Za resne ljubitelje kave − Buna

Kako poteka priprava hladne kave in zakaj sta pomembna pravična trgovina in poznavanje izvora kave.

Objavljeno
21. avgust 2014 13.19
Katerina Vidner Ferkov, Delo.si
Katerina Vidner Ferkov, Delo.si

Zadruga Buna je projekt Tineta Čokla, Žive Lopatič in Reneja Suše, ki zgodbo o enem najbolj priljubljenih napitkov spremljajo že več let. Predvsem jih zanima pravična trgovina, o kateri izobražujejo šolarje po vsej Sloveniji. Ljudi pa želijo spodbuditi, da se vprašajo, od kod prihajajo kavna zrna, iz katerih si napitek pripravljajo vsak dan. Predvsem je njihov namen spodbuditi razmišljanje, da kava ni nekaj samoumevnega.

Zakaj buna, in ne kava?

Kava je ime za vse napitke, ki ji največkrat pripisujemo toploto, grenkobo in vsebnost kofeina. Vendar je kava veliko več kot to. Ime buna izhaja iz besede bun, ki je osnova za poimenovanja kavnega drevesa in njegovih plodov. Tako jo imenujejo ljudstva, ki živijo v afriškem rogu, od koder izvira kava.

Kaj je bil vaš motiv za projekt »hladne kave«?

Prva izdelka, narejena po načelih buna, sta sveže pražena kava in kava, pripravljena brez toplotne obdelave (cold brew). Kavna zrna, ki jih uporabljamo, prihajajo iz sistema pravične trgovine, sami jih spražimo in do končnega uporabnika pride v manj kot treh tednih od praženja. To zagotavlja optimalno kakovost. Kavi smo dodali tudi natančen razrez cene, iz katerega je razvidno, koliko od končne cene kave prejme vsak v procesu od pridelave do kavopivca. Trudimo pa se tudi, da dodatno ne obremenjujemo okolja. K nam pride kava v vrečah iz jute, tu jo prenašamo v vedno istih posodah, za končnega uporabnika pa jo zapakiramo v povratne kozarčke in stekleničke.

Kakšna je razlika med »pravično« in »običajno« kavo?

Prva pomembna razlika je ta, da pri pravični vemo, od kod prihaja, kdo jo je pridelal, kje in kako je bila spražena. Naslednja razlika je zagotovilo, da v procesu pridelave kave ni bil nihče izkoriščan, niti okolje niti proizvajalec. Pomembno je tudi, da je pot pravične kave od proizvajalca do končnega uporabnika praviloma krajša ali vsaj na svoji poti zamenja znatno manjše število posrednikov. Kava Buna od proizvajalca do končnega uporabnika zamenja od štiri do šest lastnikov. Zadnji v vrsti je tisti, ki kavo spije in s svojim plačilom krije vse stroške, ki so nastali. On je tisti, ki najpomembneje odloča o tem, komu bo namenil svoj denar in kakšne vrednote podpira. Pri tem, da se moramo zavedati, da je kava luksuz, saj je ne potrebujemo niti za to, da se nahranimo ali odžejamo.

Ali torej drži rek, da je mrzla kava dobra za lepoto?

Bolj kot za lepoto je kava, pripravljena na hladen način, blagodejna za telo, saj sveže pražene in tik pred pripravo zmlete kave ne zpostavljamo niti toploti niti pritisku.

Na kaj naj bodo pozorni ljubitelji kave?

Kava ponuja veliko različnih okusov in arom. Zato pravi ljubitelji kave vsako skodelico popijejo z zanimanjem in primerjanjem. Podobno kot to počno ljubitelji vina. Zato jim priporočamo, da poiščejo pražarje kave in tiste, ki strežejo kavo z znanim poreklom in znajo o njej vse povedati. Izveste lahko, kje je kava rasla, na kakšnem terenu, kako so jo obirali, kako so zrna kave oddvojili od ovojev (suha metoda, mešana metoda, mokra metoda) ter kdaj in kako je bila pražena. Poleg hladne priprave si lahko privoščite še kavo, pripravljeno na način drip, s pomočjo aeropressa ali V60. Nekateri imajo raje francoski način priprave, drugi prisegajo na turško kavo, tretji pa ne bi z ničimer nadomestili espressa. Ne glede na to, za kateri način priprave se odločite, priporočamo, da ji ne dodajate niti sladkorja niti mleka, saj boste le tako lahko okusili vse arome in okuse, ki jih s seboj nosi kava. Prepustite se dobri kavi, naj vam pove svojo zgodbo.