Našli fosile »morske pošasti« izpred 12 milijonov let

Znanstveniki so odkrili fosilizirane ostanke starodavnega kita z ogromnimi zobmi, ki je lovil plen velik tudi do osem metrov. Kita, ki je poginil pred 12 milijoni leti, so poimenovali leviatan.

Objavljeno
30. junij 2010 23.39
Mo. B.
Mo. B.
Pariz - Kit z velikimi zobmi, ki je dobil ime po biblijski morski pošasti, je v dolžino meril več kot 17 metrov in naj bi se v času svojega življenja spopadal z drugimi morskimi bitji. Po velikosti in izgledu je bil zelo podoben današnjemu kitu glavaču, tu pa se podobnost med njima tudi konča. Medtem, ko je kit glavač zelo neaktivna žival, ki se prehranjuje z globokomorskimi lignji, je bil njegov starodavni bratranec agresivni lovec.

Tako direktor naravoslovnega muzeja v Parizu dr. Christian de Muizon trdi, da se je leviatan prehranjeval z velikimi morskimi živalmi, kot so delfini, tjulni in druge vrste kitov. "Bil je nekakšna morska pošast. Zanimivo pa je vedeti tudi to, da je ta kit delil vode s še eno pošastjo, in sicer 15 metrskim morskim psom. Zelo verjetno je, da sta se vrsti med seboj spopadali," razlaga direktor muzeja.

Paleontologi domnevajo, da se je leviatan prehranjeval z zelo velikim plenov, dolgim tudi do osem metrov. Plen bi lahko zgrabil z velikimi čeljustmi in ga raztrgal z velikimi in ostrimi zobmi.

Trimetersko fosilizirano lobanjo leviatana so odkrili leta 2008 v južnem delu Peruja. Eden od raziskovalcev je bil tudi študent De Muizona Oliver Lambert: "Bil je zadnji dan dela na terenu in eden od kolegov je povedal, da je našel nekaj izjemno zanimivega. Takoj smo videli, da gre za velikega kita in ko smo pogledali pobližje, smo videli da gre za kita glavača z ogromnimi zobmi."

Zobje leviatana so bili dvakrat večji od zob modernega kita glavača, razporejeni pa so bili tako po zgornji kot spodnji čeljusti. Današnji kiti glavači imajo namreč zobe le na spodnji čeljusti.

Strokovnjaki ne vedo, zakaj je ta žival izumrla, domnevajo pa, da je moral zaradi sprememb v okolju spremeniti svoje prehranjevalne navade. To je morda vodilo, do pojava današnjega kita glavača, mesto plenilcev med vodnimi sesalci pa so prevzeli kiti ubijalci.

Avtorji poročila v reviji Nature so vsi strokovnjaki za kite in veliki oboževalci zgodbe Moby Dick, kjer ima glavno vlogo velik beli kit glavač. V čast pisatelju zgodbe Hermanu Melvillu so starodavnega kita poimenovali Leviatan melvillei.