Tretji lexus IS na svojo pot v premijski svet

Japonska  poživitev »nemškega interesnega območja« prestižnih limuzin srednjega razreda.

Objavljeno
18. oktober 2013 20.01
Gašper Boncelj, Na kolesih
Gašper Boncelj, Na kolesih
Lexus je bil vselej drugačna, po svoje zadržana prestiž­na znamka. Za lexusa IS tretje generacije tega vsaj po zunan­jem videzu ne bi mogli reči, hišni oblikovalski slog L-finesse je z njim le dobil blago ostrejši odtenek. Drugo je značilno za Lexus: umirjena, prefinjena, notranjost, motorna ponudba pa predvsem hibridna.

­
Lexusova limuzina srednjega raz­reda je po novem dolga 466 cm, za 8 cm je daljša od predhodnice, podobno se je povečala medosna razdalja, avtomobil je tudi malo širši in višji. V notranjosti se prikazovalniki deloma zgledujejo po slogu superšportnega lexusa LF-A, kabina je podrejena vozniku, različni elegantni prikazovalniki so postav­ljeni v treh ravneh, visoko kakovostna je (pričakovano) izdelava. Večje mere naj bi odpravile doslej največjo zamero – pomanjkanje prostora na zadnji klopi. Z večjo medosno razdaljo in tanjšima naslonjaloma sprednjih sedežev ter namestitvijo baterije za hibridni pogon v prtljažniku (450 litrov) so snovalci zagotovili več prostora za kolena potnikov zadaj. Sprememba je dobrodošla, zadaj povprečno rasli sedijo dobro, ne moremo pa govoriti o kakšnem izjemnem prostorskem razkošju.

Omenili smo baterijo za hibridni sklop, ki bo v novem IS v Sloveniji za zdaj edina pogonska izbira. Lexus IS je bil v prvi generaciji na izbiro tudi z dizelskim motorjem, ki je bil sicer varčen, a avtomobilu z ne najbolj uglajenim načinom delovanja nekako ni pristajal. Tokrat dizelske možnosti ni več, pri nas bo, kot rečeno, dosegljiv le hibridni pogon (lexus IS 300h), in sicer kombinacija 2,5-litrskega štirivaljnega bencinca in elekt­ričnega motorja s skupno močjo 164 kW (223 KM). Tako kot doslej ima Lexusova limuzina srednjega razreda pogon na zadnji kolesi, za prenos skrbi elektronsko nadzorovan brezstopenjski menjalnik CVT. Ob pospešku 8,3 sekunde do 100 km/h naj bi njegova povprečna poraba po tovarniških navedbah znašala le 4,3 l/100 km, izpust CO2 pa 99 g/km. Avtomobil ima na drugih trgih lahko tudi bencinski šestvaljnik, ki pa bi bil pri nas zaradi večjih davčnih obremenitev za kupce manj zanimiv, zato ga zastopnik ne bo uvrstil v ponudbo, bo pa ustregel vsaki stranki, ki bi se zelo navdušila zanj.

Lexus je seveda tekmec predvsem znani trojici, BMW serije 3, mercedes-benzu razreda C in audiju A4 (tudi volvu S60). V Sloveniji bo na voljo z začetno ceno 35 tisoč evrov, kakor trdijo, je vsaj od nemških predstavnikov cenejši za pet odstotkov. Omenjeni tekmeci nimajo takšnega pogonskega sklopa, zato v primerjavi upoštevajo izvedbe z dizelskim motorjem moči okoli 130 kW in samodejnim men­jalnikom. Primerjava sicer je, a morda bo ta limuzina pritegnila tiste, ki preprosto iščejo kaj drugega od splošno uveljavljene premijske množice.