Svetujemo, kako v Sloveniji dostopati do ameriških storitev

Mogoče je dostopati do filmskih in glasbenih ponudb, kot sta netflix in spotify, ki pri nas uradno niso na voljo.

Objavljeno
03. februar 2014 08.05
Posodobljeno
03. februar 2014 11.00
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

Netflix, spotify, google play, pandora, hulu plus, Sony entertainment online, beats music. V državah, kjer se ponudnikom zdijo »pomembne« filmske in glasbene storitve, teh ne manjka, boj med njimi pa je vse bolj oster. V Sloveniji smo za vse naštete storitve prikrajšani. Če si ne pomagamo s kakšnim od obvodom, ki jih bomo opisali v nadaljevanju.

Obstajajo namreč načini, kako vsaj do nekaterih od teh ponudb dostopati tudi v Sloveniji. Treba je zgolj vzpostaviti takšno povezavo v internet, da storitev »misli«, da ste dejansko v ZDA. Pri nekaterih storitvah je (del) vsebin mogoče dobiti brezplačno, pri drugih je treba plačati, in tu se včasih zatakne, določene pa povsem hvaležno sprejmejo tudi slovensko kreditno kartico. Slovenski uporabnik, ki se ameriški storitvi predstavlja kot Američan, tako ne počne nič nezakonitega, še posebej če za gledanje filmov ali poslušanje glasbe dejansko plača.

Sledi popis, kako nam je uspelo usposobiti storitve netflix, hulu in spotify. Vsaj za dostop na osebnem računalniku je metoda precej preprosta, malce teže, vendar vseeno precej trivialno je zadevo vzpostaviti na androidnem telefonu, za odtenek bolj zapleteno in tudi dražje pa je celotno domače omrežje »preseliti« čez lužo in tako zagotoviti, da lahko vse naprave brez dodatnih vtičnikov ali programov, ki ne delujejo vedno in povsod, dostopajo do ameriških storitev.

Za ljubitelje filmov in nadaljevank

Najbolj priljubljena storitev, zaradi katere se ljudje lotevajo takšnih obvodov, kot jih bomo opisali, pa tudi verjetno ena od dveh najbolj pogrešanih, je netflix. Ta Američanom za osem dolarjev na mesec prinaša neomejeno spremljanje obsežnega kataloga filmov, nadaljevank, dokumentarcev in risank. Na voljo je tudi v Veliki Britaniji in podjetje menda načrtuje evropsko širitev, kar v praksi pomeni Nemčijo in še kakšno večjo državo.

Resda v ponudbi ni čisto najnovejših filmov - po našem opažanju naslovi prihajajo s približno enoletnim zamikom glede na predvajanje v kinematografu -, toda kljub temu je dovolj pestra za zabavno zapolnitev večerov, ko na televizijskih programih ni »nič pametnega«. Vsebino bi mogoče lahko primerjali s storitvijo hbo go, ki je na voljo tudi v Sloveniji, vendar te ni mogoče naročiti samostojno, brez naročnine na televizijske programe, in pri tej je večji poudarek na serijah, ki jih producira HBO, medtem ko netflix ponuja kar zgledno zalogo filmov za celonočne filmske maratone.

Najlažji način za dostop do netflixa je vtičnik, ki v brskalniku vzpostavi povezavo vpn oziroma poenostavljeno povedano preusmeri internetni promet tako, da se ne vidi, da izvira iz Slovenije. Preizkusili smo dva takšna vtičnika. Prvi je hola, drugi pa mediahint. Med njima so v delovanju in že pri namestitvi rahle razlike, oba pa v osnovi opravljata svoj posel. Delujeta v brskalnikih chrome in firefox.

Mediahint je treba namestiti ročno - vtičnik prenesti na računalnik in ga povleči v brskalnik -, hola pa se v brskalnik vključi s klikom na ikono. Toda ko je mediahint enkrat nameščen, samodejno poskrbi za preusmeritev, ko uporabnik vtipka spletni naslov storitve, denimo www.netflix.com. Medtem ko je storitvi hola treba sporočiti, da želite na netflix, in vam jo »odblokira«. Za ta namen ima spletna stran že pripravljene nekatere bližnjice.

Hola je tudi omejena na štiri ure brezplačne uporabe na dan, medtem ko pri mediahintu takšne omejitve nismo zasledili. In prek njega tudi ni težav z ogledom vsebin z netflixa v visoki ločljivosti (če imate dovolj hitro internetno povezavo, seveda). Računalnik, s kablom hdmi povezan na televizor, tako lahko poskrbi za povsem udobno spremljanje Hiše iz kart (House of cards) in drugih uspešnic, ki do Slovenije pridejo z zamudo (Hiša iz kart je bila en mesec na voljo na storitvi voyo) ali pa sploh ne.

Do netflixa je mogoč dostop tudi z androidnim telefonom ali tablico, vendar ne nujno na vsakem. Tu tudi priskoči na pomoč hola, tokrat v obliki aplikacije (celotno ime je hola better internet). V njej vključimo vpn (odblokiranje) in po želji ali potrebi tudi »pospeševanje« povezave - vpn ponavadi deluje prepočasi za pretočni video. Mi smo na vseh telefonih morali imeti vključeno oboje, da je zadeva sploh delovala. Potem spet s pomočjo aplikacije hola naložimo aplikacijo za netflix in jo pretentamo, da smo v ZDA.

Za netflix se je seveda treba prijaviti in storitev plačati. Če vam zadeva ne sporoča, da ste v napačni državi (torej če ste uspešno vzpostavili obvod), potem se lahko prijavite. Le za poštno številko za vsak primer vnesite kakšno ameriško, slovensko kreditno kartico pa netflix sprejme brez težav. Prvi mesec je uporaba brezplačna, in če storitev odjavite kadarkoli v tem času, ne boste plačali nič. Sicer pa vam bo istoimenski upravljavec storitve en mesec pozneje prvič odtegnil osem dolarjev.

Dostop tudi do brezplačne glasbe

Na povsem enak način je mogoče dostopati do še ene storitve z videovsebinami, hulu. Pri tej so določene na voljo zastonj, za druge pa je treba plačevati naročnino (hulu plus), vendar ne s slovensko kreditno kartico. Glasbena storitev spotify pa je druga težko pričakovana ponudba, ki je v Sloveniji očitno še nekaj časa ne bomo deležni.

Pri tej je obvod nujen samo na začetku. Na spletno stran pridemo po enakem postopku, s pomočjo mediahinta ali hole. Medtem ko na mobilniku naložimo aplikacijo s pomočjo hole in nato alternativne trgovine z aplikacijami aptoide (hola da povezavo do nje, če kliknemo na opcijo unblock in nato spotify). Ko se enkrat prijavimo v spotify, vpn ne potrebujemo več in storitev deluje. Na računalniku v samostojnem programu, na mobilniku pa v aplikaciji.

Glasbo lahko poslušamo brezplačno, ampak z omejitvami. Na računalniku poslušanje občasno prekine »radijski« oglas, ves čas pa se tudi prikazujejo oglasi v pasicah spodaj ali ob strani. Na telefonu pa je mogoče poslušanje samo v naključnem načinu (shuffle), posamezne pesmi ne moremo izbrati in tudi ničesar naložiti na telefon, če ne plačamo naročnine. Česar pa ne moremo brez ameriške kreditne kartice ali navidezne kreditne kartice entropay in ameriškega računa za plačilno storitev paypal. Enako je pri storitvi hulu.

Glasbeni radio pandora je prav tako mogoče poslušati brezplačno (z oglasi), vendar se nam zdi spotify bolj atraktivna storitev.

Dostop z vseh naprav

Kaj pa če hočemo do teh storitev dostopati z vseh naprav, tudi s tistih, za katere hola ni na voljo (iphone, ipad) ali ne deluje? Lahko se odločimo za plačljivi vpn, kot je Unblock us. Za pet dolarjev na mesec dobimo dostop do hitre navidezne povezave, ki jo lahko vzpostavimo na skoraj vsaki napravi, od  telefonov in tablic do računalnikov in igralnih konzol. Ali pa ustrezne podatke o domenskih strežnikih (dns) vpišemo v usmerjevalnik in imamo brez dodatnih aplikacij, vtičnikov ali popravljanja omrežnih nastavitev dostop do ameriških storitev.

Kot rečeno, tudi z opisanimi metodami ni mogoče dostopati do vsega. Do Googlovih vsebin v trgovini Play ni mogoče priti drugače kot z ameriškim uporabniškim računom in plačilno kartico, »lokacija« ne pomaga. Spotify, pandora in hulu brez težav delujejo v brezplačni različici, za plačljivo so potrebni še obvodi s plačilnimi karticami. Medtem ko netflix deluje v celoti, in ker je vsaj namestitev vtičnika v brskalnik precej preprosta, ni razloga, da ne bi poskusili, če vas takšna storitev mika.