Britanija ne da diamanta

Znameniti Koh-i-noor po več kot poldrugem stoletju ostaja v Londonu, kamor so ga iz Indije pripeljali v kolonialnih časih.

Objavljeno
21. februar 2013 16.15
S. I./Reuters
S. I./Reuters

Britanski premier David Cameron je potrdil, da se veliki diamant Koh-i-noor, ki ga je Britanija v kolonialnih časih odvzela Indiji, ne bo vrnil v domovino. Sloviti 105-karatni diamant je že dolga leta sestavni del britanske kraljevske krone in je na ogled v londonskem Towerju.

Britanci so leta 1850 dosegli, da se je lahorski maharadža Radžit Singh odpovedal diamantu v čast kraljici Viktoriji, nakar so ga vdelali v krono kraljice Aleksandre, soproge kralja Edvarda VII.

Čeprav je Cameron med tridnevnim obiskom v Indiji, namenjenem krepitvi trgovine in investicij med državama, kot prvi (aktivni) britanski premier izrazil obžalovanje zaradi enega najhujših grozodejstev, ki jih je Britanija izvedla v svoji nekdanji koloniji, se pravi, pokola neoboroženih civilistov v Amritsarju leta 1919, je glede diamanta ostal neomajen.

»Gre za podobno zadevo, kot so Elginovi kipi,« je dejal, misleč na zbirko antičnih grških kipov, ki jih je lord Elgin, tedanji britanski veleposlanik v Istanbulu, v obdobju 1801-1804, ko je bila Grčija še del Otomanskega cesarstva, dal odpeljati v Britanijo, kjer so še zdaj na ogled v Britanskem muzeju v Londonu. Grčija namreč že dolgo brez uspeha poskuša dobiti kipe nazaj.

Če in ko bo princ William, ki je trenutno drugi v vrsti za prestol, postal britanski kralj, bo krono s Koh-i-noorjem ob posebnih uradnih priložnostih nosila njegova soproga in vojvodinja cambriška Kate Middleton.

Ko je Elizabeta II. ob 50. obletnici indijske neodvisnosti od Britanije leta 1997 obiskala Indijo, so številni ugledni Indijci zahtevali vrnitev slovitega dragulja, a Koh-i-noor trdno ostaja v britanskih rokah. Oziroma v kroni.