Klientelizem ne sodi v politiko

Igor Lukšič opozorja, da so se v politiko začeli rekrutirati ljudje »z dolgimi repi, ki sežejo tudi do sodišč.« 

Objavljeno
09. junij 2012 20.16
V. T., Delo.si
V. T., Delo.si
Ljubljana - V SD ne želijo, da bi Slovenijo vodili ljudje, ki se sprehajajo med vlado, državnim zborom in sodišči, je na tradicionalnem pikniku ljubljanske mestne organizacije SD v Mostecu dejal novi predsednik stranke Igor Lukšič. Za njihovo stranko je namreč eno temeljnih vodil to, da imajo »čiste roke«, je poročala STA.

Lukšič je v svojem govoru na srečanju dejal, da so se v politiko zadnje čase začeli rekrutirati ljudje, »ki imajo dolge repe, ti pa sežejo tudi do sodišč«. Sam je prepričan, da je politika prostor, ki mora biti čist, vanjo vpleteni ljudje pa ne smejo biti del klientelistične strukture. Le na tej osnovi se lahko krepi demokracija, je menil.

Zato je ocenil, da stranke ne bi smele imeti predsednikov, ki morajo pojasnjevati neka svoja ravnanja iz preteklosti. Dejal je, da je stranka idejna, ne pa interesna grupacija. Stranka po njegovih besedah ni podjetje, pa tudi država ne more biti vodena kot podjetje, saj to ni, je bil poudaril.

Glede odnosov z vlado je dodal, da je opozicija lahko konstruktivna, šele ko je tudi koalicija taka. »Če pa vlada pripravlja načrt razprodaje državnega premoženja, načrtuje razgradnjo organizacije slovenskega športa ali maje šolstvo in javno zdravstvo, naj ne računa na podporo, ampak blokado,« je opozoril. Ob tem je nadaljeval: »Tisti, ki so se šopirili, da znajo bolje, so v pol leta pokazali, da nam ne sežejo do kolen«. A kot je dodal, nikogar, ki bo delal za državo, ni treba biti strah te stranke.

Lukšič pravi, da je želja SD, da bi se vsi prebivalci Slovenije počutili dobro, zato bo njihov predsedniški kandidat tudi kandidat vseh državljanov.

Novi predsednik Socialnih demokratov se je dotaknil tudi ustavnih sprememb. Sam se ne strinja s tem, da »si nekateri politiki s predlogi za ustavne spremembe poskušajo popraviti imidž v javnosti«. Priznava sicer, da treba po 20 letih ugotoviti, kaj je v ustavi takega, kar »omogoča, da se gre v napačno smer«, pri čemer se mu ena takšnih zadev zdi referendumska ureditev. Vendar je treba spremembe po njegovem mnenju sprejemati s premislekom na dolgi rok.

Lukšič je še izpostavil, da je za njimi teden, »ki je spremenil Slovenijo, ne pa toliko stranke«, sami pa da so pokazali, da so vredni nekega novega upanja.

Zbrane je pozdravil tudi novi predsednik ljubljanske mestne organizacije Anton Colarič. Kot je dejal, je novo mestno vodstvo zmes preizkušenih kadrov in mladostniške energije. Njihovo bistvo delovanja bo čim večja prisotnost med ljudmi in širjenje idej v socialdemokratskem smislu. Colarič želi, da bi SD v Ljubljani zvišala podporo in da bi na naslednjih lokalnih volitvah dosegla rezultat, na katerega bo ponosna.

Popoldne je člane SD prišel pozdravit tudi ljubljanski župan in predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković. Pojasnil je, da je v vlogi ljubljanskega župana piknik na povabilo SD že večkrat obiskal. Ker ima SD letos novo vodstvo tako na lokalni kot državni ravni, se mu je zdelo primerno, da jih pride pozdravit. Spomnil je, da se je ta teden z Lukšičem že sešel, prihodnji teden pa se bosta srečala ponovno, je poročala STA.

Na novinarsko vprašanje o podpori predsedniškim kandidatom je Janković odvrnil, da bodo vztrajali pri podpori kandidatu, ki ga je pred petimi leti predlagal SD, torej pri podpori Danilu Türku. Kot je dejal, bo zvezi s predsedniškimi kandidati »uporabil Lukšičev stavek, ki je med kandidaturo za predsednika stranke dejal, da je glas za Boruta Pahorja glas za Janeza Janšo«.

 

Lukšič te izjave Jankovića za TV Slovenija ni posebej komentiral. Poudaril je le, da je že pred časom dejal, da je Pahor rojen za predsednika države.