Ukrajinski hekerji napadli Nato

Proruski hekerji so onemogočili dostop do spletnih strani, posledic na delovanje vojaških operacij ni, sporočajo iz Nata.

Objavljeno
16. marec 2014 07.46
Posodobljeno
16. marec 2014 08.44
UKRAINE-UNREST-POLITICS-RUSSIA-CRIMEA-NATO-FILES
Ni. Č., Delo.si
Ni. Č., Delo.si

Bruselj - Mednarodna vojaška in politična organizacija držav Nato je bila v noči na nedeljo tarča spletnega napada. Odgovornost je prevzela ukrajinska skupina hekerjev CyberBerkout, poroča francoska agencija AFP.

Napad je na Twitterju potrdila tiskovna predstavnica Nata. Kot je dejala, je šlo za DDoS napad (Distributed Denial of Service oz. po slovensko porazdeljena ohromitev storitve), posledic na delovanje vojaških operacij in podatkovne baze ni, integriteta Natovih sistemov pa ni ogrožena.

Ob 9.30 je tiskovna predstavnica Nata Oana Lungescu sporočila, da se DDOS napad nadaljuje, a da so obnovili večino strani. Ponovila je, da podatki in sistemi Nata niso ogroženi. Domača spletna stran Nata še ni dostopna.

Iz CyberBerkout so v ruščini sporočili, da prevzemajo odgovornost za napade na strani: http://ccdcoe.org, http://nato.int in http://nato-pa.int in da ne bodo dovolili Nata na svojih tleh.

Nekateri strokovnjaki ugibajo, poroča AFP, da je skupina povezana z rusko obveščevalno službo. V zadnjih tednih so menda izvedli tudi nekaj napadov na ukrajinske spletne strani.

Iz Moskve so zanikali, da stojijo za napadi.

Kaj je DDoS?

Porazdeljena ohromitev storitve (ddos) pomeni, da napadalci z več koncev pošiljajo ogromno količine prometa proti tarči (v konkretnem primeru strežnikom Nata), s čimer te strežnike povsem ohromijo, zato so za vse ostale uporabnike interneta nedosegljivi. Po navadi napadalci uporabljajo okužene računalnike domačih uporabnikov ali zlorabljene strežnike spletnih storitev, ki jih povežejo v t. i. botnet. (M. R)