Kako z avtom skozi burjo?

Nekaj nasvetov za vožnjo v močnem vetru.

Objavljeno
02. februar 2012 14.26
Kako voziti v vetru.
Primož Kališnik, Delo.si
Primož Kališnik, Delo.si

Vožnja v vetrovnih razmerah - takih, ki so zdaj v Vipavski dolini, na Krasu, pa tudi v nekaterih delih Hrvaške - je lahko zelo nevarna. Zaradi več razlogov. Takih pogojev vožnje, kot smo jim priča zdaj, nismo vajeni, in žal isto velja za druge udeležence v prometu.

No, zelo neprijetno pa lahko postane, če se nam zgodi, da z avtom oziroma v avtu ostanemo ujeti sredi zelo vetrovnega vremena in ne moremo ne naprej ne nazaj. 

Nekaj nasvetov za vožnjo v hudem vetru

1. Kadar močno piha bodite pozorni na obnašanje ostalih voznikov. Posebej nevarni so veliki tovornjaki, avtodomi, avtobusi, tovornjaki in vozila s prikolicami.

2. Upočasnite vožnjo in skušajte najti hitrost, pri kateri ima veter najmanj vpliva na vašo vožnjo in se počutite najbolj gotovi, ko se vam zdi, da imate popoln nadzor nad razmerami.

3. Ne parkirajte pod drevesi, pod daljnovodi in blizu zgradb.

4. Tisto, kar vam v vetru pri vožnji najbolj pomaga, je masa vašega vozila – težje ko je vozilo, varnejši boste. Torej: če ste na poti z majhnim mestnim avtomobilčkom in se znajdete na odprti avtocesti v hudem vetru, potem morate biti še bolj pazljivi.

5. Načrtujte potovanje. Če morate na pot in če veste, da vas na cesti čaka hud veter, morate računati s tem, da se bo vaša pot zavlekla. Nikakor se ne spravite v situacijo, da bi se vam zelo mudilo in bi skozi neurje vozili z veliko hitrostjo.

6.Ves čas z volanom, z dodajanjem ali odvzemanjem, nadzorujte vožnjo. Če veter piha z leve strani, vozite bolj po levi strani, da vam bo na desni ostalo dovolj prostora, če vas nenaden sunek premakne - in narobe: če piha z desne, vozite bolj po desni, da se boste reševali po levi.

7. Predvidevajte udare vetra. Če vozite v zavetrju hriba, potem pa pridete na plano, vas lahko veter tudi usodno preseneti. Prav tako je to lahko tudi, ko pridete iz tunela ali izza protivetrne ograje. Predvsem močno zmanjšajte hitrost in bodite pripravljeni na sunek.

8. Ko se pripravljate, da boste zapeljali mimo večjih, predvsem višjih vozil, recimo tovornjakov in avtobusov, zmanjšajte hitrost in bodite zelo previdni. Zaradi velike površine so taka vozila veliko bolj izpostavljena udarom vetra, kot osebni avto. Lahko jim močno zanese, premakne za nekaj metrov, tudi prevrne.

9. Ves čas imetje radio v avtu nastavljen tako, da boste na tekočem s prometnimi informacijami. Tako boste vedeli, katere ceste so prevozne in katere ne, pa tudi, na katerih odsekih morate biti še posebej previdni.

10. Veter pogosto spremljata močan dež ali sneg: to je še zlasti nevarno, saj utegne biti cestišče na določenih odsekih zelo spolzko. Na ledu ali zglajenem snegu ima vozilo veliko manj oprijema, kar pomeni, da je tudi manj stabilno glede na udare vetra. Računajte tudi, da je v takih razmerah zavorna pot veliko daljša (tudi če imate odlične letne ali zimske pnevmatike), zato mora biti večja kot sicer tudi medsebojna varnostna razdalja med avtomobili.

11. Že pred vožnjo poskrbite, da je avto brezhiben. Tako je veliko manjša verjetnost, da obtičite na cesti. Tudi baterija telefona naj bo polna, še bolje je, da imate v avtu polnilec.

12. Prav nič vas ne bo stalo in zelo malo prostora zavzame, če boste imeli v prtljažniku staro deko, baterijsko svetilko, plastičen dežni plašč, staro volneno kapo. No, če imate med to neobvezno obvezno opremo še liter ustekleničene vode in piškote, ki so užitni pol leta, ste za spopad z naravo in nepredvidljivim dobro pripravljeni.

13. Če morate zaradi tega, ker vam avto nagaja, ali pa, ker je veter premočan,  ustaviti, to storite  tam, kjer je varno, in tam, kjer veter najmanj piha. V pokvarjenem avtu bo v zavetrju tudi topleje.

14. Dobro je vedeti, da je - če se po pomoč odpravimo peš - telo izpostavljeno še hujšemu mrazu kot sicer. Predvsem so občutljivi odkriti deli kože, obraz (nos, ušesa), dlani, tudi odkrita koža med rokavicami in vetrovko.