Začenja se razmislek o morebitni opustitvi subvencij za mobilne telefone

V zakonu o elektronskih komunikacijah bi lahko omejili vezave in morda spodbudili razvoj trga telefonov.

Objavljeno
09. december 2011 14.51
Posodobljeno
11. december 2011 17.00
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

Ljubljana - Nedavno smo postavili tezo, da subvencije za mobilne telefone, ki jih operaterji dajejo v zameno za (dvoletno) vezavo, povzročajo več škode kot koristi. Naša dodatna opažanja in neuradni pogovori s predstavniki operaterjev so to samo še potrdili.

Slovenski trg (novih in rabljenih) mobilnih telefonov je zaradi subvencij in posledičnega dejstva, da ga povsem obvladuje naveza operaterji-proizvajalci, popolnoma nerazvit. V primerjavi s tujino ni prave ponudbe telefonov v prosti prodaji.

Že skok čez mejo, v Celovec pokaže povsem drugačno sliko. V ponudbi tamkajšnje trgovine Saturn smo namreč med drugim našli galaxy s2 za 415 evrov in xperio arc s Sonyja Ericssona za 350 evrov. V ponudbah slovenskih operaterjev je približno tako (ali celo višjo) ceno treba plačati ob vezavi. V nemškem Saturnu smo opazili Samsungov galaxy ace za 180 evrov, kar je le malenkost dražje od slovenskih ponudb s subvencijo in sto evrov ceneje kot v Big bangu, v celovškem Mediamarktu pa xperio ray za 222 evrov (ceneje kot pri nas s subvencijo).

Tovrstne ponudbe dokazujejo, da je čez mejo trg veliko bolj razvit, medtem ko je pri nas kritična masa prodanih telefonov v prosti prodaji preprosto premajhna, da bi trgovci lahko ponujali take cene. Vendar cene, kot smo zapisali, še zdaleč niso edina težava. Zaradi njih (oziroma vezav) uporabniki težko prehajajo med operaterji, cene naročniških paketov so višje, operaterji pa imajo s tem nepotrebne dodatne stroške in so postali le še prodajalci telefonov.

Po naših informacijah nekateri v panogi razmišljajo, kako bi bilo mogoče ta sistem spremeniti. Toda odpora je menda veliko. Operaterji bi se verjetno težko dogovorili o drugačnem načinu. In tudi če bi se, bi jih lahko varuh konkurence preganjal zaradi kartelnega dogovarjanja. Če bi našli rešitve, bi lahko nekatere ukrepe zapisali v zakonodajo ali pa bi jih nekako uveljavila katera od institucij (denimo Apek). Ob tem je zdaj idealen trenutek za razmislek o morebitnem skrajšanju vezav in drugih ukrepih v zakonu o elektronskih komunikacijah.