Mini potičke

V podjetju Vivo catering so jih razvili pet različnih vrst in več različnih oblik. Povsod so nad njimi navdušeni. 

Objavljeno
14. april 2014 12.44
Žana Kapetanović , besedilo in stiliranje
Žana Kapetanović , besedilo in stiliranje

Prelep sončen dan na dvorišču Fužinskega gradu in veselo razpoloženje okoli majhnih potičk. Naši sogovornici sta dve Jerneji. Ena se piše Kamnikar in je direktorica podjetja Vivo catering. Druga, Jerneja Filipič, je kreativna vodja njihove kulinarične ekipe. Obe sta tudi krivi za »ta male potičke« in ves čas družno bedita nad njihovim razvojem.

Na mizi so nas na lesenih krožnikih pričakale čudovite potičke. Pet različnih vrst in več različnih oblik. »Veliko se ukvarjamo s komplementarnostjo tradicije in kulture prehranjevanja. Potica je le ena od slovenskih jedi, ki smo jo modificirali. Njeno velikost, hranljivost in okus smo prilagodili sodobnemu času, ohranili pa smo jedro te najbolj znane in tudi najbolj priljubljene slovenske sladice. Pravzaprav vso našo kulinariko povezujemo s koreninami, saj tovrstno tradicijo zaznavamo kot korenine naroda. Ko modificiramo recept, je treba prilagoditi in posodobiti tudi način strežbe. Naša mala potička, ki smo jo poimenovali kraljeva potička, ima posebno zgodbo, saj smo jo leta 2008 postregli ob obisku angleške kraljice v Sloveniji. To je bila potička s premerom šestih centimetrov – in to orehova. Ker smo jo morali streči po porcijah, se nam je zdelo, da se bo, če jo bomo razrezali na rezine, izgubil velik del njene oblike in sporočilnosti. Da smo jo nazadnje uspešno zminimalizirali, smo potrebovali dolge mesece. Ne gre namreč zgolj za to, da sestavine deliš z deset in dobiš majhne porcije. Prilagoditi je bilo treba tudi strukturo. Kajti majhno, če ni pravilno odmerjeno, je lahko preveč suho. Če je prepolno in prenasičeno, pa lahko razpade. Paziti smo morali še na to, da potička ne bo premastna, presladka ..., saj je bila namenjena petičnim gostom in kraljici, ki se zvečer ne sme prenajesti. Da smo pridobili ustrezno obliko, sočnost in tisti pravi okus potice v šestcentimetrski potički, smo za razvoj potrebovali kar nekaj časa. Naročili smo tudi posebne modelčke iz gline, ki jih uporabljamo za vse naše potice,« pripoveduje Jerneja Kamnikar.

Turistična kraljica

Ker je podjetje Vivo catering med drugim predstavnik Slovenske turistične organizacije na sejmih v tujini, vsako leto s svojimi kulinaričnimi kreacijami obiščejo dvajset držav. Tudi v tem poslanstvu ima kraljeva potička pomembno vlogo. »Naša mini potička je na teh dogodkih prava kraljica. Spreminjamo zgolj vsebino in način postrežbe, pač odvisno od namena in sporočila dogodka. Povsod je zelo lepo sprejeta. Naše osnovno načelo je povezati vseh pet čutov, zato nenehno iščemo nove pristope, oblike in okuse na podlagi tradicionalne kulinarike. Tako je bilo tudi s potičko, ki še kako pritegne pozornost in razveseli z okusom,« pravi Jerneja Filipič, kreativna voditeljica kulinarične ekipe Vivo catering.

Naši sogovornici poudarjata, da si v podjetju zelo prizadevajo za modificiranje kulinarike slovenske kuharice Felicite Kalinšek. To pa pomeni, da kuhajo z manj maščobe, manj jajc, manj kvasa itd. Kamnikarjeva še doda, da je kulinarika, ki jo predstavljajo v tujini, v skladu s strategijo razvoja slovenske gastronomije.

Odnos do tradicije in družine, pa tudi praznikov, je vrednota, ki jo v podjetju ves čas skrbno negujejo, poudarja direktorica. »Za nas je to dragocena vrednota. Pri nas boste težko našli človeka, ki do vsega tega ne bi bil spoštljiv. V času velikonočnih in božičnih praznikov imajo naši zaposleni dva prosta dneva, in to ne glede na ponudbe za delo. Seveda pa šele po tem, ko izpolnimo vsa naročila za potico, po kateri stranke povprašujejo od vsepovsod. Ob teh priložnostih je tudi na naših domačih mizah potica. Sama sem prav tako odrasla ob takšni miselnosti. Domačnost okoli obložene mize mi je bila privzgojena. Pri nas se ne sprašujemo, kaj bomo počeli ob nedeljah, ker se bomo zagotovo zbrali za mizo in si privoščili kosilo. Miza je zame sodobno ognjišče mojega doma. Tudi ko grem v tujino, ne iščem spominkov. Zame je dovolj kulinarično doživetje v lepem okolju in v dobri družbi. Tak spomin imam potem za vedno shranjen v vseh čutilih. Hodim in potujem, da preizkušam kulinariko,« z nasmehom pripoveduje Jerneja Kamnikar.

Kot poslovna ženska in direktorica tako velikega podjetja seveda nima časa za vsakodnevno kuhanje. Če kuha, pa je to pomembno darilo družini oziroma posameznikom in gostom. »In takrat gre za nadgradnjo, za nekaj posebnega, za doživetje,« pravi gospa, ki ne zna biti zadovoljna z doseženim in vedno išče nekaj novega. Njen izziv je razvoj podjetja. Sklenila je dvajsetletni cikel in tradicionalni Vivo utečeno deluje. Sama pa se že predaja novemu svetu in centru inovativnih rešitev, kjer je vse zgrajeno na temeljih mladih ustvarjalcev. »Nove zasnove, nove oblike, nove generacije, drugačna socialna omrežja, drugačna komunikacija, čudovito ozračje – vsi smo pripravljeni delati vse, vsi prenašamo škatle, drug drugemu priskočimo na pomoč. Počutim se, kot da sem se vrnila v študentska leta. Z vsemi temi sodelavci dobivam nova krila,« navdušeno pripoveduje, medtem ko se sladka s kraljevo potičko, ki je na ta sončni dan njen zajtrk in njeno kosilo.

 

Orehova potička

Vsi recepti so za 20 mini potičk (ali 7 pletenic)

testo

60 dag bele moke, 10 dag sladkorja, 10 dag masla, žlica olja, 3 rumenjaki

3 dag kvasa, žlička moke, ščep sladkorja

približno 1/2 l mleka (odvisno od moke), naribana limonina lupinica, rum, sol

nadev

40 dag mletih orehov, 2 dl sladke smetane, 25 dag sladkorja, 3 beljaki, rum, vaniljev sladkor, cimet, 3 žlice slivove marmelade, žlica čokolade v prahu

 

Priprava:

Najprej v majhni skodelici razmešamo malo mleka, kvas, ki smo mu dodali ščepec sladkorja in žličko moke. Pustimo, da kvasec vzhaja.

V večjo skledo damo mlačno mleko, na koščke narezano maslo, sladkor, rum, naribano limonino lupinico, rumenjake, malo posolimo in razmešamo. Dodamo malo moke in vzhajan kvasec, premešamo, nato dodamo preostalo moko ter zamesimo v gladko testo. Pokrijemo s krpo ali prozorno folijo in pustimo na toplem, da vzhaja. Testo mora vzhajati za dvakratno količino.

Za nadev zavremo sladko smetano, dodamo mlete orehe in sladkor. Odstavimo, počakamo, da se masa ohladi. Nato ji dodamo marmelado, sladkor, vaniljev sladkor, cimet, rum in čokolado v prahu, na koncu pa še sneg iz 3 beljakov.

Testo razvaljamo približno 10 cm v širino, v dolžino pa, kolikor pač pride, približno pol centimetra debelo. Namažemo z nadevom in tesno zavijemo. Zavitek razdelimo na 20 enakih delov – ali manj, če so modelčki večji. Modelčke namažemo z maslom in vanje položimo potičke. Vsako prebodemo z zobotrebcem, nato pustimo, da vzhajajo. V pečici, segreti na 165 stopinj, jih pečemo približno 20 minut.

Pečene potičke malo pustimo v modelčkih, nato jih zvrnemo na desko in pokrijemo s krpo, da se počasi ohladijo.

 

Potička z rabarbaro

 

testo

enako kot za orehovo potičko

nadev

1 kg rabarbare

30 dag mletih indijskih oreščkov

1 dl sladke smetane

25 dag sladkorja

3 beljaki, rum, vaniljev sladkor, cimet

 

Priprava:

Kvasec in testo pripravimo enako kot za orehovo potičko.

Rabarbaro operemo, olupimo in narežemo na majhne koščke. Dodamo sladkor, premešamo in pustimo, da se malo marinira, nato primešamo sladko smetano, indijske oreščke, cimet, vaniljev sladkor in rum. Na koncu dodamo sneg iz beljakov. (Če je masa preredka, ji dodamo še malo drobtin. Biti mora bolj gosta, kajti med peko rabarbarin sok izteče in postane zelo tekoča.)

Priprava in peka enako kot pri orehovi potički.

 

Mini potička iz suhih sliv

 

testo

enako kot za orehovo potičko

nadev

70 dag suhih sliv

2 dl vode

rum, cimet

 

Priprava:

Suhe slive brez koščic namočimo v vodo in pustimo nekaj časa. Nato jih narežemo na majhne koščke, stresemo v kozico, prilijemo malo vode in počakamo, da zavrejo. Dodamo malo cimeta in ruma. Premešamo, odstavimo in pustimo, da se slive ohladijo.

Medtem pripravimo testo, tako kot pri orehovi potički.

Ohlajenim slivam dodamo preostale sestavine in dobro premešamo. Nadevamo, zvijemo in spečemo enako kot druge potičke.

 

Pirina pletenica z jabolki

 

testo

60 dag pirine moke

10 dag agavovega sirupa (lahko tudi med)

4 dl mleka, 1 jajce, 4 dag kvasa

malo olja

naribana limonina lupinica, rum, sol

nadev

50 dag jabolk

10 dag agavovega sirupa ali medu

malo pšeničnega zdroba ali piškotnih drobtin

cimet

 

Priprava:

Najprej v majhni skodelici razmešamo malo mleka, kvas, ki smo mu dodali malo agavovega sirupa in žličko pirine moke. Pustimo, da kvasec vzhaja.

V večjo skledo damo mlačno mleko, sirup, olje, rum, naribano limonino lupinico, jajce, malo posolimo in razmešamo. Dodamo malo moke in vzhajan kvasec, premešamo, nato dodamo preostalo moko in zamesimo v gladko testo. Pokrijemo ga s krpo ali prozorno folijo in pustimo na toplem, da vzhaja.

Jabolka očistimo in grobo naribamo. Stresemo v skledo, dodamo agavov sirup, začinimo s cimetom in dodamo nekaj pšeničnega zdroba ali piškotnih drobtin. (Malo počakamo, da vidimo, koliko se bodo jabolka zgostila. Nadev ne sme biti preredek. Po potrebi dodamo še malo zdroba.)

Spečemo kot orehove potičke ali pa oblikujemo pletenice.

 

Potička z muškatno bučo

 

testo

enako kot pri receptu za orehovo potičko

nadev

1,2 kg muškatne buče

2 žlici masla

200 g skute

po 1 dl sladke in kisle smetane

3 jajca

vaniljev sladkor, rum, cimet

 

Priprava:

Bučo olupimo in narežemo na majhne koščke. Maslo raztopimo v ponvi in bučo na hitro prepražimo, da se malo omehča. Odstavimo in pustimo, da se ohladi.

Medtem pripravimo testo (kot pri receptu za orehovo potičko).

Buči dodamo še preostale sestavine in dobro razmešamo. Če je masa preredka, dodamo še malo drobtin.

Zvijemo in spečemo kot orehove potičke.