Futuristična arhitektura

Mednarodni konferenčni center Dalian na jugu Kitajske

Objavljeno
14. november 2013 15.05
Smilja Štravs, Kult
Smilja Štravs, Kult

»Sanje vsakega arhitekta so, kako se znebiti težnosti,« pravijo v biroju Coop Himmelb(l)au. Kot je značilno za njihovo arhitekturo, Dalian nima ravnih linij, temveč sledi moderni popačeni konstrukciji, ki je ni mogoče opredeliti z nobeno veljavno geometrijsko formo.

Temeljni motiv biroja je preseganje mej mogočega v arhitekturi, poudarja Wolf D. Prix, vodja oblikovanja v biroju. Na eni strani lahko v podobi zgradbe prepoznamo školjko, na drugi nekakšen prevrnjen stožec, na tretji leteči krožnik oziroma tisto, kar je v naši zavesti zapisano kot vesoljska ladja. Fluidna konstrukcija se lepo spaja z morjem, na katero se naslanja, poslopje pa vizualno spominja na morsko želvo, ki se pripravlja, da bo skočila v morje. Zaradi lege hiše tik ob morju v prihodnosti načrtujejo razširitev večnamenskega konferenčnega centra v transportni terminal, kjer se bodo potniki lahko vkrcali na ladje.

Gre za prestižno in veličastno poslopje moderne arhitekture in projekt, s katerim je avstrijski biro zmagal na arhitekturnem natečaju pred petimi leti v konkurenci takšnih birojev, kot so Zaha Hadid, Plasma Studio, Groundlab ter Foster + Partners. Mestna uprava je za Dalian pripravila urbanistični načrt, ki predvideva širjenje mesta v prihodnosti, v tem okviru pa tudi gradnjo sodobne, prestižne in prepoznavne stavbe, ki bo predstavljala futuristično vizijo mesta ter s tem ekonomski in miselni preobrat v njegovem razvoju. Konferenčni center v Dalianu je prejemnik oblikovalske nagrade britanske revije Wallpaper v kategoriji arhitekturni prostori.

Poslopje je v Dalianu, na jugu kitajske province in polotoka Laoning, mestu, ki je pomembno pristanišče ter industrijsko, trgovsko in turistično središče. Zgradba dimenzije 220 krat 200 metrov v osmih nadstropjih v celoti pokriva 1170 kvadratnih metrov površine. Zasnovana je hibridno, saj se v njej križajo različne dejavnosti – je fleksibilni konferenčni center, ki lahko sprejme 2500 obiskovalcev, operna hiša s 1800 sedeži ter večnamenska dvorana za razstave in prireditve.

Wolf D. Prix, vodja oblikovanja v arhitekturnem biroju Coop Himmelb(l)au, zasnovo mednarodnega konferenčnega centra Dalian opisuje kot idejo majhnega mesta, namenjenega prireditvam in kulturnim dogodkom. To se vidi tudi v notranjosti objekta, ki ima tako kot vsako mesto povsem urbano strukturo, sestavljeno iz »trgov« in »ulic«, kar poleg neobičajne oblike hiše pripomore k zelo »atmosferskemu« ozračju v njej.

Arhitekturni načrt centra oziroma njegova zunanja oblika izhaja iz morfologije školjke; ta definira streho, z njo pa stavbo, ki je v celoti zasnovana fluidno, brez pravih kotov ali običajnih geometrijskih standardov. Drzna školjčna streha namreč predstavlja temeljno formo, iz katere izhajajo vsi drugi parametri poslopja, ki predstavlja kulturni biser mesta in prepričljiv pozdrav enaindvajsetemu stoletju.

Njihova vizija temelji na preseganju mej mogočega v arhitekturi, kot pravi vodja biroja Wolf D. Prix. Osrednji avditorij, ki je lahko opera ali gledališče v enem, je sicer zasnovan enako kot klasična gledališča in operne hiše, kar pomeni, da so ob glavni »ladji« nanizani številni spremljajoči prostori za druženje, terase z razgledom, povezovalni hodniki ...

Hibridnost dejavnosti, ki jih združuje poslopje, se vidi tudi v njegovi zunanji zgradbi oziroma raznoličnosti stavbnega volumna. Medtem ko se večnamenska glasbena dvorana skriva v drobovju stavbe, je konferenčni del poslopja fleksibilen in tudi arhitekturno izstopa ter sili navzven z vizualnimi preboji fasade. Pritlični del poslopja je namenjen različnim skupinam uporabnikov, razstavam in dogodkom, konferenčni del je v zgornjem nadstropju nad vhodno avlo v nekakšnih arhitekturnih »meandrih«, ali drugače, manjši prostori so okrog osrednje dvorane nanizani kot biseri na ogrlici. Večina konferenčnih prostorov ima dnevno svetlobo, ki jo omogoča transparentna strešna kapa.

Stavba je, kot se za sodobno gradnjo pričakuje, zasnovana energijsko varčno. Za njeno hlajenje uporabljajo morsko vodo, kar pomeni 30 odstotkov prihranka v energijski bilanci in zmanjšanje emisij toplogrednih plinov v okolje.

V dunajski galeriji Ulysses so pred dnevi pripravili fotografsko razstavo in kratki film o opisani arhitekturni mojstrovini.