Mlekoliki napitki

Objavljeno
31. januar 2014 10.52
Dario Cortese, Odprta kuhinja
Dario Cortese, Odprta kuhinja
Ne da bi posploševali, ampak kadar se to ali ono mleko znajde v novicah dneva zaradi odpoklica, človek začne razmišljati tudi o alternativah. Z njimi se je za Odprto kuhinjo tokrat pozabaval Dario Cortese.

Sojino mleko, mandljevo mleko, riževo mleko … Ker so te tekoče dobrote tako po videzu kot možnostih uporabe podobne mleku, se jih je sprva prijelo to ime, ki pa je le približno, kajti mleko je … le mleko. Zato se je uveljavil primernejši izraz napitek ali pijača, kar pa seveda ne vpliva na način priprave. Še več, odkar je na voljo veliko takšnih napitkov, se odpirajo tudi nove možnosti za jedi in pijače z njimi. Priprave napitkov se lahko lotimo tudi sami, vendar ko enkrat ali nekajkrat poskusimo, spoznamo, zakaj imajo svojo ceno. Sicer pa obstajajo tudi priročne avtomatske naprave za pripravo sojinega »mleka« in podobnih pijač iz žita in oreškov.


Soja

Menda je bil sojin napitek prvi, ki je postal alternativa mleku. Ker je podobne pijače mogoče pripraviti tudi iz riža, prosa, ovsa in drugih žit ter iz mandljev, lešnikov in drugih oreškov, lahko izbiramo med več ducat vrstami »mlekolikih« napitkov. Med njimi ima vsak svojo značilno, ponavadi blago aromo, ki se deloma ali povsem ohrani tudi pri pripravi jedi. Na voljo so prav tako napitki z dodatki, na primer z vaniljo, čokolado, jagodami goji in celo takimi eksoti, kot so plodovi baobaba. Za pridobivanje prvih izkušenj s pripravo pijač in jedi uporabimo napitke brez aromatičnih dodatkov. Primerni so za prav vse jedi, za katere sicer potrebujemo mleko, in še kaj drugega. Razlika v aromi in okusu je pri nekaterih vrstah manj, pri drugih pa zelo očitna. Zelo uporabni so za pripravo smutijev. Uživamo pa tudi same, brez dodatkov, saj ponudijo povsem novo izkušnjo okusa in arome.

Sojin napitek je primeren tako za slane kot sladke jedi. Z njim pripravimo pijače, juhe, sladolede, omake in še marsikaj.


Žita

Žitni napitki imajo blago aromo žita, iz katerega so pripravljeni, in da bi to ohranili, uporabimo dodatke s podobno blago aromo. Za pripravo jedi so podobno univerzalni kot sojin napitek.


Oreški

Napitki iz oreškov se glede priprave hrane bolj obračajo na sladko stran. Pijemo jih vroče ali hladne z dodatkom začimb, uporabimo za kreme in pecivo in podobno. Pa na pudinge ne pozabimo.


Kokos

In ne nazadnje še kokosovo »mleko«. To je težka kategorija, ki vsebuje okoli 20 odstotkov maščob, zato bi bilo primernejše ime kokosova »smetana«. Je odlično za kuhanje, predvsem za pripravo karijev, pa tudi za raznovrstne sladke jedi.


In v praksi: kari z laškim fižolom

V posodi segrejemo žlico kokosove maščobe in na njej nekaj minut pražimo narezano čebulo. Dodamo dve žlici začimbne mešanice za kari oziroma kari paste, nekajkrat premešamo in pridamo dve skodelici kuhanega laškega fižola. Zalijemo s kokosovim »mlekom«, ki smo ga razredčili z enako količino vode. Kuhamo še nekaj minut, nato jed naložimo v skodelice in okrasimo z rezinami in poganjki čebule.


solata z riževo omako z malinami

Ali natančneje, v hladni riževi omaki okopana ledenka z zamrznjenimi malinami. Morda bi recept na tekmovanju za največje kuharske izmišljije odnesel prvo nagrado ali pa ravno nasprotno … Ampak ne le da je ime recepta nenavadno, jed je nadvse okusna. Ledenko ali mehko solato natrgamo v skledo. V mešalni posodi s paličnim mešalnikom zmešamo kozarec riževega napitka in pol kozarca malin, ki so lahko kar zamrz­njene. Dodamo ščepec soli in dve žlici orehovega olja. Premešamo ter prelijemo solato. Omake je lahko pravzaprav tudi več, potem dobimo neobičajno juho. Jed okrasimo z malinami, zamrz­njenimi ali ne.


Sojin napitek s špinačo

V mešalno posodo vlijemo kozarec sojinega napitka, dodamo šopek mladih špinačnih listov in zmešamo s paličnim mešalnikom. To je vsa umetnost, ki pa nima konca, saj na podoben način pripravimo tudi regrat, koprive, vodno krešo, zelišča z vrta in še pa še.


Mandljev napitek z muškatnim oreškom

V skodelico damo zvrhano noževo konico zmletega muškatnega oreška in ga z žlico napitka dobro zmešamo, da ne nastanejo grudice. Skodelico dopolnimo do vrha ter potresemo z muškatnim oreškom. Napitek pripravimo hladen ali topel, lahko ga osladimo ali ne. To pa še ni vse, saj imamo na izbiro tudi druge začimbe, na primer kardamom, cimet, zvezdasti janež, da o kombinaciji več začimb niti ne govorimo.



Žitni žele z lucerno

V posodo vlijemo pol litra poljubnega žitnega napitka. Dodamo žlico zmlete lucerne, ščep zmletega majarona in ščepec soli ter segrejemo do vretja. Medtem v skodelici zmešamo srednje zvrhano žličko agarja (okoli 4 grame) in dve žlici napitka, da nastane gosta zmes. (Agar je želirno sredstvo, pridobljeno iz alg s tem imenom.) Agar vlijemo v vrel napitek, dobro premešamo ter nalijemo v posodice oziroma modele. Postavimo jih na hladno, da se žele strdi. Nato ga narežemo na kose, damo na krožnik ter potresemo z listi lucerne, za barvni kontrast pa s sladko papriko v prahu. Na enak način lahko pripravimo žele z zelenim čajem v prahu, žitno travo v prahu, zmletimi koprivami in drugimi močnimi prehranskimi dobrinami.