Deloindom: Mansarde - Dovolj oken na pravih mestih

Ena od prednosti bivanja v mansardah je prav gotovo obilica naravne svetlobe, ki smo je deležni, če smo na pravih mestih vgradili zadostno število fasadnih in predvsem strešnih oken.

Objavljeno
12. april 2013 17.56
Barbara Primc, Deloindom
Barbara Primc, Deloindom
Pravilna umestitev okenskih odprtin je pomembna tudi zaradi toplotnih dobitkov in naravnega prezračevanja ob ugodnih zunanjih temperaturah. Še zlasti pri energijsko učinkovitih objektih.

Svetloba in razgled sta ključnega pomena pri načrtovanju mansarde, zato je treba hkrati z urejanjem bivalnih prostorov tik pod streho razmišljati tudi o številu in razporeditvi okenskih odprtin. Na splošno velja, da naj bi zastekljene površine zavzemale 20 odstotkov celotnega tlorisa. Povedano drugače: v devet kvadratnih metrov velikem prostoru naj bi imeli 1,8 kvadratnega metra zastekljenih površin. Z enim večjim oknom lahko zadovoljivo osvetlimo 46 odstotkov prostora, s štirimi manjšimi, ki so enakomerno razporejena po prostoru in katerih skupna površina je enaka površini večjega, pa bomo zadovoljivo osvetlili kar 65 odstotkov prostora. Priporočena višina za vgradnjo strešnega okna je na spodnji višini 90 centimetrov, najvišja točka okna pa naj ne bi presegala 200 centimetrov. Seveda je na koncu vse odvisno od višine parapetnega zidu in tudi od želja in potreb uporabnikov, pri čemer velja upoštevati priporočilo, da naj bo okno vgrajeno na takšni višini, da nam bo ponujajo razgled na bližnjo okolico.

Med dvema špirovcema

Načrtovanje in predvsem vgradnja strešnih oken sta najbolj preprosta pri novogradnjah, saj vgradnja oken poteka hkrati s polaganjem kritine. Pri izbiri velikosti oken naj bi upoštevali že omenjena priporočila, sicer pa velja, da je najbolj preprosta vgradnja oken, katerih širina je enaka razdalji med dvema špirovcema, med katera bomo okno vgradili. Z okni takšnih dimenzij namreč najmanj posegamo v konstrukcijo strehe. Če je razdalja med dvema špirovcema premajhna za ustrezno veliko strešno okno, lahko vgradimo dve ožji, druga možnost pa je, da špirovce izrežemo in izdelamo tako imenovano premostitev oziroma menjalnik, ki omogoča vgradnjo širšega okna, pojasni samostojni podjetnik Klemen Koželj iz istoimenskega podjetja za montažo strešnih oken.

Na kaj moramo biti pozorni pri vgradnji strešnih oken in zakaj je pomembna natančna postavitev okna, si lahko preberete v zadnji tiskani izdaji priloge Deloindom ali na www.deloindom.si.