Bodo papežev prstan res uničili?

Avtor papeškega prstana, ki ga je nosil Benedikt XVI., upa, da njegovega umetniškega dela vendarle ne bodo uničili, čeprav tradicija Cerkve to predpisuje.

Objavljeno
21. februar 2013 15.44
H. P. P., Panorama/Reuters
H. P. P., Panorama/Reuters

Slavni italijanski zlatar Claudio Franchi, ki so mu leta 2005 ob papeževi izvolitvi zaupali izdelavo prstana za Benedikta XVI., upa, da bodo njegovo delo ohranili in razstavili. »To je dragulj, ki ima veliko simbolno vrednost,« je dejal.

A glede na napovedi vatikanskega tiskovnega predstavnika Federica Lombardija bo usoda prstana, ki vsebuje 35 gramov zlata, verjetno žalostna. Lombardi je namreč prejšnji teden izjavil, da bodo s prstanom nekaj dni po papeževem odstopu v zasebnosti »naredili konec«. To je sicer običajno v tradiciji Cerkve.

Benedikt XVI. je bil sicer prvi papež po 19. stoletju, ki je naročil izdelavo ribiškega prstana. Njegov predhodnik Janez Pavel II. je namreč nosil preprost zlat prstan s križem. Debel zlat prstan s podobo svetega Petra, ki je bil po poklicu ribič, je Joseph C nosil na vseh glavnih javnih nastopih.

Poljubili so ga številni svetovni voditelji, pa tudi običajni verniki, ki so se imeli med njegovim osemletnim pontifikatom priložnost srečati s svetim očetom.

Papeški prstan sicer velja za eno izmed papeških insignij, ki označuje pristojnosti poglavarja katolikov. Ta simbolj se ne prenaša s predhodnika na naslednika, ampak za vsakega novoizvoljenega papeža izdelajo novega. Poznavalci iz njega lahko razberejo celo značaj in načela vrhovnega cerkvenega poglavarja.