Z dobro pripravo je lahko vsako popotovanje prijetno

Kako s čim manj stresa do počitniškega cilja v Evropi in njeni okolici.

Objavljeno
20. junij 2014 20.37
Boštjan Okorn, Na kolesih
Boštjan Okorn, Na kolesih

Če načrtujete poletni dopust takoj po koncu pouka, je ta vikend skrajni čas, da avtomobil pripravite na napore, ki ga čakajo. Tu ne gre samo za daljšo pot, kot ste jih vajeni čez leto, ampak tudi za pripravo na napolnjenost avtomobila, ki ni povsem običajna. Preverite zlasti tlak v pnevmatikah in ga povečajte po navodilih proizvajalca. Ne pozabite pregledati svetil in smernih kazalcev, napolnite posodo za pranje vetrobrana, zadnjega stekla in (ksenonskih) luči, za še bolj brezskrbno pot pa je pametno, da se odločite za preventivni servisni pregled, kjer bodo preverili delovanje vseh vitalnih delov.

Zlaganje v avto in na njegovo streho

Najbolj skrbni pred odhodom avtomobil zapeljejo še v pralnico, ga posesajo in odstranijo nepotrebno navlako. Nato se začne eden najbolj stresnih delov počitnic: priprava in nalaganje prtljage. Že v stanovanju je pametno prtljago razporediti v več različno velikih torb in kovčkov, pri čemer bodite pozorni na težo, saj avtomobila tudi med vožnjo na dopust ne smete preobremeniti. Pred zlaganjem v prtljažnik naj bo vse pripravljeno – razen tistega, kar boste potrebovali med samo vožnjo. Le tako boste lahko prtljago pravilno naložili, in sicer najprej (spodaj oziroma takoj za naslonom zadnjih sedežev) težje kose, v odprtine med njimi lahko porinete kakšen športni pripomoček ali manjši kos, najbolje bo, če vam uspe vse spraviti pod polico oziroma ponjavo. Če vam ne uspe, boste morali namestiti varovalno mrežo, ki bo preprečevala, da bi ob močnejšem zaviranju ali celo nesreči kosi prtljage leteli po kabini. Predvsem pa si zapomnite, da na zadnjo polico ne zlagamo ničesar – če že, so to lahko le lažja oblačila, pa še v tem primeru je pametno, da si zagotovite dober pogled nazaj. Ker menda Slovenci s seboj na dopust tovorimo vsakovrstno kramo – od hrane do športnih pripomočkov, je velika verjetnost, da bo prtljažni prostor premajhen za vse želje. Potem vam ostane prevoz prt­ljage na strehi, pri čemer pa je dobro poznati omejitve in ne preseči največje dovoljene obremenitve, drugače se lahko zgodi, da bodo vaše stvari nenadoma poletele naokoli, pa še avtomobil boste poškodovali – ne samo svojega!

Priprava potnikov

Ko je prtljaga varno naložena, je čas, da se pripravijo tudi potniki. Poleti ni napak, če vsaj pijačo shranimo v primerno ohlajeno hladilno torbo, pri čemer se (ob alkoholu, seveda) izogibajte gaziranim in sladkim pijačam – priporočamo navadno vodo ali nesladkan čaj. Hrana naj bo preprosta, ne preveč slana ali sladka, predvsem pa ne sme biti hitro pokvarljiva. Potniki, ki so nagnjeni k slabosti, naj pred potjo zaužijejo ustrezno zdravilo, posebej pa poskrbite za otroke, da jim med vožnjo ne bo dolgčas. In, ja, tudi med potjo na dopust morajo biti ves čas pripeti v ustreznih avtosedežih.

Ne samo zaradi otrok, tudi zaradi svojega dobrega počutja se po približno 200 kilometrih ustavite (v senci, če je mogoče), se pretegnite in naredite kratek sprehod. Med prezračevanjem avtomobila nikakor ne pozabite na varnost – preden se oddaljite, zaprite vsa okna in ga zaklenite, prav tako prtljago na strehi ali kolesa. Nepridipravi so poleti še posebno pozorni na voznike in potnike, ki v pričakovanju počitnic pozabljajo na osnove varnosti.

Čeprav je Hrvaška od lanskega 1. julija članica Evropske unije, policisti še vedno opravljajo mejni nadzor potnikov, zato pred potjo na jug vsekakor preverite veljavnost dokumentov. Znotraj schengenskega območja (iz Slovenije proti Avstriji, Italiji in Madžarski) mejnega nadzora ni, a to ne pomeni, da lahko vse dokumente pustite doma. V države Evropske unije, Albanijo, Andoro, Bosno in Hercegovino, Črno goro, Gibraltar, Islandijo, Liechtenstein, Kosovo, Makedonijo, Norveško, Srbijo in Švico lahko potujete z osebno izkaz­nico, drugod boste morali na meji pokazati potni list.

V torbo z dokumenti spada tudi evropska zdravstvena kartica, dodatno varnost zagotavlja zdrav­stveno zavarovanje z asistenco, predlagamo pa vam, da gotovino in kreditne kartice shranjujete na več mestih ločeno. Seveda ne smete pozabiti na avtomobilske dokumente, torej prometno in vozniško dovoljenje – za vožnjo po evropskih cestah bo slovensko dovolj, če boste zavili kam onkraj Urala ali Male Azije, pa si priskrbite tudi mednarodno vozniško dovoljenje, in če avtomobil ni pisan na vas, mednarodno dovoljenje za vožnjo tujega vozila. Pri AMZS vam bodo priskočili na pomoč pri pridobivanju dovoljenj.

Navigacija in prometna poročila

Tudi če se boste letos peljali do istega cilja kot v preteklih letih, vam predlagamo, da se dobro pripravite z vidika navigacije. Preverite morebitne obvozne poti – najbolje bo, če uporabite kar Googlove zemljevide ali kakšne potovanjem namenjene aplikacije. Orientacija vam bo prišla prav, ko bo na cesti gneča, saj se je do večine krajev mogoče pripeljati po spodobnih lokalnih cestah – pa še nekaj več boste videli. Kdor ima navigacijsko napravo, naj glavne točke potovanja (hotele, zanimivosti, zabaviščne parke …) vnese pred potjo, ne priporočamo vam, da krenete od doma, ne da bi navigacijsko napravo prej preizkusili na lokalnih cestah. Kljub elektronski pomoči naj bodo v avtomobilu z vami tudi papirnati zem­ljevidi, saj se boste z njimi lažje znašli.

Prav tako vam priporočamo, da poskušate slediti prometnim poročilom na radiu ali da preverite stanje na cesti med postankom – če imate pametni telefon in brezžično povezavo, seveda. Mobilna telefonija je sicer lahko eden večjih stroškov na potovanjih, vsekakor pa ne pozabite, da ste na dopustu in tudi telefonu pustite nekaj prostih uric ali dni. Za druge stroške, ki vas čakajo med potjo, vam priporočamo, da jih preverite po internetu, tule navajamo le najbolj osnovne informacije in dodajamo cene hrvaških trajektov. Mimogrede: enake so kot lani in tudi urniki se skoraj niso spremenili ...

Pa srečno pot in prijetne počit­nice!

***

Pripravil Boštjan Okorn v sodelovanju z IC AMZS