Deloindom: Selekcijsko-poskusni center Ptuj - S poskusi do želenega cilja

Temeljno poslanstvo Selekcijsko-poskusnega centra na Ptuju je z vzdrževalno selekcijo žlahtniti in ohranjati različne sorte in vrste vrtnin ter poljščin, izvajati vegetacijske, demonstracijske in ekološke poskuse ter preverjati čistost določenih sort.

Objavljeno
11. julij 2013 15.10
Petra Mauer
Petra Mauer

Center je v lasti Semenarne Ljubljana, ki nas je povabila na poučen sprehod med pisanimi nasadi vrtnin, začimbnic, dišavnic in cvetlic.

Osnovna dejavnost centra je vzdrževalna selekcija, kar pomeni, da se zaposleni trudijo ohraniti sorto, kot jo je opisal žlahtnitelj (tisti, ki je sorto selekcioniral in določil njene lastnosti), poleg tega se ukvarjajo z razvojem novih sort z individualno selekcijo genskih populacij. »Od kmetov ali gospodinj dobimo vzorček semena in ga posejemo z namenom, da ugotovimo, ali je različno do drugih sort, ki jih poznamo. Ohranimo le tiste primerke, ki so najbolj odporni proti boleznim, vremenskim vplivom, imajo boljši okus in podobno. Druge rastline odstranimo, najbolj kakovostne pa izoliramo, čeznje položimo mreže ter jih pustimo rasti tako dolgo, da naredijo seme. Nato posejemo naslednjo generacijo in postopek ponavljamo, da dobimo čim bolj čisto in kakovostno sorto,« pojasni vodja centra Darko Vernik, ki ob tem poudari, da lahko to traja tudi več kot pet let. »Ko smo zadovoljni s čistostjo, seme pošljemo na RIN-testiranje, ki ga izvajajo neodvisne inštitucije po vsej Evropi. V njih preverijo, ali je nova sorta res drugačna, ali so si vse rastline enake in ali se z generacijami sortne lastnosti ohranjajo. Šele potem jo lahko vpišemo kot novo na sortno listo pod izbranim imenom, ki velja za vse članice EU.« Na testiranju so zdaj štiri njihove sorte, in sicer sorte feferona, paprike, fižola in graha.

Drug način za pridobivanje novih sort je načrtno križanje. Med seboj načrtno križajo dve sorti ali liniji, iz katerih želijo dobiti potomstvo, ki ima materine in očetove lastnosti in je načeloma boljše od staršev. Sledi nekajletni strog selektivni postopek, v katerem izločajo nezaželene, bolne ali netipične rastline, da na koncu nastane čim bolj kakovostna nova potencialna sorta vrtnine ali poljščine.

Kako velik je vrt in kakšne poskuse delajo, si lahko preberete v zadnji tiskani izdaji priloge Deloindom ali na www.deloindom.si.