox dosegel veliko priljubljenost zaradi enostavnosti in možnosti dostopanja do njega prek množice programov za ios in android. Wualo cenijo predvsem tisti, ki jim je pomembno varovanje zasebnosti, saj ta storitev privzeto kriptira podatke, poleg tega je do podatkov mogoče dostopati samo z namenskim odjemalcem, ne v brskalniku. Apple svoj ioblak povezuje z drugimi svojimi storitvami in knjižnico itunes, Microsoft pa skydrive predvsem z mobilnim sistemom windows phone.

Glede cen dodatnega prostora je naša primerjava (v tabeli) pokazala, da so Googlove zelo konkurenčne. Kar niti ni nenavadno. Presenetljivo pa je, da je od Googla še cenejši Microsoft. Dokaj ugodne cene ima glede na funkcije tudi wuala, medtem ko sta dropbox in icloud najdražja.

Izbira je velika in nobenega razloga ni, da ne bi shranjevali podatkov v vsaj enega od digitalnih oblakov. Pred odločitvijo pa preberite splošne pogoje, da boste vedeli, katerih pravil se držijo upravljavci shramb.