Smuči

Atomic – smuči, na katerih zmagujejo največji mojstri

Objavljeno
02. januar 2014 16.26
Gregor Šket, Kult
Gregor Šket, Kult

Altenmarkt je majhna vasica na Solnograškem in leži tik ob turski avtocesti. Pravzaprav ni nič posebnega, takšnih vasi je v Avstriji na stotine. A ni čisto tako; Altenmarkt je unikaten. Tam je namreč tovarna zmag, smučarska trdnjava, ki je tesno povezana z avstrijskimi smučarskimi uspehi.

Znamko Atomic je že leta 1955 ustanovil smučarski zanesenjak Alois Rohrmoser. To je klasična smučarska ljubezenska zgodba. Rohrmoser je najprej izdeloval smuči zase in za peščico prijateljev. A se je kmalu izkazalo, da so njegove »sulice« boljše, hitrejše in bolj trpežne kot večina drugih. Zato so naročila kar deževala. O vzpenjajoči se krivulji povpraševanja največ pove podatek, da je v prvem letu izdelal štirideset parov, leta 1960 pa že pet tisoč – kmalu po prelomu tisočletja pa so izdelali kar 930.000 parov smuči in bili nekaj časa celo največji proizvajalec na svetu.

Atomic že nekaj časa spada pod okrilje finske športne skupine Amer Sports, ki jo sestavljajo še Suunto, Salomon, Wilson, Mavic, Arc'teryx in Prector. Kljub temu da so imeli Avstrijci zaradi pretirane gostoljubnosti, prijaznosti in ustrežljivosti nekaj težav, saj so jim speljali kar nekaj patentov, so hitro dojeli, da jim sodelovanje v tej pisani mednarodni druščini, ki spoštuje in neguje njihovo avstrijsko izročilo, prinaša številne prednosti pred konkurenco. Zato zelo tesno sodelujejo predvsem z razvojnimi oddelki ameriškega Wilsona in francoskega Salomona, s katerima si izmenjujejo izkušnje in nova znanja.

S tovarniškega dvorišča do smučišč v Flachauu, ki je Atomicov testni laboratorij, je le slabih deset minut vožnje. Zato ni presenetljivo, da je v tovarni v Altenmarktu vse – od razvoja do proizvodnje. Prav vse rdeče-bele smuči, z izjemo nekaterih otroških modelov, nastajajo v osrčju Avstrije. In vsako sezono na trg pošljejo novo serijo rekreativnih smuči, ki vedno prinaša vpogled v smučarsko prihodnost. Kvaliteta je njihovo prvo vodilo, zaradi katerega so za kratek čas pripravljeni celo ustaviti proizvodnjo, če v neki seriji odkrijejo pomanjkljivost. Ker na dan izdelajo približno 4000 parov smuči, mora biti njihov razvojni oddelek zelo hiter in učinkovit.

Pred začetkom serijske proizvodnje vsak model preverijo z vseh mogočih zornih kotov. V njihovi paleti je več sto modelov različnih barv. Prav vsaka različica gre skozi vse preizkuševalne postopke. Sami izdelujejo vse kalupe. Pred nekaj leti so dobili celo napravo, s katero v pičlih dveh tednih ugotovijo, kakšna bo smučka po dveh letih. To napravo uporabljajo predvsem v poletnih mesecih, ko testiranje na snegu iz objektivnih razlogov ni mogoče. Poleg tega opravljajo testiranja trdote, elastičnosti, zanima jih, kako so smuči odporne na sol in vlago ... Smuči, ki prihajajo iz proizvodnje linije, se do tri odstotke razlikujejo v trdoti in elastičnosti, v enem paru pa sta vedno identični smučki.

Seveda je Atomic tesno povezan s številnimi avstrijskimi smučarskimi uspehi. Na olimpijski zemljevid jih je leta 1968 v Grenoblu postavila Olga Pall, ki je slavila na olimpijskem smuku. Najuspešnejša smučarka vseh časov Annemarie Moser Pröll je vseh dvainšestdeset zmag na tekmah svetovnega pokala, šest velikih in deset malih kristalnih globusov dosegla na Atomicovih smučeh. Tudi Hermann Maier, štirikratni zmagovalec svetovnega pokala, dvakratni olimpijski in trikratni svetovni prvak, ki je doma v nekaj kilometrov oddaljenem Flachauu, je pomemben soavtor Atomicove zgodbe, ki so jo ustvarjali še Stephan Eberharter, Benni Raicha, Michael Walchhoffer, Marlies Schield in številni drugi asi.

Seveda so v njihov hlev skušali prodreti tudi tuji žrebci. Nekaj let so Atomicove barve zastopali Kalle Palander, Luc Alphand, Bode Miller, Lasse Kjus, Didier Cuche, Aksel-Lund Svindal in številni drugi. Največjo prevlado so dosegli v zimi leta 2003, ko so njihovi manekeni dobili kar triindvajset tekem svetovnega pokala, dve zlati medalji na svetovnem prvenstvu in osvojili pokal opremljevalcev.

Atomicovo mlado gardo zastopata Avstrijec Marcel Hirscher, ki je v zadnjih dveh sezonah osvojil skupni seštevek svetovnega pokala, in mlada Američanka Mikaela Shiffrin, ki je lani nepričakovano postala najboljša slalomistka na svetu. Hirscher, ki od otroštva smuča na rdeče-belih smučeh, z veseljem aktivno sodeluje pri razvoju svojih smuči. Je namreč eden tistih tekmovalcev, ki izjemno pozornost posveča svoji opremi. Samo zanj pred vsako sezono izdelajo več kot trideset parov smučarskih čevljev in dobrih sto parov smuči. »Za tekmovalne uspehe nujno potrebujem občutek, da so stvari na vseh ravneh urejene.

Pri Atomicu to povsem razumejo. Vem, da če bi se znašel v položaju, ko bi do naslednjega tedna potreboval dvajset novih parov smuči, bi fantje iz Altenmarkta naredili vse, da bi jih dobil, ne glede na to, na katerem koncu zemeljske oble bi bil v tistem trenutku. Tudi to je eden od dejavnikov, ki mi omogoča, da se lahko stoodstotno posvetim treningom in tekmam,« razlaga vzornik avstrijske mladine. Že lani je sam grafično oblikoval svoje smuči. Dizajn izraža njegovo dinamiko in mladost pa tudi njegovo ljubezen do motokrosa in prostega smučanja.

Marcel Hirscher
ima trenutno največ zaslug, da je Atomic ena od najbolj priljubljenih avstrijskih blagovnih znamk, skupaj s torto sacher in Dunajskimi filharmoniki ...